Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαρση ιών στα φλασάκια-usb


Spiderman

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

επειδή τον συγκεκριμένο ιό τον κόλλησα και γώ (αυτόν που 2πλοκλικάροντας στο σκληρό ψάχνει να βρεί με ποιο πρόγραμμα θες να ανοίξει) να πω το εξής:

 

τα αρχεία που είχατε στο flash ενδεχομένως να μην τα εμφανίζει. για κάποιο μυστήριο λόγο τα μετατρέπει σε hidden, δηλαδή ΔΕΝ χάνονται.

 

βέβαια δεν ξέρω ποιος ακριβώς είναι ο ιός και από πού τον κόλλησα το στικάκι μου είναι ΠΟΛΥΓΑΜΙΚΟ..χχεχεχεχεχεχε

 

νομίζω ότι λέγεται GENERIC, αλλά δεν είμαι σίγουρος. btw, χρησιμοποιώ AVG ως antivirus και ήρθε η ώρα και για το δικό μου format..

 

όποιος ξέρει κατιτίς παραπάνω, ας ενημερώσει plz

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το ξερω, για λεγε για λεγε :)

Βάζεις το φλασάκι, το αναγνωρίζει ο υπολογιστής σου αλλά εσύ βράχος:) δεν το ανοίγεις.

Από " Ο Υπολογιστής μου" το βλέπεις σαν ένα δίσκο και αυτό.

Πας με δεξί κλικ και λογικά (δεν ξέρω τι παίζει με τα άλλα προγράμματα, εγώ F-Secure χρησιμοποιώ) θα σου βγάλει στην καρτέλα που ανοίγει (με το δεξί κλικ που πάτησες) και μία επιλογή "Scan για antivirus κτλ".

Έχω σωθεί έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το φλασάκι, το αναγνωρίζει ο υπολογιστής σου αλλά εσύ βράχος:) δεν το ανοίγεις.

Από " Ο Υπολογιστής μου" το βλέπεις σαν ένα δίσκο και αυτό.

Πας με δεξί κλικ και λογικά (δεν ξέρω τι παίζει με τα άλλα προγράμματα, εγώ F-Secure χρησιμοποιώ) θα σου βγάλει στην καρτέλα που ανοίγει (με το δεξί κλικ που πάτησες) και μία επιλογή "Scan για antivirus κτλ".

Έχω σωθεί έτσι!!!

 

Me too !

 

Εγω κολλησα τετοιο ιο στο φλασακι 100% απο το pc του φωτοτυπα κατα τον Μαιο. Αλλα ειναι γενικος κανονας, οτι τπτ δεν ανοιγεται προερχομενο απο οπουδηποτε, ΑΝ δεν σαρωθει με το Antivirus, οτι και να ειναι, απο flashακι, CD, DVD, Email, MS Office Document ακομα και μεμονωμενα σχεδια Autocad.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε πως μπορώ να ρυθμίσω ωστε να μη γίνεται αυτόματα autorun από φλασάκι? κόλλησα κ γω μαλλον τον ίδιο π περιγράφετε. Δεν ανοίγει το φλασάκι με διπλό κλικ και βγάζει μήνυμα λάθους με αλλόκοτους χαρακτήρες. επίσης, βάζει δίπλα σε κάθε φάκελο κατάληξη .exe και δεν μπορω να τους ανοίξω με τίποτα.(ίσως σε κάποιες περιπτώσεις με explore). Μου σύστησαν το malwarebytes.org για σκανάρισμα αλλά το πρόβλημα επανεμφανίστηκε και μάλιστα μετά και από format (ίσως παίζει κάτι είτε με το φωτοτυπάδικο είτε με τους υπολογιστές του πανεπιστημίου ..):(

Link to comment
Share on other sites

 

για παγαινε εκει και δεν αναλογα με το τι os εχεις. εγω μολις το εκανα για μενα και σταματησε το οτο πλευ στο μολυσματικο φλασακι

 

------------------------------------

 

προς γνωση και συμμορφωση, τα βάιρους τα λενε:

 

recycler.exe

repetition.exe

 

ενω απο οτι βλεπω στο σκαναρισμα τωρα παιρνει filenames απο το σκληρο και τα βαζει σε exe, δηλαδη πας γρηγορα να ανοιξεις το σχεδιο και την πατας (δηλαδη εγω τωρα βλεπω katopseis.exe, epae_elev.exe κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην σπέρνουμε τον πανικό από σχέδια autocad δεν γίνεται να κολλήσεις ιο (εκτός αν βρέθηκε κανένας λιωμένος hacker και να βρήκε exploit στο κώδικα του autocad, πράγμα απίθανο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.