Μετάβαση στο περιεχόμενο

Financial Planner ή Γιατρός χρήματος - Interamerican


Perifanos

Recommended Posts

Σχετικά με την συγκεκριμένη εταιρία, μάλλον υπήρξα και γω ένα από τα τελευταία θύματα... Σήμερα κιόλας πήγα να δω περί τίνος πρόκειται και τα πράγματα είναι ακριβώς όπως περιγράφονται και παραπάνω από όλους σας.

 

Η πλάκα της υπόθεσης ποια είναι όμως.... Προσωπικά κλήθηκα να πάω στα γραφεία της συγκεκριμένης εταιρίας στον Κο Χατζόπουλο... ψάχνοντας όμως για δουλειά είχα αποστείλει και μέσω άλλου site αλλού βιογραφικό σε άλλο email σε αγγελία με τίτλο "ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ-ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ"! Γυρίζονας από την 1η συνέντευξη, μπήκα στα email μου και είδα απάντηση από την 2η αγγελία που είχα στείλει βιογραφικό. Δεν ανέφερε τίποτα παραπάνω από το τηλέφωνο στο οποίο ο ίδιος μου είπε να καλέσω. Θέλοντας να δω για ποιά εταιρία πρόκειται με μεγάλη μου έκληξη, βάζοντας στο google τον αριθμό τηλεφώνου που μου δώθηκε, μου εμφανίστηκαν περίπου 20 αγγελίες σε διαφορα sites για τον ίδιο Κο, και φυσικά το άρθρο αυτό... και τότε απλά γέλασα μέσα μου... πόσο χαζός είμαι σκέφτηκα...

 

Μια λέξη απλά... ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΠΑ

5:17 μ.μ. (Πριν από 8 ώρες)cleardot.gif

cleardot.gif

cleardot.gif

προς Εμένα

cleardot.gif

 

 

 

 

 

 

 

Κυρία Λεο

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας για την αγγελία μας.

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο τηλέφωνο
.

Με εκτίμηση

Τσακίρης Γιώργος

 

Kύριοι αυτή ήταν η απάντηση που έλαβα την επόμενη μέρα που απέστειλα το βιογραφικό μου στην παρακάτω αγγελία:

 

''

Περιγραφή

  • Όνομα εταιρείας: ΚΑΡΡΑ ΜΑΡΙΑ
  • Τύπος θέσης: Μισθωτός
  • Εμπειρία: 3 - 12

 

Διεθνής Όμιλος ΜΕ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΟΡΕΙΑ ζητά για άμεση πρόσληψη 4 δυναμικές/ούς πτυχιούχους(ΑΕΙ-ΤΕΙ) μηχανικούς και θετικών επιστημών, για στελέχωση νευραλγικών θέσεων. Ε-mail [email protected] fax.210-8121199, τηλ.210-6773990, κυρία Παππά. ''

 

και όλα αυτά γίνανε απο εχθές μέχρι σήμερα (09-10/01/2012)...

 

Αυτά απο εμένα και αύριο θα το σιγουρέψω όσο μπορώ που λογικά θα επικοινωνήσω και τηέφωνικα με τον κύριο ΤΣΑΚΙΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις 1 σελίδα πίσω θα καταλάβεις για το τι πρόκειται να συναντήσεις....Μένει να το επιβεβαιώσεις. Ετοιμάσου για 'τζίνια'

Καλά ο Τσακίρης ακόμα το χαβά του? Δεν βαρέθηκε?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ε λοιπον 2012 αλλα ακομα το θεμα συνεχιζει...για καλη μου τυχη ''γκουγκλαρα'' κι εγω τον συγκεκριμενο κυριο και ω! εκπληξη βρεθηκα μπροστα στη μακροχρονια συζητηση περι του θεματος ...ακομα μια ελπιδα χαμενη αλλα τουλαχιστον δεν εχασα και τον χρονο μου..ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΜΑΣ , ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, ναι. Νοεμβριος 2012 και η διαδικασια ιδια (τουλαχιστον εως τη φαση "email", γιατι μετα τα οσα ειδα, δεν ενδιαφερομαι να προχωρησω).

Ευχαριστω τους προηγουμενους για την ενημερωση-προειδοποιηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από έναν χρόνο από το προηγούμενο ποστ μου, και κάποιες εμπειρίες έχω να πω τα ακόλουθα.

 

Αν κάποιος είναι αρκετά φιλόδοξος και έχει χρόνο και χρήμα για να διαθέσει για 1-2 μήνες,

γνώμη μου είναι πως θα μάθει πολλά από αυτή την δουλειά.

 

Αν πάλι θέλει ασφάλεια, τον μισθό να πέφτει ντάγκα κάθε τέλος του μήνα και να έχει το κεφάλι

του ήσυχο, σαφώς και θα θεωρήσει την αγγελία ως απάτη.

 

Όπως είπα και πέρσι, πήγα στην 1η συνέντευξη την οποία απόλαυσα ιδιαίτερα με τον κ. Τσακίρη,

αλλά φεύγοντας και αφότου είχα περάσει το πρώτο φιλτράρισμα τηλεφώνησα και ακύρωσα το

επόμενο ραντεβού.

