Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Yπάρχουν τελικά αποστάσεις καπνοδόχου από όμορα?


charita

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα σας. Θέλω τα φώτα σας γιατί επαγγελματικά ασχολούμαι κυρίως με αντλιοστάσια και εγκαταστάσεις αποχέτευσης. Αντιμετωπίζω το αντίστροφο πρόβλημα από αυτό που περιγράφεται παραπάνω, σε προσωπικό επίπεδο. Δίπλα στο σπίτι μου άνοιξε ένα καφέ όπου το βράδυ ψήνει και σουβλάκια. Βρίσκεται βόρεια του δικού μου σπιτιού και μεσολαβεί μία μικρή μονοκατοικία στο ενδιάμεσο. Η καπνοδόχος που έχει εγκαταστήσει (στο όριο προς εμάς) βρίσκεται πολύ χαμηλότερα από το μέγιστο ύψος της δικής μας πολυκατοικίας με αποτέλεσμα να "τσικνίζουμε" κάθε βράδυ. Είναι προφανές οτι με 2 μικρά παιδιά στο σπίτι δεν θέλω να εισέρχονται τα απαέρια από το κατάστημα εντός του σπιτιού μου.

Θα προσπαθήσω φυσικά να μιλήσω πρώτα στον ιδιοκτήτη (εφόσον είμαστε γείτονες) αλλά εάν δεν αναγνωρίσει το πρόβλημα που θα πρέπει να απευθυνθώ? Στην Πολεοδομία ή στο Υγειονομικό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία ή στο Υγειονομικό??

 

Και στα 2!

 

γ) Το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα.

Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 m από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

στη ΣΔΟΕ... σιγουρα δεν θα κοβει αποδηξεις οποτε θα το κλησουν μια και καλη...

Σκοπός μου είναι να βρεθεί μία λύση. Όχι να του κλείσω το μαγαζί... 

 

Στην Πολεοδομία ή στο Υγειονομικό??

 

Και στα 2!

 

γ) Το τελικό σημείο εξόδου των καυσαερίων είναι προστατευμένο με ειδικό εξάρτημα.

Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγματα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση μικρότερη των 6 m από αυτήν και η αρμόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκπομπή καυσαερίων, μπορεί να επιβάλει την ανύψωση ή να διατάξει άλλα μέτρα για τον περιορισμό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.

Επειδή παρεμβάλλεται η μονοκατοικία στο ενδιάμεσο η απόσταση είναι άνω των 6 μέτρων (περίπου 10 μέτρα) αλλά ο βοριάς μου φέρνει όλα τα απαέρια. Η καμινάδα του είναι περίπου 5 μέτρα κάτω (υψομετρική διαφορά) από την ταράτσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.