Μετάβαση στο περιεχόμενο

Financial Planner ή Γιατρός χρήματος - Interamerican


Perifanos

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που είχα σαν μηχανικός προ ολίγων ημερών.

 

Ψάχνοντας για δουλειά μπήκα σε ένα site, το slando.gr, πιθανών γνωστό σε μερικούς απο εσάς.

 

Εκει λοιπόν, ψάχνοντας, έπεσα πάνω σε μια αγγελία που ανέφερε:

 

" Ζητούνται μηχανικοί απο μεγάλη εταιρία, κτλ παρακαλώ επικοινωνήστε ... 210 6773990 ή με email [email protected]"

 

Κλείνοντας το ραντεβού, για να μή μακρυγορώ, ανακάλυψα ότι η εν λόγω εταιρία, που χρησιμοποιει HOTMAIL!!! για επικοινωνία, είναι η interamerican, ο γνωστός κολλοσός του χρήματος.

Πηγαίνοντας στο ραντεβού συναντήθηκα για πρώτη φορά με τον κο Τσακίρη, ο οποίος υποτήθεται ότι θα με έβλεπε.

 

Στην πρώτη συνάντηση μου ετέθησαν τα παρακάτω επιστημονικά ερωτήματα:

1. Θέλω να γίνω πλούσιος;

2. Αν είχα 100.000€ πως θα τα διέθετα;

3. Ενα μαγικό τζίνι έρχεται και μπορεί να μου εκπληρώσει 1 εκ 3ων ευχών:

α. Να βρώ την καλύτερη (υπάλληλος) με τα περισσότερα χρήματα του κόσμου,

β. Να βρώ την καλύτερη δουλειά του Δημοσίου με τα περισσότερα χρήματα

γ. Να φτιάξω την καλύτερη (δική μου) δουλειά με τα περισσότερα χρήματα

 

Ποιά απο τις 3 επιλογές θα προτιμούσα;

 

Τέλος πάντων θεωρώ ότι απάντησα όπως έπρεπε και μου ανακοινώθηκε ότι θα προχωρήσουμε σε 2η συνέντευξη την επόμενη ημέρα.

 

Ξεκινοντας την 2η συνέντευξη, έμαθα ότι η εταιρία ενδιαφέρεται να προσλάβει ένα financial planner ο οποίος όπως μου ανακοινώθηκε είναι ο " Γιατρός του Χρήματος" δηλ όπως ο γιατρός λαβάνει καποια στοιχεία απο τους ασθενείς του για να προτείνει μια συνταγή, έτσι ο Financial planner λαμβάνει καποια στοιχεία για να δεί ποιές υπηρεσίες θα πουλήσει στους πελάτες του.

Αρα : Τόσος κόπος και 2 συνεντέυξεις για να σκάσει το μυστικό ότι πρόκειται για πωλήσεις,

ΠΩΛΗΤΗ ΘΕΛΟΥΝΕ.

Και το τυράκι, αφού επιβεβαιώσανε με τις ερωτήσεις της πρώτης συνάντησης ότι έχουν να κάνουν με ένα άτομο που ψάχνει τα χρήματα...

" Θα βγάζεις γύρω στα 27.000€ το μήνα αν μας φέρεις 6 πελάτες..."

Τα γνωστά που λένε όλες οι εταιρίες τηλεπωλήσεων και πωλήσεων απο το σπίτι!!

 

Συμπέρασμα:

 

Συνάδελφοι, επειδή είμαστε μηχανικοί και σκεφτόμαστε λιγάκι που να πάρει, πρέπει να ξεσκεπάζουμε τέτοιες περιπτώσεις ακόμα και αν κρύβονται πίσω απο ένα βαρύ όνομα όπως η μεγάλη και σίγουρη Interamerican.

 

Αυτό που με ήθελαν είναι να με βάλουν να πουλάω τις αερτζίδικες υπηρεσίες με την υπόσχεση ότι θα τρελαθώ στο τάληρο.

Ερωτώ: Είναι ποτέ δυνατόν υπάλληλος της interamerican, πωλητής να βγάζει 27.000€ - 40.000€ το μήνα? Θεωρώ (για να απαντήσω μόνος μου ότι σε καμμία περίπτωση δεν γίνεται αυτό)

Α... ναι μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω και το τίμημα της επιτυχίας για να το καταφέρω αυτό. Το οποίο είναι: πολύ διάβασμα και σκληρή δουλειά.

Άρα σε περίπτωση που δεν θα το κατάφερνα, είχαν έτοιμη την απάντηση: Δεν πλήρωσες το τίμημα φίλε μου. Είμαστε καλυμμένοι...!!!

Ελπίζω να μην είναι κανείς απο εσάς αδαής και να πεί ... ναι που το ξέρεις .... έλεος !

 

 

Ενημερώνω τους συναδέλφους που αναζητούν εργασία να προσέχουν σε τί περιπτώσεις πέφτουν. Αν τους αρέσει να βγάλουν λεφτά, να ξέρουν ότι θα το κάνουν προωθόντας το έργο τους και όχι συνεργαζόμενοι με τέτοιου αερτζίδικου τύπου εταιρίες.

