Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εφαρμοσμένη Μηχανική και Προσομοίωση Συστημάτων


achrysov

Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω αν έχει ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.

Επειδή σκέφτομαι να το κάνω και τα μαθήματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα θα ήθελα από κάποιον που το έχει κάνει να μου πει αν κέρδισε κάτι απο το μεταπτυχιακό που να τον βοήθησε στην επαγγελματική του πορεία...

 

Επίσης, είναι δύσκολο? Οι καθηγητές τι απαιτήσεις έχουν?

 

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο!

 

Κανείς δεν ξέρεις κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει το μεταπτυχιακό αλλά έχω γνωστούς που το έχουν τελειώσει. Δεν είναι δύσκολο αλλά αυτό εξαρτάται και από το τι έχεις τελειώσει . Το κακό με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι ότι δεν έχει σαφή χαρακτήρα. Ανακατεύει μαθήματα συγκοινωνιακά, γεωτεχνικά, δομοστατικά, υδραυλικά, μαθηματικών και κλασσικής μηχανικής και επειδή δεν έχει και πολλές επιλογές αναγκαστικά πρέπει να πάρεις λίγο από όλα. Υπάρχουν και στριφνοί καθηγητές (το ξέρω γιατί τελείωσα το εν λόγω τμήμα) αλλά όπως παραδοσιακά συμβαίνει στα περισσότερα μεταπτυχιακά οι καθηγητές είναι πιο ελαστικοί. Υπάρχουν και μαθήματα με απαλλαχτικές εργασίες οπότε αποφεύγεις και το άγχος των εξετάσεων. Όσο για την απήχηση που έχει το μεταπτυχιακό στην αγορά εργασίας αυτό δεν το γνωρίζω. Το μεταπτυχιακό έχει γενικό τίτλο κάτι που είναι καλό και συγχρόνως κακό (σηκώνει μεγάλη κουβέντα ….) οπότε εξαρτάται από τι μαθήματα έχεις πάρει και από το πώς θα «πλασάρεις» τον εαυτό σου στο βιογραφικό. Αν έχεις περεταίρω απορίες ευχαρίστως να ρωτήσω κάνα δύο φιλαράκια και να σου απαντήσω,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Όσο για τα μαθήματα, επειδή εμένα με ενδιαφέρουν περισσότερο τα μαθήματα του δομοστατικού και της μηχανικής, νομίζω ότι μπορείς και να επιλέξεις μόνο αυτά, από όσο το έχω ψάξει δηλαδή.

Όταν λες πώς θα πλασάρεις το εαυτό σου στο βιογραφικό τι εννοείς? Εν γένει, ένα μεταπτυχιακό σίγουρα αλλάζει το τρόπο αντίληψής σου σε πολλά θέματα και σου προσφέρει και κάποιες εμπειρίες παραπάνω αλλά αν μπορεί ειδικότερα να σε βοηθήσει να κάνεις ένα ξεκίνημα στην αγορά εργασίας αυτό δεν το ξέρω...

