Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συσκευές εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας


amolofos

Recommended Posts

Αγαπητέ CostasV,

 

Αν ορίζουμε ως συζήτηση το να ζητούμε όλοι απτά τεχνικά στοιχεία και οι απαντήσεις να είναι ότι δεν καταλαβαίνουμε Ελληνικά, τότε θα αναγκαστώ να συμφωνήσω ότι μερικές μετρήσεις θα μας δώσουν απαντήσεις. Αλλά θέλω να τονίσω ότι ο κ. Δήμου ενώ δεν έχει απαντήσει σε καμία ουσιαστική ερώτηση, αντίθετα προσβάλλει τη νοημοσύνη μας, τείνει να μας πείσει να κάνουμε μετρήσεις για το κουτί του.

 

Είναι δηλαδή αυτό που είπε ο Sdimis:"Εάν πρότεινα στους Πολ. Μηχανικούς να δοκιμάσουν ένα υγρό που βρήκα στην Μαλαισία και μειώνει κατά 13% - 33% το τσιμέντο στο σκυρόδεμα, ποιός θα δεχόταν τα αποτελέσματα των δοκιμών από μη εργαστήρια ???"

 

Εμείς γιατί να το δεχτούμε;

 

Έχουμε πέσει στην παγίδα του λοιπόν. Ταπεινή κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ταπεινή γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ πιθανότερο να βρεθεί τέτοιο υγρό από την Μαλαισία, παρά να αληθεύουν οι ισχυρισμοί περί εξοικονόμησης. Αλλά μπήκαμε (δηλαδή για μένα λέω, μπήκα) στο χορό. Και οφείλουμε να χορέψουμε. Τουλάχιστον όσοι έχουν χρόνο και διάθεση. Και αφού ο παρτενέρ έχει διάθεση , let's tango :smile:.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με προσοχή το θέμα από την αρχή και πρόσεξα και κάποια υπονοούμενα για μηνύσεις περί δυσφήμησης, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κανένας οργανισμός που να προστατεύει πραγματικά τον καταναλωτή από απάτες που κυκλοφορούν στο εμπόριο? (μη μου πείτε για το ΙΝ.ΚΑ γιατί και αυτός απάτη είναι)

Link to comment
Share on other sites

Ένας ο εαυτός του με την κρίση του κι ένας οι δικηγόροι. Και ο ΙΝΚΑ δικηγόρος είναι ουσιαστικά. Γιατί όμως να χρειαζόμαστε ντάντεμα; Σε μια ώριμη κοινωνία δε χρειάζεται ΙΝΚΑ. Χρειάζονται συνειδητοποιημένοι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ρισκάρω να ξαναγχίσω τον συνάδελφο CostasV :wink:

 

θα περιοριστώ σε δεδομένα και όχι σε απόψεις και άλλα μπλα μπλα.

 

Ας κάνω για λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου.

 

Η κατασκευάστρια του εν λόγω υλικού είναι η εταιρία KESECO, με έδρα την Κορέα.

Έχει όντως κατοχυρώσει την πατέντα από το 2004 στην KIPO και έχει τεσταριστεί με επιτυχία από την KTL (Korea Testing Laboratory), από την "ΔΕΗ" στην Γκάνα, από εργαστήριο στην Κίνα, οι οποίες πιστοποιούν διαφορετικά μεν αλλά κάποια ποσοστά μείωσης κατανάλωσης.....

 

.....Δεν ξέρω κινέζικα... αλλά τι διάολο τα πιστοποιητικά πρέπει να είναι αληθινά.

 

Ρίξτε και σεις μια ματιά... ΑΝ αυτό το πράγμα όντως δουλεύει (- έλεος δηλαδή) , ΠΡΕΠΕΙ να μάθω και πως δουλεύει (όπως όλοι μας υποθέτω). Και για να μάθεις πως δουλεύει ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να ξέρει, για να σου το πει.

