Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσκευές εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας


amolofos

Recommended Posts

Να μην μπερδευουμε όμως την σωστη και μελετημενη αντισταθμιση που μπορούμε να κανουμε σε μια ΕΗΕ!! Είτε οικία είτε βιοηχανια η αντισταθμιση κάνει καλο. Απλά χρειάζεται μελέτη και υπολογισμο των φορτίων για το ακριβες μεγεθος της αντισταθμισης που απαιτήται. Απλα σε καποια τιμολογια, πχ οικιακα δεν μετριεται η αεργος ισχύς με συνέπεια να μην εχουμε αμεση μείωση του ποσου που πληρωνουμε για τη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την αίσθηση ότι, μεταξύ των οικιακών φορτίων, τα παλμοτροφοδοτικά είναι εκείνα που "ενοχλούν" κατά κύριο λόγο το συνφ. Νομίζω ότι εντός Ε.Ε. κυκλοφορούν πλέον μόνο με PFC...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έπεσε στην αντίληψή σας, αλλά διάβασα τις τελευταίες μέρες για εισαγγελική παρέμβαση για τις συσκευές αυτές, δηλαδή ότι δεν κάνουν την δουλειά που λένε και κοροϊδεύουν τους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέπτομαι εδώ και πολύ καιρό να απαντήσω.

Εγώ έχω προσέγγιση την εταιρία στην Κύπρο και τελειώνουμε μια μελέτη μέσο του πανεπιστήμιου Κύπρου που έχει να κάνει με την συσκευή ULTRA , ελπίζουμε πριν τα Χριστούγεννα να την αναρτήσουμε εδω ,αλλά από ότι ξέρω το πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης έχει πιστοποίηση την συσκευή , και αν πάλι αυτό δε σας λέει τίποτα ρίξτε μια μάτια στο δημοσίευμα αυτό ,

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=67111147

 

Διαβάστε και καμία μελέτη για της συσκευές εξοικονόμησης ενεργείας και σταματήστε να ακούτε ότι σας ταΐζουν τα διάφορα μέσα, με κινέζικες μαϊμούδες ,και παίρνετε φορά και δεν αφήνεται τίποτα όρθιο ,μηδενίζοντας τους πάντες και τα πάντα.

 

http://dspace.lib.ntua.gr/bitstream/123456789/2603/3/bandoukoudisn_dimming.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι μια πιστοποιημένη συσκευή μπορεί και διώκεται από τον Εισαγγελέα. Μάλιστα μάλιστα. Κι η εταιρία δηλαδή δεν έκανε καμία κίνηση για να άρει την παρέμβαση της δικαιοσύνης... Καλό και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, bigbrother_cy, η διπλωματική που παραθέτεις από το ΕΜΠ αναφέρεται σε εξοικονόμηση ενέργειας φωτισμού μέσω της μείωσης της ένταση (dimming) και καμία σχέση δεν έχει με τις συσκευές στις οποίες αναφερόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπήρχε και ένα περίπτερο στην εκθεση φωτοβολταικών στην Παιανία σχετικά με αυτή τη συσκευή αλλά δεν ασχολήθηκα (λέω είναι δυνατόν?) και απλά το προσπέρασα. Άλλωστε την ίδια μέρα (Σάββατο 23/10) στην εφημερίδα είχα διαβάσει περί εισαγγελικής παρέμβασης.

 

Ηλεκτρολογικώς το θέμα βρώμαγε εξ΄αρχής!!

 

Ίσως τα έχεις μπερδέψει η μάλλον καλυτέρα δεν διάβασες όσα έχουν γραφτεί σε αυτό το θέμα, άλλο συνημίτονο και συσκευές κινέζικες που μπαίνουν στην πρίζα άξιας 5 δολαρίων με ποσοστό εξοικονόμησης 50 % ,αν κάνεις των κόπο και μπεις στο ebay θα τα δεις , και άλλο εξοικονόμηση ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

@bigbrother_cy

 

Εάν υπάρχει πιστοποιημένη συσκευή, καλύτερα να βρεις τον εισαγγελέα για να βρείτε τρόπο ώστε να απαγορευτούν οι μαϊμούδες από την αγορά και να επιτρέπονται μόνο οι πιστοποιημένες.

 

Έτσι και ο κόσμος θα είναι κερδισμένος και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, bigbrother_cy, η διπλωματική που παραθέτεις από το ΕΜΠ αναφέρεται σε εξοικονόμηση ενέργειας φωτισμού μέσω της μείωσης της ένταση (dimming) και καμία σχέση δεν έχει με τις συσκευές στις οποίες αναφερόμαστε...

 

Εγώ δεν αναφέρθηκα για διόρθωση συνημίτονου , αλλά για εξοικονόμηση ενεργείας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.