Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όψεις - τομές


adadim

Recommended Posts

Εχω 1κτιριο που λογω ογκου (δεν μου αρκει) του δειχνω βυθισμενο το ισογειο(χρηση : ισογειο κλειστο γκαραζ) κατα 1,20μ . Τι γινεται με τις οψεις και τις τομες ; Εκτος απο τις 2ραμπες που εχω , σε ολες τις αλλες πλευρες του εχω αρχιτεκτονικη προεξοχη . Βλεπω αυτο το τμημα του κτιριου στις οψεις μου ; Στις τομες τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω 1κτιριο που λογω ογκου (δεν μου αρκει) του δειχνω βυθισμενο ...

 

Χρησιμοποίησε τη διακεκομμένη γραμμή για ότι προβάλλεις πίσω εμπρός, πάνω ή κάτω από ένα εμπόδιο. Η βάλε με διακεκομμένη τη γραμμή εδάφους. Δεν ξέρω αν βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Οι όψεις είναι τομές που γίνονται σε κάποια απόσταση από το κτίριο.

Σε πόση απόσταση; Συνήθως στον άξονα του δρόμου (την ερυθρά).

Ό,τι δεν φαίνεται διότι είναι κάτω από τη στάθμη αυτή αλλά θέλεις να το παρουσιάσεις όπως στην προκειμένη περίπτωση το δάπεδο του ισογείου σου, το κάνεις με διακεκομμένη γραμμή.

 

Σχετικά με τις τομές ποιο είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Στις όψεις φαίνεται ότι θα έβλεπες αν είσουν (φυσικά )στο σημείο από το οποίο δείχνεις την όψη. Ότι είναι ποιο κοντά έχει πιο παχιά γραμμή προβολής ότι είναι πιο μακρυά πιο λεπτή. Στην τομή ότι κόβεις έχει παχυά γραμμή και η τομή ΄'οταν είναι καθ΄ύψος φτάνει μέχρι και την έδραση του θεμελίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.