Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπλισμός ημικυκλικού τοιχείου


 

Recommended Posts

Διαμορφώνονται κανονικά σαν τοιχεία ορθογωνικά. Στο κλιμακοστάσιο ισχύουν οι κρυφοκολώνες και πρέπει το ελάχιστο 2b. Στο σημείο ένωσης κανονικό Τ.

Τα Κ1, Κ2 30άρια το min έτσι ?

 

Καλό σιδέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σε ευχαριστώ pappos.

Κ1, Κ2 0.40x0.40

Το fespa μου δίνει για το Κ6 104(!!) Φ18 αν επιλέξω να μην το οπλίσει σαν τοιχείο (τοίχωμα ΕΚΩΣ το αναφέρει) και 65Φ20 αν το οπλίσει σαν τοιχείο. Βέβαια αυτά λόγω της αλληλοεπικάλυψης των τριών διατομών που έχω χρησιμοποιήσει τα μοιράζει σε κρυφοκολώνες και εντός της εννιαίας διατομής.

Εσύ προτείνεις δύο κρυφοκολώνες από 32 περίπου 20αρια?

Link to comment
Share on other sites

πάρε τον αβραμίδη τηλέφωνο να δει κτιριο με q=1, θα συγκινηθεί
:)

 

γιατί δεν έχω καθαρή εικόνα του τι ακριβώς θα κάνει το φεσπα.

και προπαντώς γιατι δεν το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

χίλια συγνώμη κυρία χριστίνα τελεία παπ. την επόμενη φορά θα σας μιλήσω στον πληθυντικό. και πάλι ζητώ συγνώμη.

 

για το τοιχείο σας, το όποιο και αποτέλεσε αιτία προστριβής μεταξύ μας, θα πρέπει να σας πω ότι οπλίζεται πάντα με εσχάρα δια λόγους γνωστούς.

 

παραταύτα, επειδη αποτελεί τμήμα ενός ευρύτερου συνόλου, συγκεκριμένα της μελέτης σας, τυγχάνων φέρουσει δοκούς παρά τα άκρα του, δέον ειναι να οπλίζεται με κρυφοκολώνας, ακολουθώντας τας αρχάς της τέχνης του οπλισμού, δια να επιτυγχάνεται η σύνδεσις του με τις δοκούς ορθώς αλλά και για να αποφεύγουσει φαινόμενα ποικιλοτρόπα π.χ. διασπάσεως επί της επιφανείας του.

 

θα ηθελα να σας ρωτήσω, κατά τη διάρκεια των επιλύσεων που έλαβαν χώρα επί του πι-σι σας, ελήφθησαν υπόψην διάφοροι περιορισμοί μετακινήσεως επι συγκεκριμένας διευθύνσεις?

 

η εν λόγω σταθμη την οποία μας παρουσιάσατε ήτο η οροφη ισογείου ή του υπογείου?

 

 

Link to comment
Share on other sites

32Φ20 ?

Με τίποτα. Είναι πάρα πολλά. Δεν ξέρω πως έγινε η επίλυση και σου έβγαλε τόσα πολλά. Δηλαδή σε μια κρυφοκολώνα 32Φ20 ? Δεν ξέρω...πολλά μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

τι κρυφοκολώνες έχεις? αντε τα γωνιακά να είναι μέχρι 60 πόντους...πάνω από 14 σίδερα δε θέλει το γωνιακό...

κάτι παίζει με την επίλυσή σου....δε μου απάντησες στην ερώτηση που σου έκανα χθες...τα αλληλοεπικαλυπτόμενα είναι στην ίδια ομάδα?

Link to comment
Share on other sites

την εν λόγω κάτοψη της κυρίας χριστίνας κανένα ελληνικό πρόγραμα δεν πρόκειται να την επιλύσει ορθώς.

 

δια να βγει μια άκρη, θα πρέπει να μας πει και τας παραδοχάς δυναμικής αναλύσεως τις οποίες έλαβε υπόψην.

 

δέον ειναι σε παρόμοιας υποθέσεις επιλύσεων να λαμβάνουσει δεσμεύσεις οριζοντίων μετακινήσεων επί συγκεκριμένων διευθύνσεων, εκμεταλλευόμενοι τα μεγάλου μήκους τοιχώματα, απεμπλέκουσει αυτών μερικώς από το δυναμικό μοντέλο.

 

εν ολίγοις, το μπάχαλον των αποτελεσμάτων ειναι ευθέως ανάλογο των παραδοχών σε συνδιασμό με την περιπλοκότητα της εν λόγω κατόψεως και της αδυναμίας των ελληνικών προγραμμάτων λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

32Φ20 ?

Με τίποτα.

Σας επισυνάπτω την όπλιση του υποστυλώματος όπως την προτείνει το φεσπα.

 

τα αλληλοεπικαλυπτόμενα είναι στην ίδια ομάδα?

ναι. όπως θα δεις είναι δύο γωνιακά και ένα ευθύγραμμο.

 

ελήφθησαν υπόψην διάφοροι περιορισμοί μετακινήσεως επι συγκεκριμένας διευθύνσεις?

όχι γιατί δεν συντρέχει λόγος. αντιθέτως λόγω της κακής ποίοτητας του εδάφους (Κs=800 -δεν είναι λάθος, είναι από γεωτεχνική ελεγμένη και από εμένα- θεμελίωση επί οργανικών) κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο.

 

η εν λόγω σταθμη την οποία μας παρουσιάσατε ήτο η οροφη ισογείου ή του υπογείου

οροφή ισογείου, υπόγειο δεν υπάρχει, θεμελίωση στο -2,0.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.