 

Μήπως είναι βαθύς ο λάκος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, πρώτη φορά γράφω. Η αλήθεια είναι πως με απασχόλησε και μένα το θέμα της εν γένει εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας στο σπίτι. Έπεσα, λοιπόν, πάνω σε ιστοσελίδες που εμπορεύονταν τέτοιες πατέντες. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε φυσικός, αλλά κάποια βασικά τα γνωρίζω. Στην τελική, όλοι οι επιστήμονες, ανεξαρτήτως σε ποιό τομέα του επιστητού ειδικεύονται, όλοι έχουν ένα κοινό σημείο αναφοράς, την επιστημονική μέθοδο... Στην προκειμένη περίπτωση, προσωπικά, δεν ήχθην αιτιωδώς στο συμπέρασμα ότι η εν λόγω συσκευή πράττει όσα υπόσχεται. Κι όχι γιατί είναι αδύνατο, αλλά σε κάθε περίπτωση, η γενικόλογη αναφορά σε επιστημονικές θεωρίες, θεμιτή είναι, αλλά δε βλέπω καταπώς η πατέντα έφτασε στην εφαρμογή της.

Καθότι ο αδερφός μου είναι ηλεκτρονικός, μου εξήγησε τις θεωρίες κι ότι μάλιστα είναι γνωστές από καιρό. Αυτά που θέλω να σας επισημάνω είναι τα εξής: α) σε κάποιο από τα σαιτς είδα να αναφέρει και μια πιστοποίηση. Κάνοντας κλικ στην εικόνα, το λινκ όντως άνοιγε και παρουσιαζόταν όντως ένα ενυπόγραφο κείμενο στα αγγλικά. Καλά ως εδώ. Γιατί όμως όλα τα επίμαχα στοιχεία ήταν "σβησμένα"; Δε φαινόταν ούτε το όνομα της συσκευής ούτε ο κατασκευαστής... β) μετρήσεις και μελέτες εκτός Ε.Ε. προσωπικά, δεν με πείθουν. Ενδεχομένως να είναι σωστές, αλλά μάλλον όλοι πιθανολογούμε για το αντίθετο, γ) αν ήθελα να πωλήσω οτιδήποτε "ύποπτο", το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να "εξασφαλίσω" τέτοιου είδους πιστοποιητικά...

Εν συνεχεία, επειδή παραπάνω έγινε μια αναφορά σε τρόπους προστασίας. Δεν είναι σωστό να υποβαθμίζεται το ΙΝΚΑ, έχει προσφέρει όντως έργο κι ας μη φαίνεται πολλές φορές. Ασχολείται κυρίως με καταγγελίες που γίνονται μαζικά. Επίσης, καταγγελίες, σε περίπτωση που υπάρχουν έστω και ενδείξεις, κάλλιστα μπορούν να γίνουν στην Εισαγγελία. Υπάρχει, επιπροσθέτως, υπηρεσία που ασχολείται με διάφορα τέτοια θέματα στο υπουργείο ανάπτυξης στην Κάνιγγος. Τέλος, επειδή τυγχάνει να έχω και πολλούς φίλους μηχανικούς και ξέρω ότι πολλές φορές το πρακτικό πνεύμα τους, τους αποτρέπει στο να απευθυνθούν σε δικηγόρο για κάτι που οι ίδιοι θεωρούν αυτονόητο, σας προτρέπω να μην τους προσπερνάτε επειδή είναι επαγγελματίες και θα ζητήσουν κάποια αμοιβή. Δεν υπάρχουν τυχαία εκεί έξω...

 

Υ.Γ. Επειδή κάποιος μπορεί να μην κατάλαβε, δεν ισχυρίζομαι ότι κάποιος διέπραξε το οποιοδήποτε αδίκημα. Έγραψα απλώς την προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, επειδή τυγχάνει να έχω και πολλούς φίλους μηχανικούς και ξέρω ότι πολλές φορές το πρακτικό πνεύμα τους, τους αποτρέπει στο να απευθυνθούν σε δικηγόρο για κάτι που οι ίδιοι θεωρούν αυτονόητο, σας προτρέπω να μην τους προσπερνάτε επειδή είναι επαγγελματίες και θα ζητήσουν κάποια αμοιβή. Δεν υπάρχουν τυχαία εκεί έξω...

 

 

Σε πάω με το καλημέρα.

 

Αν κάποιος έχει πρόβλημα να απευθυνθεί σε δικηγόρο.

Καταλάβατε ?

 

Δεν ξαναγράφω στο νήμα. Γεια σας.8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πυκνωτές που μπαίνουν στην πρίζα και εξαπατούν τον κόσμο

Ένα θέμα που από ότι φαίνετε δεν απασχόλησε κανέναν εδω στο forum .

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να δόση κάποιες απάντησης για το ποιο πάνω θέμα ?

