Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση οικοπέδων εντός σχεδίου


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Θεοχάρη, ήδη τα έχω ξαναδεί αυτά που ανέφερες. Το σίγουρο είναι ότι χτίζουν με το άρθρο 25, απλώς ψάχνουμε κάτι καλύτερο. Θα ξαναδώ αν μου διαφεύγει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

ΕΡΩΤΗΣΗ: Δύο οικόπεδα συνεχόμενα του ιδίου ιδιοκτήτη εντός σχεδίου πρέπει να συνενωθούν με συμβολαιογραφική πράξη για να θεωρηθούν ενιαία ιδιοκτησία?

Ξέρω ότι δεν απαιτείται στα εκτός σχεδίου, τί γίνεται όμως για τα εντός? 

Link to comment
Share on other sites

ουτε στα  εντος  "απαιτειται.."

με την εννοια  οτι

  δεν υπαρχει συμβολαιο συνενωσης με τον εαυτο σου.

υγ

αν υπαρχει κτηματολόγιο γινεται διορθωση στοιχειων

για να γινουν σε ενα τα δυο ΚΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

υγ

αν υπαρχει κτηματολόγιο γινεται διορθωση στοιχειων

για να γινουν σε ενα τα δυο ΚΑΕΚ.

 

Μα το κτηματολόγιο δε θα ζητήσει τα συμβόλαια γι'αυτό το λόγο, και θα δει ότι είναι 2 ξεχωριστές ιδιοκτησίες, επομένως πως θα δώσουν 1 ΚΑΕΚ;

Επιπλέον εδώ στην Πάτρα γνωρίζω ότι ο υποθηκοφύλακας δε μεταγράφει συμβόλαια συνενώσεως όμορων γεωτεμαχίων του ιδίου ιδιοκτήτη, εκτός και αν την ίδια στιγμή έγινε η αγορά του ενός ή και των δύο γεωτεμαχίων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δεν τα μεταγράφει, αφού δεν υφίσταται (νομικά) πράξη συνένωσης (ομόρων του ίδιου ιδιοκτήτη)

Τώρα, αν σε κάποια κτημ/κά γραφεία τη ζητούν (κακώς), το θέμα τακτοποιείται όπως είπε ο Δημήτρης

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω την εξής ερώτηση: συνεχόμενα οικόπεδα εντός σχεδίου, μη αρτια και μη οικοδομήσιμα που δεν εγγράφουν κτίριο με πλευρά 5 μ. (ξεχνάμε άρθρο 25), εφόσον συνενωθούν το καλύτερο δυνατό είναι να αποκτήσουν το απαιτούμενο εμβαδό της παρέκκλισης, χωρίς όμως και πάλι να εγγράφεται κτίριο με πλευρά 5 μ.

Διάβαζα ότι υπάρχει περίπτωση εφόσον η απώλεια της αρτιότητάς προήλθε από ρυμοτομία να υπάρξει η συνένωση αυτή σε άρτια κατά παρέκκλιση βάσει του άρθρου  3 του ΝΔ690/48, αλλά τι γίνεται με την μη εγγραφή 5 μ.;

Έχει κανείς συναντήσει τέτοια περίπτωση; Το άρθρο 25 είναι αναπόφευκτο;

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει "εφοσον συνενωθουν"?

Το νδ 690 ειναι σαφες για την τυχη  αυτων των οικοπεδων

και αυτο θα φανει κατα την συνταξη της πραξης τακτοποιησης..

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2017 at 3:07 ΜΜ, dimitris GM said:

ουτε στα  εντος  "απαιτειται.."

με την εννοια  οτι

  δεν υπαρχει συμβολαιο συνενωσης με τον εαυτο σου.

υγ

αν υπαρχει κτηματολόγιο γινεται διορθωση στοιχειων

για να γινουν σε ενα τα δυο ΚΑΕΚ.

μονο σε αλλον δηλαδη ή μαζι με αλλους;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν παράληψή μου που δεν ανέφερα ότι: α) και στα δύο υπάρχουν (τακτοποιημένα) κτίσματα, συνπώς δεν προσκυρώνονται και β) ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Η διερεύνησή μου αφορά αν μπορεί με κάποιο τρόπο να αρθεί η μη δυνατότητα νόμιμης οικοδόμησής τους (κατεδαφίζοντας τα αυθαίρετα), παρά το γεγονός ότι δεν εγγράφουν κτίριο πλευρά 5 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.