Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Scada


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

παρακαλώ κάποιο συνάδελφο να μου πει τη γνώμη του σχετικά με το πρόγραμμα scada που σκέφτομαι να αγοράσω-βλέπω ότι έχει και <<full>>πεπερασμένα στοιχεία ..και γενικά φαίνεται καλό,όμως μια βοήθεια για τα μειονεκτήματα που δεν μπορώ να ξέρω...-ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποια γνώμη γιατο scada?-δεν με ενοχλεί ιδαίτερα η δυσκολία που πιθανόν να έχει στο χειρισμό ,όσο οι δυνατότητες και η αξιοπιστία,

παρακαλώ κάποιο συνάδελφο που να το χρησιμοποιεί ,αν ειναι ευκολο να μου πει κάποια γνώμη -ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με έχει ικανοποιήσει καθόλου αλλά για λόγους δυχρηστίας και άσχημων εκτυπώσεων. Θέλουν πολύ δουλειά τα σχέδια μετά.

 

Για τις δυνατότητές του δεν έχω να σου πω και πολλά καθώς δεν έκανα κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

το έχω 12 χρόνια.είμαι πολύ ικανοποιημένος.σε τρείς δυνατούς σεισμούς στην Ηλεία δεν

είχα το παραμικρό πρόβλημα.μπορείς επίσης να κάνεις αρκετά έξυπνα πράγματα(π.χ.να λύσεις μανδύα σε στύλο ακόμη και άν δεν έχεις το module των ενισχύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πλεονεκτήματα:

-πολυ καλή υποστήριξη, μεχρι και τηλ πίσω σε παιρνουν στο κιν, από ανθρώπους που δεν είναι ασχετοι.

- καλο 3Δ φωτορεαλισμός με zoom και λοιπά.

- δυνατότητα να το κτίζεις προσθέτοντας, πληρή πεπερασμενα.

- πολυ μεγάλες δυνατότητες προσομοίωσης και έλεγχος του τι ακριβώς κάνεις.

- editor στους οπλισμούς που ενημερώνει αυτόματα και το τεύχος.

 

Μειονεκτήματα:

- Αρκετά χειροκίνητο, επιλέγεις αρχεία φορτίσεων, συνδυασμό κλπ, πολλές εντολές που θα μπορύσαν να είναι default πρέπει να πατας διάφορα κουμπία οπότε κρυβονται και παγίδες, π.χ αλλάζεις σεισική ζώνη? μη τυχόν και ξεχάσεις να πατήσεις ειδικό κουμπί που γραφει ενημέρωση φάσματος γιατι θα στο λύση με την προυγούμενη τιμή! λες και αν αλλάζεις την ζώνη την αλλάζεις για πλάκα όχι για να αποθηκευση την αλλαγη.. Παρομοίως με εισαγωγή καθε φορα συνδυασμού φορτίου , κουμπί "επίλυση" συνδυασμου κτλ...

- Προβληματακια του στυλ δεν υπολογίζει ελαχιστό απαιτούμενο οπλισμο στις κρυφοκολώνες των τοιχειων , μονο στα υποστηλώματα το κάνει...

- κατί περίεργο που ακομή δεν το έχω ψάξει όσο πρέπει.. σε συμβουλεύουν να λύνεις την θεμελίωση παντα με ισοδύναμη στατική, οποτε να θες δυναμική την ανώδομή χειρίζεσαι δύο αρχεία, μπαλαμούτι στο τεύχος κτλ.

- Το τεύχος είναι στα Σουαχίλι γραμμενο... matrix, και πρεπει να κανεις με το χερακι πινακα περιεχομένων, να αλλάζεις ποιότητες υλικών κτλ....αλλα είναι export se Word.

 

Επικεντρώθηκα σε θέματα πρακτικότητας κυρίως γιατί είναι τα μονο που τελικά μπορούμε να έχουμε άποψη με ασφάλεια, γενικα τωρα θεωρείται αξιόπιστο πρόγραμαμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Είμαι νέος μηχανικός και προσπαθώ να μάθω το scada (version 10.3 δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό:P) το οποίο δανείστηκα για κάποιες μέρες. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω παραδείγματα επίλυσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.