Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γειτονικές πλάκες


 
Charlie

Recommended Posts

Αν και είμαι σίγουρος ότι έχει ξανασυζητηθεί, όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα.

Αν κάποιος μπορεί να μας παραπέμψει ας διαγραφεί το νήμα μου.

 

Σε γειτονικές πλάκες ποια είναι η μέγιστη διαφορά στο πάχος τους που επιλέγετε?

Αν για παράδειγμα πλάκα Zoellner 30 εκ γειτνιάζει με συμπαγή που από έλεγχο βελών προκύπτει 15εκ τι θα κάνατε?

 

Προσωπικά προσπαθώ ποτέ η μια να μην είναι μικρότερη από τα 2/3 της άλλης. Δε θυμάμαι να το έχω δει αυτό πουθενά.

 

Υπάρχει μήπως κάποια παράγραφος στον ΕΚΩΣ που μας λέει ξεκάθαρα τι πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αναλογα την πλάκα για την παχια μπορει να ισχύει, για την λεπτή οχι. αλλά καθε κατοψη ειναι διαφορετική.

 

αν πας σε τετοια, θες fem γιατι η λεπτή μπορει να σηκωνεται όλη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με 30αρα Zoellner να έχω δίπλα συμπαγή 25 ενώ μου βγαίνει 15?Το ι.β. της Zoellner είναι 5.7ΚΝ/μ2 ενώ της συμπαγούς είναι 3.8ΚΝ/μ2. Δηλαδή το φορτίο της συμπαγούς είναι στα 2/3 της Zoellner.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως γεωμετρικά για να έχω συνέχεια - ανακούφιση ροπών χρειάζεται μικρή διαφορά.

 

Μάλλον θα κάνω τη συμπαγή 20άρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με 30αρα Zoellner να έχω δίπλα συμπαγή 25 ενώ μου βγαίνει 15?

τι πάει να πει "βγαίνει"?

σε αλληλεπίδραση με την άλλη ή μόνη της?

δεν ξερω τι software χρησιμοποεις και πως επιλύει τις πλάκες, οι πλάκες πάντως έχουν άλλη φιλοσοφία από τα πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

λέω οτι π.χ. το next λύνει με cherny, ok?

εχω μια πλάκα 8x8 με 25cm και διπλά της μια 8x2 με παχος 15εκ.

 

αυτη με τα 15εκ, η λύση cherny λύνει κλασσικά, σπάσιμο στα σιδερα και δε συμμαζεύεται. στα fem (αλλά και από την εμπειρια ή την λογικη αν θες) αυτή με τα 15εκ εφελκλυεται όλη πάνω και όχι κάτω, άρα με cherny εχεις οπλίσει λάθος (θα οπλίσεις σωστα με πάνω κατω φ10/15 την 15εκ)

 

τελοςπαντως αν δεν δω κατοψη καθε περίπτωση ειναι διαφορετική, αλλά το "βγαινει" δεν το κατάλαβα πως εννοειται κάθε φορά

 

ψηλέ μου (που λέει και ο mkalliou χεχεχε) τα λέω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η czerny έχει όριο για τους λόγους πλευρών και δε μπορεί να εφαρμοστεί σε όλες τις περιπτώσεις.

Σε μεγάλες αλλαγές διαστάσεων γειτονικών πλακών εφαρμόζεται η Cross, η οποία αναδιανέμει τις ροπές (όχι από τα προγράμματα όμως) είτε FEM όπως λέει ο rigid

Βελτιωμένη μέθοδος η Pieper Martens αλλά δε θυμάμαι τα όριά της

Link to comment
Share on other sites

Ναι στον έλεγχο βελών αναφέρομαι. [Είτε έχω βέλος προς τα κάτω είτε προς τα πάνω].

Αυτό που λες μου το βγάζει το scada. Όταν έχω μεγάλη πλάκα και δίπλα μια μικρή πολλές φορές τη μικρή την οπλίζει μόνο επάνω. Βέβαια κατασκευαστικά βάζω και κάτω για ψυχολογικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.