Βασικά θα με ενδιέφερε μια γνώμη από του φίλους σου αν δεν σου είναι κόπος βέβαια να τους ρωτήσεις και να μου μεταφέρεις τη γνώμη τους εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε achrysov, το πλασάρισμα το ανέφερα επειδή ρώτησες για το αν το μεταπτυχιακό βοηθάει στην επαγγελματική πορεία. Για κάποιον που εργάζεται ήδη και θέλει απλά να εμπλουτίσει της γνώσης του προφανώς μετράει η ουσία, δηλαδή οι γνώσεις (που είναι και το σημαντικότερο). Για έναν νέο μηχανικό με μικρή έως και καθόλου επαγγελματική εμπειρία ό οποίος ψάχνει για δουλειά και κοιτάζει να εκτοπίσει άλλους συναδέλφους από τον ανταγωνισμό μετράει και το πόσο ελκυστικό είναι το πακέτο (βιογραφικό) που προσφέρει, κάτι που σε ένα απλό τεχνικό γραφείο μπορεί να μην έχει καμία σημασία αλλά σε εταιρίες από ότι έχω καταλάβει μετράει. Φυσικά όλα τα παραπάνω για κάποιον που ήδη δουλεύει ή έχει πλούσια επαγγελματική πείρα είναι μπούρδες και το λέω αυτό για να μην σου δώσω την εντύπωση ότι είμαι τυπολάτρης και δεν κοιτάω την ουσία. Απλά το ανέφερα σε περίπτωση που ήσουν νέος μηχανικός ή ήσουν σε μία εταιρία και σε ενδιέφερε καμιά προαγωγή ή αύξηση στο μισθό. Όσο αφορά την επιλογή των μαθημάτων θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι από τα μαθήματα μηχανικής (στερεού φαντάζομαι θα εννοούσες) και δομοστατικού μόνο η μηχανική συνεχούς μέσου διδάσκεται στο χειμερινό εξάμηνο και τα υπόλοιπα στο εαρινό. Συνεπώς θα πρέπει να απλώσεις την διάρκεια της παρακολούθησης των μαθημάτων σε μεγαλύτερη διάρκεια από αυτή του ενός έτους. Επίσης δεν διδάσκονται όλα τα μαθήματα που αναφέρει το πρόγραμμα σπουδών, γι΄αυτό συνιστώ (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να δεις το πρόγραμμα της εξεταστικής κάθε περιόδου για να είσαι σίγουρος. Ακόμα μην υπολογίζεις το μάθημα «προχωρημένη στατική και δυναμική ευστάθεια των κατασκευών» σαν ένα μάθημα χρήσιμο επαγγελματικά και ας έχει πιασσάρικο τίτλο. Ο καθηγητής είναι καλός αλλά είναι τέτοια η φύση του μαθήματος που η προπτυχιακή γραμμική ελαστική ευστάθεια και οι διαφορικές εξισώσεις που συναντήσαμε προπτυχιακά μοιάζουν παιχνιδάκι μπροστά του! Το μάθημα «προχωρημένη ανάλυση των κατασκευών» είναι ωραίο. Ο καθηγητής στο συγκεκριμένο μάθημα πρακτικά διδάσκει μη γραμμικά ραβδωτά και συνεχούς μέσου πεπερασμένα στοιχεία και στο τέλος παραδίδεις ένα θέμα – κατασκευή σε πρόγραμμα που διδάσκεται από τον ίδιο. Το μάθημα «προχωρημένη μηχανική υλικών» είναι αρκετά χρήσιμο για ενισχύσεις και FRP. Τώρα για τον αν βοήθησαν κάποιο φίλο μου οι γνώσεις από το μεταπτυχιακό η απάντηση η απάντηση είναι όχι. Αλλά όλοι τους είναι νέα παιδιά και από ότι φαντάζομαι πρέπει να έχεις φτάσει σε καλό επίπεδο και με τις κατάλληλες δουλειές για τα εφαρμόσεις τα περισσότερα. Τέλος δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσω? Τα γενικά τα έχουμε συζητήσει άπειρες φορές και αναφέρθηκα σε κάποια μαθήματα ενδεικτικά γιατί καμιά φορά άλλα διαβάζεις σε ένα πρόγραμμα σπουδών και αλλά γίνονται ή γίνονται τα μισά. Ελπίζω να μην σε κούρασα και να μην βγήκα εκτός θέματος από αυτό που ρώτησες!

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά,δεν περίμενα να μου πεις τόσα πράγματα.Τα μαθήματα που αναφέρεις είναι πραγματικά ενδιαφέροντα. Κοίταξα το πρόγραμμα του εαρινού εξαμήνου και φαίνεται αρκετά εντατικό το πρόγραμμα σπουδών...ή τουλάχιστον αποασχολείσαι πολλές ώρες...

Το καλό με το συγκεκριμένο ΜΔΕ είναι ότι τα μαθήματα γίνονται απόγευμα οπότε το πρωινό μένει ελεύθερο...Σ'ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται είσαι ψημένος για τα καλά να το κάνεις το μεταπτυχιακό (και καλά κάνεις!). Εύχομαι λοιπόν καλή επιτυχία και καλή συνέχεια. Ελπίζω να μην απογοητευτείς. Κανόνισε λοιπόν του χρόνου άμα ρωτήσει κανένας άλλος για το μεταπτυχιακό να του δώσεις τα δικά σου φώτα που σίγουρα θα είναι πιο αξιόπιστα από τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.