Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνένωση οικοπέδων εντός σχεδίου


Recommended Posts

1 ώρα πριν, jojo said:

μονο σε αλλον δηλαδη ή μαζι με αλλους;

ειναι δυο όμορα και ανηκουν σε εναν

επικαλειται "αυτοδίκαιη συνενωση", εστω για μεταβιβαση ενος ποσοστου.

σε αυτην την  πραξη που θα κανει, θα τα αναφερει σαν ενα και η μεταγραφη θα γινει σαν ενα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανω  τροπος,   αφορα την περίπτωση που πραγματι θελει να κανει καποια μεταβιβαση  στο ενιαίο..

Αλλως, θα   εξακολουθήσει να εχει δυο, -δύο θα δηλωσει και στο ΕΚ- και να τα διατηρησει σαν δύο.

  Δικαιούται να τα θεωρησει σαν  ενωμενα  σε  "ενα"  δικο του, κατα την πρωτη -οποιαδήποτε- συμβολαιογραφικη πραξη που θα κανει

πχ. δηλωση του ν 1221, συσταση ΟΙ  κλπ

http://www.ktimatologio.gr/frequentlyaskedquestionsfaq/Pages/RXyFNcKxuDIkHrRx.aspx

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

γεια σας, σχετικά με τη "συνέννωση τοις πράγμασι" που αναφέρει ο Δημήρης παραπάνω:

Ενας ιδιοκτήτης έχει 2 όμορα οικόπεδα εντός οικισμού. το ένα είναι άρτιο κατά κανόνα και το άλλο πολύ μικρό, μη άρτιο μη οικοδομήσιμο. τα οικόπεδα είναι όμορα. Η συνέννωση των δύο θα πρέπει να γίνει με συμβολαιογράφική πράξη ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται τέτοια πράξη. Αν η περιοχή είναι ενταγμένη σε Κτηματολόγιο, μπορεί να ζητήσει τη δημιουργία ενός ΚΑΕΚ. Αν θέλει να τα μεταβιβάσει μπορεί να το κάνει με ένα συμβόλαιο, και η έκταση να περιγραφεί ως "ένα ακίνητο προερχόμενο από 2 τίτλους". Διαφορετικά, δεν έχει λόγο να αγχώνεται.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σε ευχαριστώ πολύ. Εχει πολύ ενδιαφέρον αυτό που μου λές γιατί αλλο είχα στο μυαλό μου.

Το ρωτώ γιατί πελάτης μου έχει 2 όμορα όπως τα περιγράφω και θέλει να ενταχθεί σε επιδοτούμενο πρόγραμμα leader ώστε να κατασκευάσει κτίριο. Λόγω ιδιαιτερότητας του εδάφους θα χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν και τα 2 οικόπεδα. 

Επειδή θα προχωρήσει σε άδεια δόμησης δεν χρειάζεται να κάνει τίποτε άλλο παρά απλώς να αναφέρουμε στο τοπογραφικό πως "προκύπτει 1 ακίνητο από 2 τίτλους" ? 

 

Και κάτι άλλο. άλλος ιδιοκτήτης έχει 2 όμορα με 1 κτίριο στο καθένα. Τα κτίρια ενώνονται και λειτουργικά (εχει σπάσει τοίχους και τα έχει ενώσει εσωτερικά). Επειδή και τα 2 ακίνητα ανήκουν στον ίδιο απλώς πάει και τα δηλώνει ως 1 πλέον χωρίς άλλη συμβολαιογραφική πράξη ?

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

το τοπογραφικό δεν θα το κάνω εγώ. Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι προκειμένου να προχωρήσει σε άδεια δόμησης αν χρειάζεται εκ των προτέρων να κάνει ένωση οικοπέδων ή απλώς θα αναφερθεί στο τοπογραφικό ότι προκύπτει ένα οικόπεδο χωρίς να προηγηθεί άλλη συμβολαιογραφική πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.