 

Ο λόγος; Μάλλον δεν με νοιάζει τόσο πολύ το χρήμα ώστε να χάσω την ψυχή μου.

Γιατί είδα πολύ σκοτάδι στα μάτια του κ. Τσακίρη και πολλούς διαβόλους, όσο και να γελούσε.

Το ίδιο mindset παρατήρησα και σε πολλά άτομα που ασχολούνται στον χώρο του finance.

 

Έχοντας μια αντίστοιχη εμπειρία δυο ημερών στην Αγγλία σχετικά πρόσφατα

μπορώ να σας πληροφορήσω πως υπάρχουν αρκετοί ερασιτέχνες που προσπαθούν

να κάνουν αυτό που έκανε ο κ. Τσακίρης. Εταιρίες marketing επί τω πλείστω.

Εν τέλει, αυτοί μαθαίνουν και παίρνουν περισσότερα από εσένα μέσα στον 1ο μήνα δουλειάς

(και από την πρώτη μέρα ήδη, μιας και η εκπαίδευση-παρακολούθηση του συστήματος

πωλήσεων/marketing είναι ένα αμισθί 10ωρο) εκτός και αν είσαι πολύ πιο πανούργος από αυτούς.

 

Δουλειές για διαβόλου κάλτσες αυτές των πωλήσεων και των συμβούλων, και δεν εκπλήσσομαι.

Όταν μπλέκει ψυχολογία και χρήμα αυτά συμβαίνουν.

 

Καλή δύναμη στις αναζητήσεις σας. Οι καιροί είναι δύσκολοι, ο χρόνος περνάει,

τολμήστε περισσότερο και δοκιμάστε πριν απορρίψετε κάτι.

Edited by milia
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος είναι αρκετά φιλόδοξος και έχει χρόνο και χρήμα για να διαθέσει για 1-2 μήνες,

γνώμη μου είναι πως θα μάθει πολλά από αυτή την δουλειά.

Μπορεις να το αναπτυξεις αυτο λιγο περισσοτερο?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το αναπτυξεις αυτο λιγο περισσοτερο?

 

Ευχαρίστως.

 

Αν και μου φαίνεται πως τα περισσότερα

τα γνωρίζει ένας μηχανικός ή θα τα μάθει, αν θέλει να ζήσει από το

επάγγελμά του.

 

α) Περιληπτικά:

 

People skills, self-management, self-motivation, networking.

 

β) Αναλυτικά:

 

Δεχόμαστε πως οποιοσδήποτε θέλει να εργαστεί εντός της κοινωνίας,

αναπόφευκτα θα χρειαστεί να αλληλεπιδράσει με ανθρώπους.

 

Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο μεταξύ πες τον Κώστα και τον Γιάννη, συνήθως τρία πράγματα συμβαίνουν.

Είτε θα επικρατήσει η γνώμη του Κώστα, είτε του Γιάννη, είτε δεν θα βγει τίποτε. Σε αυτή την περίπτωση,

που ο διάλογος/διαπραγμάτευση δεν φτάσει σε κάποιο αποτέλεσμα, κάτι τέτοιο είναι προσωρινό.

Με την πρώτη ευκαιρία είτε ο Κώστας θα κάνει το δικό του είτε ο Γιάννης. Νομίζω όλοι μπορούμε

να σκεφτούμε κάποιο παράδειγμα από την ζωή μας.

 

Οπότε, στην περίπτωση που κανείς είναι διατεθημένος να πατήσει στα νέα ψάρια που

θα έρθουν στην παγίδα, και να εκμεταλλευτεί όσο μπορεί το περιβάλλον του προς επίτευξη

του στόχου του, θα βγάλει κάποιο κέρδος.

 

Στην τελευταία μου εμπειρία, κατάλαβα πως όλο το σύστημα είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε

όποιος δεν αρπάζει τις ευκαιρίες αφενός να γίνεται αιώνιο θύμα του συστήματος. Και όποιος

είναι πολύ φιλόδοξος και επιβουλέβεται τον «μέντορά» του καθώς και όποιον περνά

στο διάβα του, θα εξελιχτεί σε μεγάλο μούτρο μεν, θα επιβιώσει δε.

 

Σαφώς και ψάχνουν τσάμπα εργάτες, όπως λέει ο φίλος από πάνω.

Αλλά άμα είσαι ξύπνιος, αργά ή γρήγορα θα βρεις δικά σου θύματα.

 

Συνέπεια των παραπάνω είναι οι δεξιότητες που ανέφερα,

αλλά με κάποιο κόστος σίγουρα. Όσο να'ναι, όταν παίζεις με την φωτιά

αργά ή γρήγορα καίγεσαι. Φιλίες θα χαλάσουν, οικογένειες θα διαλυθούν

και όλα φυσικά στον βωμό του χρήματος και της «επιτυχίας».

 

Και όσο βαθαίνει η κρίση, θα γεννιούνται περισσότερες τέτοιες εταιρίες...

Edited by milia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.