Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Yπάρχουν τελικά αποστάσεις καπνοδόχου από όμορα?


charita

Recommended Posts

Καλησπέρα!Έψαξα αρκετά στο forum όλα τα μηνύματα που αφορούν τους κανονισμούς-περιορισμούς για τις καπνοδόχους.Έχω μια περίπτωση όπου ο πελάτης μου ανοίγει ψητοπωλείο και έχει πρόβλημα με τον γείτονα γιατί η καμινάδα είναι μπροστά από το παραθυρό του.Μετά από μελέτη αλλά και συζήτηση με την πολεοδομία μου είπαν οτί αρκεί το ύψος της καμινάδας να είναι πάνω από το ύψος των ανοιγμάτων του.Πουθενά όμως δεν βρίσκω αναφορά για αποστάσεις από τα όμορα.Τελίκα υπάρχουν κάποιες αποστάσεις που πρέπει να τηρηθούν?Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει γιατί είμαστε στα πρόθυρα δικαστηρίων.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθήσει..:

 

Αποφ. 3046/304/89 (Φ.Ε.Κ. 59Δ/3.2.89) Κτιριοδομικός Κανονισμός

Άρθρο 27 παρ. 2.4.2.5

"..Η καπνοδόχος πρέπει να καταλήγει τουλάχιστο 1m πάνω από το

σημείο εξόδου της, 0,7m από οποιασδήποτε ακμή κτιρίου που βρίσκεται σε

ακτίνα μικρότερη των 3.0m από αυτή και 1,5m από καυστά υλικά.

 

Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την

απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 10m από

αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή

καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση της καπνοδόχου ή να διατάξει

άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια. .."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

είμαι πολιτικός μηχανικός.Σχετικά με το ύψος της καπνοδόχου είμαστε εντάξει αλλά το πρόβλημα είναι οι οριζόντιες αποστάσεις από το άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ανεβάζεις (αν μπορείς) την καμινάδα ψηλά, μακριά από κάθε παράθυρο;

Για το πρόβλημα του ελκυσμού, λόγω του μεγάλου ύψους, μπορείς να βάλεις έναν ανεμιστήρα cbm ή κάτι ανάλογο από ΚΑΦΦΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ gnusselt αυτό ακριβώς έκανα,το θέμα είναι οτί οι γείτονες έχουν ενστάσεις γιατί έίναι πολύ κοντά στο παραθυρό τους-άσχετα αν το ύψος της ξεπερνά το ύψος των ανοιγμάτων ,βέβαια στη τη νομοθεσία δεν είδα να αναφέρει κάτι γι'αυτό,επομένως θεωρώ οτί είμαστε καλυμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ gnusselt αυτό ακριβώς έκανα,το θέμα είναι οτί οι γείτονες έχουν ενστάσεις γιατί έίναι πολύ κοντά στο παραθυρό τους-άσχετα αν το ύψος της ξεπερνά το ύψος των ανοιγμάτων ,βέβαια στη τη νομοθεσία δεν είδα να αναφέρει κάτι γι'αυτό,επομένως θεωρώ οτί είμαστε καλυμένοι.

Ισχύει αυτό που έγραψε ο τουρίστας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η απόφαση 8577/83 (ΦΕΚ-528/Β/8-9-83): "Υγειονομικός έλεγχος των αδειών ιδρύσεως και λειτουργίας των εγκαταστάσεων επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος καθώς και των γενικών και ειδικών όρων ιδρύσεως και λειτουργίας των εργαστηρίων και καταστημάτων τροφίμων ή/και ποτών" που στο άρθρο 27 παρ.2 αναφέρει:

 

2. Η απαγωγή των αερίων καύσεως της καύσιμης ύλης, του καπνού κλπ. θα γίνεται μέσω της κεντρικής καπνοδόχου του κτιρίου, άλλως, αν αυτό δεν είναι δυνατό, θα τοποθετούνται ιδιαίτεροι εξωτερικοί απαγωγοί σωλήνες, οι οποίοι θα φθάνουν πάνω από τη στέγη του κτιρίου, στο οποίο στεγάζεται το κατάστημα ή εργαστήριο, και σε ύψος 0,50 μέτρα ψηλότερα από αυτήν ή, αν υπάρχει ψηλότερο γειτονικό κτίριο, από τη στέγη του γειτονικού τούτου κτιρίου, ώστε να μην ενοχλούνται οι περίοικοι γενικά.

 

Για την παραπάνω απόφαση υπάρχει και η ερμηνευτική εγκύκλιος ΥΜ/1519/15/89. Και στην απόφαση και στην εγκύκλιο δεν γίνεται καμία αναφορά για οριζόντιες αποστάσεις ως προς τα όμορα. Οπότε λογικά καλύπτεσαι.

 

Ο κτιριοδομικός για τις καμινάδες του λεβητοστασίου πάντως αναφέρει ότι: "...Η καπνοδόχος πρέπει να βρίσκεται κατά το δυνατό στο εσωτερικό του κτιρίου και να εξέρχεται στο ψηλότερο σημείο αυτού...".

 

Για να μην σου κάτσει καμιά στραβή και θεωρηθεί "κεντρική καπνοδόχος του κτιρίου" (όπως αναφέρεται στην απόφαση) και μετά ψάχνεσαι, εγώ θα σου πρότεινα να πας και σε κάποια πολεοδομία στο τμήμα των αυθαιρέτων και να ρωτήσεις. Έχουν γίνει πολλές καταγγελίες για παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.Από την πολεοδομία μου είπαν οτί είμαστε εντάξει, βέβαια ήρθε εξώδικο, το οποίο αναφέρει οτί η καπνοδόχος βρίσκεται πολύ κοντά στο παράθυρο-αναφέρεται στην οριζόντα απόσταση, αλλά και για την απόληξη του εξαερισμού ο οποίος δημιουργεί ενόχληση λόγω του θορύβου.Σε συνεννόηση με τον μηχανολόγο και αφού γίνουν οι ανάλογες μετρήσεις δεν πρόκειται να ξεπεράσουμε ,ούτε καν να πλησιάσουμε το ανώτερο όριο θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.