Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γειτονικές πλάκες


 
Charlie

Recommended Posts

Φυσικά και σκεφτόμαστε την κατασκευή. Το να έχεις τις πλάκες διαφορετικού πάχους, τη μια 17cm την άλλη 19cm δεν είναι κάτι που δεν είναι εφαρμόσιμο. Δεν είναι σαν να μου ζητάς να χωρέσω 24Φ14 σε στύλο 40/40. Συνεπώς δεν είναι θεωρητικό και μόνο αλλά εφαρμόσιμο.

Από εκεί και πέρα αντιλαμβάνομαι την κατασκευαστική ευκολία. Όμως κανείς μας πιστεύω δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα του μπετατζή ή του σιδερά. Γι αυτό είπα ότι εξαρτάται από τον επιβλέποντα μηχανικό και τον κατασκευαστή και πετώ την μπάλα σ' αυτούς να αποφασίσουν. Άλλος μπορεί να θέλει να γλιτώσει ακόμα και το cm. Άλλος τις θέλει όλες ίσου πάχους. Γούστα είναι αυτά. Εσύ Pappos που εκτός της μελέτης έχεις και την επίβλεψη, δεν έχεις να συνεργαστείς με διαφορετικούς επιβλέποντες κάθε φορά. Άρα σε ποιον να πετάξεις την μπάλα. Μόνο με τον κατασκευαστή έχεις να συμφωνήσεις δυο-τρία πράγματα αναλόγως του ποιος τελικά και πόσο κάνει κουμάντο. Αν ήμουν στη θέση σου πιθανότητα να αντιμετώπιζα την όλη κατάσταση με το σκεπτικό σου.

Τέλος, το ότι στη θεμελίωση υπάρχει η μεγάλη απόκλιση από την προμέτρηση είναι γνωστό. Αλλά αυτό για μένα δε σημαίνει ότι δεν με ενδιαφέρει η ανωδομή και το πώς θα γλιτώσω από εκεί κυβικά και οπλισμό έτσι ώστε να είμαι πιο οικονομικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Χάρη, εγώ προσωπικά είτε σε μεταλλικό είτε σε σκυρόδεμα, λέω πριν ξεκινήσει η επίβλεψη θα γίνει όπως σας πω εγώ. Σε περίπτωση που μου φέρετε κανέναν έξυπνο εργολάβο και ξεκινήσει να μου μιλά για την μελέτη μου, πολύ απλά εγώ δεν κάνω επίβλεψη. Αυτά πριν πέσει η προκαταβολή για να ξεκινήσει η μελέτη. Από εκεί και πέρα έχω το πεδίο όλο δικό μου. Δεν ασχολούμαι μαζί τους. Οι άνθρωποι μετά εκτελούν διαταγές μου. Γιατί υπάρχει και το ξύλωμα. Δεν καταλαβαίνω τίποτα σε θέμα μελέτης-επίβλεψης. Απλά πράματα. Εννοείται αν επηρεάσει ο εργοδότης τον εργολάβο πάλι φέυγω και τους αφήνω με τα σίδερα στα καλούπια. Όλα αυτα τα λέω και στον εργοδότη και στον εργολάβο. Γιατί στην δεύτερη επίσκεψη λέω του εργοδότη φέρε τον εργολάβο ή τον σιδερά για να τους μιλήσω λίγο. Εγώ έτσι δουλέυω. Αν δεν τους αρέσει μπορεί να φύγουν. Είπαμε απλά πράματα.

 

edit: η επίβλεψη που κάνω εγώ αφορά μόνο τον σκελετό. Είτε σε σκυρόδεμα είτε σε μεταλλικό.

Για τα άλλα ουτε εμφανίζομαι και ούτε αναλαμβάνω ευθύνη. Αν έχω φέρουσα τοιχοποϊία εννοείται είμαι σε όλο το έργο (για την φέρουσα).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο pappos. Συμφωνητικό στονπελάτη που αναφέρει ότι όλα γίνονται γραπτως (καλούπια, ξεκαλούπωμα,σιδέρωμα) όπου αυτός που ενημερώνεται υπογράφει το "έλαβα γνώση". Εργασία χωρίς αυτά σημαίνει αυτόματη παραίτηση επιβλέπων μηχανικού και φυσικά δεν επιστρέφεται αμοιβή επίβλεψης. Πρέπει να έχουν και οι πελάτες ένα κίνητρο για να καταλάβουν ότι αν γίνει το δικό τους θα χάσουν τα λεφτουδάκια τους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας χαίρομαι συνάδελφοι. Έτσι έπρεπε να κάνουμε όλοι μας.

Προσωπικά επέλεξα να μην ασχολούμαι με την επίβλεψη εδώ και πολλά χρόνια για πολλούς λόγους και όπως θα έλεγε ο [email protected]... κοιμάμαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 23/7/2009 at 9:50 ΜΜ, dratsiox said:

Η Czerny είναι ακριβέστερη, όπως και η Pieper-Martens.

Υπάρχει κάπου διαθέσιμη η πλήρης σειρά των πινάκων Pieper-Martens ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μπορείς να ανεβάσεις και την σελίδα με τους τύπους για τον υπολογισμό των ροπών;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.