 

Ένα απλό τεστ που αποδεικνύει ότι τα εν λόγο μηχανήματα εκτός από κινέζικα είναι και μαϊμού ,κατεβάζουν τα αμπέρ αλλά η κατανάλωση σε watt παραμένει ιδία ,ποια εξοικονόμηση κάνουν ακόμα δεν καταλάβαμε , εσείς ?

 

http://www.youtube.com/watch?v=6G2sQjRHXHo

 

http://www.youtube.com/watch?v=Li-CiRgJi_M

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυριε Δημου,

 

το γεγονος οτι μπορει οι συγκεκριμενες συσκευες που παραθετετε στα video να εξαπατουν δεν σημαινει οτι η τοποθετηση πυκνωτων σε δικτυο εναλλασσομενου ρευματος παυει να βελτιωνει τον συντελεστη ισχυος της εγκαταστασης.

 

Σε δικτυο που εμφανιζει επαγωγικη συμπεριφορα ειναι δεδομενη η βελτιωση του συντελεστη ισχυος και συνεπως της εξοικονομησης ενεργειας* (οι μετρητες ενεργειας της ΔΕΗ καταγραφουν ενεργεια που καταναλωνεται μεσω της πραγματικης ισχυος της εγκαταστασης). Το οτι αυτο το γεγονος ειναι δεδομενο αποτελει συγχρονως και αδιαμφισβητη τεχνικη που εφαρμοζεται τοσο απο την ιδια την ΔΕΗ στις εγκαταστασεις Υ/Σ της οσο και απο βιομηχανικους/βιοτεχνικους καταναλωτες στις εγκαταστασεις τους.

 

Η απορια ολων εδω μεσα ειναι, πως η συσκευη που εμπορευεστε πετυχαινει τα παραπανω, αφου οπως φαινεται δεν περιεχει συστοιχιες πυκνωτων ή εν πασει περιπτωσει δεχεστε οτι δεν λειτουργει με βαση αυτη την αρχη.

 

Την μονη αλλη αρχη που μπορω να φανταστω ειναι η συσκευη να εχει μια παρομια λειτουργια με αυτη της τοποθετησης συγχρονου ηλεκτροκινητηρα στην εγκατασταση, ο οποιος ουσιαστικα παιζει τον ρολο του "στρεφομενου πυκνωτη".

 

 

[edit]*φυσικα αναφερομαι στην ελαχιστη εξοικονομηση που προκυπτει απο την μειωση της ενεργους εντασης του ρευματος που διαρρεει τους αγωγους της εγκαταστασης και αυξανει τις ωμικες απωλειες. Καμια αλλη εξοικονομηση δεν μπορει να λαβει χωρα, οπως γνωριζουν οι συναδελφοι

 

[edit No2]Και προφανως αυτο που φαινεται στα video ειναι απολυτα φυσιολογικο. Ειναι τοσο μικρες οι καταναλωσεις που δημιουργουν οι 3 λαμπες φθοριου, που η μειωση των ωμικων απωλειων και κατα συνεπεια της εξοικονομησης ισχυος ειναι επισης ελαχιστες, τοσο που η ευαισθησια του βαττομετρου δεν μπορει να τις αποτυπωσει (ολα αυτα με δεδομενο οτι αυτη η "συσκευη" περιεχει οντως πυκνωτες καταλληλης χωρητικοτητας και συνδεσμολογιας)

 

ΥΓ. Ειστε εγγεγραμενος στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε τέτοιο πράγμα τότε όλοι οι κατασκευαστές θα το έβαζαν μέσα στις συκευές και θα τις μοσχοπούλαγαν.

Οι πυκνωτές διόρθωσης του συνημητόνου μπαίνουν υποχρεωτικά σε αρκετές συσκευές.

 

Αυτό είναι σαν την συσκευή (κάποιος μαγνήτης) που λένε ότι βάζουν στις μηχανές εσωτ.καύσης στον σωλήνα τροφοδοσίας καυσίμου και λένε ότι σου δίνουν δεν ξερω και εγώ 30 - 40% οικονομία!!!!

Αν είναι δυνατόν αν υπήρχε κάτι τέτοιο δεν θα το έβαζαν οι αυτοκινητοβιομηχανίες ενσωματωμένο στις μηχανές τους να λένε ότι είναι έστω και 0,5 lit/100Km οικονομικότερες από πριν;

 

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.