Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνένωση οικοπέδων εντός σχεδίου


Recommended Posts

καλημερα,

χρειαζομαι τη βοηθεια σας. εχω δυο ομορα οικοπεδα τα οποια μεχρι το 1997 ανήκαν σε διαφορετικους ιδιοκτητες (συζυγους). το 1983-84 εκδοθηκε αδεια στο ονομα του γιου τους στο συνολο του οικοπεδου χωρις να εχει γινει συνενωση.τωρα μου ζητανε τοπογραφικο στο οποίο να φαινονται τα 2 οικοπεδα χωριστα. τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Vaso9544

τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όταν έχουμε δύο οικόπεδα με διαφορετικούς ιδιοκτήτες και άδεια στο όνομα τρίτου προσώπου

καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε Τοπογράφο Μηχανικό της περιοχής σας και σε Δικηγόρο απαιτούνται προσεκτικά βήματα και χειρισμοί τόσο τεχνικά όσο και νομικά

μην αναλαμβάνετε πρωτοβουλίες απο μόνη σας γιατί μπορεί να μπλέξετε άσχημα

Τέλος σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο φόρουμ μας αλλά πρέπει να κατανοήσετε ότι κάποια πράγματα απαιτούν αντιμετώπιση απο κοντά απο μηχανικούς και νομικούς που έχουν σχηματίσει σαφή εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απευθύνθηκα και σε δικηγόρο και μου επιβεβαίωε αυτό που ήδη φανταζόμουν. Τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα και στην περίπτωση των πελατών μου λύνονται μόνο δικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Vaso9544

επέτρεψε μου να πω ότι οι δικηγόροι έχουν την εύκολη λύση προσφυγή στη δικαιοσύνη

σου έγραψα εκτός απο δικηγόρο να απευθυνθείς και σε Τοπογράφο αλλά δεν το έκανες

τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζουμε συχνά

σου έγραψα επίσης να μην αναλαμβάνεις πρωτοβουλίες απο μόνη σου

η θα λαμβάνεις υπόψη σου τις συμβουλές και προτροπές μας η όχι

πριν φθάσουμε στα δικαστήρια θα πρέπει να εξαντλήσουμε κάθε άλλο τεχνικό και νομικό περιθώριο αλλά το θέμα πρέπει να το χειρισθούν άτομα απο κοντά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη,

εχθές αφού έθεσα το ερώτημα μίλησα και με τον συμβολαιογράφο και μου είπε οτι τα δύο οικόπεδα ανήκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη απλά αναφερόντουσαν σε διαφορετικά συμβόλαια. Ρώτησα λοιπόν και τοπογράφο της Πολεοδομίας και μου είπε ότι εφόσον εκδόθηκε νόμιμη άδεια, αυτό αποτελεί μια διοικητική πράξη που συνιστά συνεννωση των οικοπέδων οπότε εγώ δεν μπορώ σημερα να δείξω δύο διαφορετικά οικόπεδα γιατί θα είναι σα να κάνω κατάτμηση. Πιστεύεις ότι υπάρχει άλλη λύση εκτός από σύσταση κάθετης ή οριζόντιας ιδιοκτησίας. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

εχθές αφού έθεσα το ερώτημα μίλησα και με τον συμβολαιογράφο και μου είπε οτι τα δύο οικόπεδα ανήκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη απλά αναφερόντουσαν σε διαφορετικά συμβόλαια. Ρώτησα λοιπόν και τοπογράφο της Πολεοδομίας και μου είπε ότι εφόσον εκδόθηκε νόμιμη άδεια, αυτό αποτελεί μια διοικητική πράξη που συνιστά συνεννωση των οικοπέδων οπότε εγώ δεν μπορώ σημερα να δείξω δύο διαφορετικά οικόπεδα γιατί θα είναι σα να κάνω κατάτμηση.

 

Αυτό που σου είπε ο τοπογράφος της Πολεοδομίας για την "έμμεση" συνένωση των δύο οικοπέδων ισχύει στην περίπτωση που τα δύο οικόπεδα ανήκαν στον ίδιο ιδιοκτήτη και εκδόθηκε άδεια στη συνολική έκταση των δύο οικοπέδων.

 

Σου υπενθυμίζω, όμως, ότι στο πρώτο σου μήνυμα αναφέρεις ότι "εχω δυο ομορα οικοπεδα τα οποια μεχρι το 1997 ανήκαν σε διαφορετικους ιδιοκτητες (συζυγους)" και, με βάση το στοιχείο αυτό, ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ πολύ σωστά σου είπε, επίσης, ότι "όταν έχουμε δύο οικόπεδα με διαφορετικούς ιδιοκτήτες και άδεια στο όνομα τρίτου προσώπου η υπόθεση είναι μπερδεμένη".

 

Τελικά, αν είναι έτσι όπως λέει ο συμβ/φος, τα δύο οικόπεδα έχουν ήδη συνενωθεί χωρίς να απαιτείται συμβ/φική πράξη και μεταγραφή. Οι λύσεις που αναφέρεις ισχύουν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο που προυπήρχε του ρυμοτομικού διατάγματος της περιοχής (1937), εκτάσεως 500 περίπου μ2, πρόσωπο 20 μ, γίνεται κατάτμηση το 1959 σε 3 μη άρτια και μη οικοδομήσιμα οικόπεδα (υπαίτεια κατάτμηση). Το ένα από τα 3 με συμβόλαιο μεταβιβάστηκε πέρυσι στον έναν από τους 2 υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Το νέο οικόπεδο που που προέκυψε από τη συννένωση των 2 οικοπέδων μαζί παραμένει μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Τώρα ο ιδιοκτήτης του νέου οικοπέδου ενδιαφέρεται να αγοράσει και να κάνει συννένωση και το τρίτο οικόπεδο, πλην όμως, το νέο οικόπεδο που θα προκύψει (δηλ. όπως ήταν αρχικά πριν την κατάτμηση το 1959) είναι 385 μ2, 20 μ πρόσωπο, (αρτιότητα 400 μ2, 15 μ πρόσωπο), εξ' αιτίας της διάνοιξης του δρόμου. Το νέο οικόπεδο αυτό είναι άρτιο;

Link to comment
Share on other sites

TakisNik

Γενικά οι συνενώσεις γίνονται στον κανόνα

Είσαι βέβαιος για το ότι η κατάτμηση ήταν παράνομη (υπαίτια) το 1959

Γιά ψάξε λίγο παραπάνω !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια τοις εκατό σίγουρος για την υπαίτεια κατάτμηση. Μάλιστα τα δύο που έχουν συννενωθεί ήδη δεν πληρούν ούτε τις προϋποθέσεις του άρθρου 25 λόγω προσώπου μικρότερου των 5 μέτρων. Το τρίτο έχει πρόσωπο αλλά λόγω μικρού εμβαδού ίσως χτίζει οριακά με το άρθρο αυτό. Το γεγονός ότι με τη συννένωση όλων σχηματίζεται το αρχικά ενιαίο οικόπεδο το οποίο ήταν άρτιο και προϋπήρχε του ρυμοτομικού διατάγματος έχει σημασία;

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιάβασε γιά όσα οικόπεδα δημιουργήθηκαν πρίν το 651/77

και το συγχωροχάρτι του 720/77

κάθε νέο οικόπεδο που δημιουργείτσι επαναλαμβάνω πρέπει να ικανοποιεί τον κανόνα

εκτός

αν μπορείς να ακυρώσεις συμβόλαια γιά πλάνη περί τα πράγματα !!!!!!!!!!!

γίνονται και αυτά !!!!!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.