Για ενημέρωσή σας, η εν λόγω interamerican είναι αυτή στο Μαρούσι σε ένα δρόμο κάθετο στη Μεσογείων, την Αγ. Κωσταντίνου

 

Προσοχή στους νέους συνεντευξιαζόμενους

 

Με τιμή,

P.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ήταν γραφεία της ιντεραμέρικαν εκεί? δηλαδή στο γνωστό κτίριο στην Αγ. Κωνσταντίνου που έχουν τα γραφεία τους?

Link to comment
Share on other sites

@ Perifanos

Γνωστό το κόλπο... ΠΥΡΑΜΙΔΑ...

Θα τους πήγαινες 6 πελάτες???? Όχι θα αναγκαζόσουν να φτιάξεις δίκτυο συνεργατών (ειδικά αν επέλεξες το Νο 6 από την 1η συνέντευξη).... Και μαζί με σένα θα είχαν και άλλους 20.... και μετά θα έκαναν συνεργάτες και τους πελάτες.... Και θα επένδυαν κάποια χρήματα (οι πελάτες) σε κάποιο προϊόν με "μεγάλες" αποδόσεις θα γλυκαίνονταν στην αρχή και μετά από στόμα σε στόμα και με κάποια extra bonus με κάθε νέο πελάτη.... τεσπα, καταλαβαίνεται την συνέχεια...

 

Το έχω δει στην πράξη πως δουλεύει και πιστέψτε με πιάνει μεγάλα ψάρια...

Ο μεγαλύτερος βέβαια χαμένος όλων ο ενδιάμεσος ντίλερ δλδ, "ο γιατρός των χρημάτων" και μετά από αυτόν οι πελάτες... Ο ένας και μοναδικός κερδισμένος???? Μαντέψτε....

Link to comment
Share on other sites

καλα το τι είναι και πώς δουλευει αυτό ειναι πια γνωστά (όχι οτι δυσκολεύονται να βρουν κορόιδα).

 

εμένα μου κάνει εντύπωση το περί ιντεραμέρικαν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "στήσιμο" η συγκεκριμένη εταιρεία, όπως και άλλες μεγάλες εταιρείες του ασφαλιστικού κλάδου, το δουλεύουν εδώ και πολλά χρόνια. Μου έτυχε το ίδιο ακριβώς σκηνικό σε συνεντεύξεις στη συγκεκριμένη εταιρεία και σε άλλη μεγάλη εταιρεία του ασφαλιστικού κλάδου το 1996. Έφτασα τότε στην 3η συνέντευξη, όπου μου αποκάλυψαν ότι για να γίνουν όλα αυτά τα θαύματα έπρεπε να περάσω εκπαίδευση-σεμινάρια για 6 μήνες, κατά τους οποίους όχι μόνο δεν θα αμειβόμουν, αλλά θα πλήρωνα και για τα σεμινάρια από πάνω. Όπως καταλαβαίνετε την "έκανα" με ελαφρά αλλά πολύ γρήγορα πηδηματάκια. Και μη χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς?

Εμένα με στενοχωρεί πως στην αγγελία έγραφε: "Ζητούνται μηχανικοί"

Αυτό είναι κοροϊδία. Μόνο και μόνο για να πας και να παίξεις το παιχνίδι τους.

Επιτρέπεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ήταν γραφεία της ιντεραμέρικαν εκεί? δηλαδή στο γνωστό κτίριο στην Αγ. Κωνσταντίνου που έχουν τα γραφεία τους?

 

Ναι ομιλώ για τα πασίγνωστα γραφεία της Interamerican στην συμβολή Κηφισίας και Αγ. Κωσταντίνου 47.

Το γραφείο είναι στον 4ο όροφο, στο βάθος...

 

Με τόσες σπουδές που έχει κάνει ο καθένας μας, δεν είναι καιρός να βρούμε άλλους τρόπους συνδιαλλαγής εκτός απο το χρήμα, πιό ηθικούς τρόπους;

Θεωρώ ότι το χρήμα διαφθήρει, το πολύ χρήμα διαφθήρει πολυ...

 

Charlie, εταιρίες τέτοιου τύπου δεν έχουν ηθικους φραγμούς σχετικά με το πώς θα βγάλουν επιπλέον χρήματα...Εννοείται ότι δεν επιτρέπεται αλλά ποιός να τους το πεί;

Γι αυτό κάνω αυτή την αναφορά σήμερα μπάς και γλυτώσω κανέναν απο τον κόπο της διαδικασίας που πέρασα εγω...!

 

 

P.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το ίδιο έπαθε και ένας φίλος μου φιλόλογος

 

ο οποίος απευθύνθηκε σε αγγελια για ο αντικέιμενό του!!!!!

 

πίστευα πως ήταν μεομονωμένη περίπτωση

 

και εγώ αναρωτιέμαι αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

ε θα έχουν ρωτήσει κάποιον από τους εφτά χιλιάδες δικηγόρους που έχουν και θα τους είπαν οτι "δεν απαγορεύεται". Αρα επιτρέπεται.

 

Περί σοβαρότητας, ηθικής, δεοντολογίας φυσικα ας μην συζητήσουμε.

 

Εγω προβληματίζομαι αν έχω ήδη 10 γνωστούς που ασχολούνται με τέτοια με την γνωστή την άλλη απατεωνιστικη εταιρεια των φυτικών ειδών, αμα τα κάνει και η ιντεραμερικαν που έχει υποτίθεται και κάποιο βάρος πόσα θύματα θα μαζέψει.

 

ε ρε γλέντια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.