Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος πριν την αγορά κατοικίας


Evan

Recommended Posts

Πελάτης θέλει να αγοράσει οικία από εταιρία real estate εντός σχεδίου η οποία βρίσκεται στάσιμη εδώ και 4 χρόνια στη φάση των επιχρισμάτων. Μου ζητηθηκε να αναλάβω να ψάξω αν υπάρχει κανένα "θέμα" με την οικοδομή, όχι από άποψη ΄στατικότητας και προδιαγραφών κατασκευής, αλλά σε σχέση με το αν έχει κάποιο πρόβλημα η άδεια, αν χρωστάει στο ΙΚΑ και οτίδήποτε μπορεί να συμβαίνει και μπορεί η στάση στις εργασίες να οφείλεται σε διαφορετικό λόγο από τον οικονομικό.

 

Τι θα πρέπει να ψάξω και από που να ξεκινήσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1. Αντιπαράθεση σχεδίων αδείας με πραγματικότητα ("χοντρές" πολεοδομικές παραβάσεις).

 

2. Πολεοδομία.

α) Φάκελος αδείας, πληρωμή αμοιβών-φορολογικών επίβλεψης, αλλαγή επιβλέποντος?

β) Τμήμα καταγγελιών-αυθαιρέτων (καταγγελία για πολεοδομική παράβαση-εντολή παύσης εργασιών).

 

3. ΙΚΑ

α) ΑΜΟΕ-Πληρωμή ενσήμων, πόσα έχουν πληρωθεί, πόσα απομένουν.

β) Καταγγελία από υπεργολάβο-εργαζόμενο για λειψά μεροκάματα-ένσημα.

 

Αυτά. Δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο, αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δικηγόρου, το δεύτερο συμβ/φου.

Κανονικά όπως τα λέει ο @makap (πολύ σωστός) είναι, αλλά επειδή, όπως γράφει και κάποιος εδώ μέσα, στο Γιουνανιστάν/Ελλαδιστάν ζούμε και εργαζόμεθα, δεν θα έβλαπτε (τουλάχιστον για τους τίτλους) να έκανες και μια δική σου αντιπαραβολή με την πραγματικότητα. Τα πάντα βέβαια είναι σχετικά και με την τιμή που πήρες τη δουλειά, γιατί αν την κρίνεις ο ίδιος ότι είναι χαμηλή, τότε ναι: έλεγχος τίτλων και μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκιο είναι θέμα δικηγόρου και συμβολαιογράφου αντίστοιχα. Μη με ρωτήσεις πόσο θα την κοστολογούσα εγώ, δεν έχω ιδέα από τιμές πιάτσας για τέτοιες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.