Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

Θα κάνω μία ανέλπιδη ερώτηση επειδή δε μου βγαίνει ο αριθμός των ΘΣ σε πολυκατοικία η οποία ανήκει σε εταιρία προς εκμετάλλευση.

Αν δεν γίνει σύσταση ιδιοκτησιών ανά διαμέρισμα μπορώ να πάω τις ΘΣ ανά 100τμ. δόμησης και όχι ανά κατοικία;

 

 

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος της επάρκειας των ΘΣ γίνεται βάσει των διαμερισμάτων όπως αυτά φαίνονται στις κατόψεις.

Και πριν την έκδοση αδείας είναι απαιτητή η συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης αυτών των χώρων. Ποτέ δεν ενδιαφέρονται εάν θα γίνει σύσταση Ο.Ι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Έψαχνα -εν γνώσει των παραπάνω- να βρω αν υπάρχει παραθυράκι για να αποφύγω την τροποποίηση της μελέτης..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν για εξαγορά πάω το έντυπο στην εφορία που υπάγεται το ακίνητο ή στη ΔΟΥ του ιδιοκτήτη;

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα. Να ρωτήσω κατι σχετικά με περίπτωση αφαίρεσης θέσεων στάθμευσης. Σε κτίριο του '85 στο ΔΚ υπολογίστηκαν και καθορίστηκαν 6 θεσεις στάθμευσης. Οι όροφοι είναι γραφείων και το ισόγειο κατάστημα στο οποίο γίνεται και αλλαγή χρήσης με διαρρυθμίσεις/τακτοποιήσεις κτλ σε χρήση συνεργείου αυτ/των. Το κτίριο ειναι γωνιακό και θέλουμε (κατόπιν της εκδοσης άδειας λειτουργίας απο το Μεταφορών) να καταθέσουμε στο Δήμο (Θεσ/νικης) για άδεια εισοδου-εξοδου. Ρωτώντας εαν μπορουν να μου δωσουν και απο τις 2 πλευρές του κτιριου μου είπαν ΟΚ αρκει να μην δεσμεύονται θέσεις στάθμευσης.... 

Βγάζουμε αδεια δόμησης για διάφορα οπως προανεφερα και ηθελα να ρωτησω με ποιο τροπο μπορουμε  να αφαιρεσουμε τις 4 απο τις 6 θεσεις σταθμευσης  (μέσω της άδειας δόμησης που βγαζουμε....?).  Ολοκληρο το κτιριο ανηκει σε 1 ιδιοκτητη ο οποιος εχει δωσει συναίνεση για καθε τι χρειαστει ωστε να βγει η αδεια δομησης σαν νεος χώρος συνεργείου αυτ/των. Δεν εχει συνταχθεί ποτέ κανονισμός πολυκατοικίας.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ? (υπαρχει πρόβλημα και στην περίπτωση του αιτήματος εισόδου-εξοδου απο 1 πλευρα καθως θεωρητικά "θιγονται" θεσεις σταθμευσης απο κάθε άνοιγμα του συνεργείου . Στην πράξη δεν υπηρξαν ποτέ θεσεις στάθμευσης καθώς υπήρχει διαβαθμιση του εδαφοςυ που δεν επέτρεπε άνοδο και σταση οχήματος.

Επισης να σημειώσω ότι στο ΔΚ, ολοκληρο σχεδόν το προκήπιο εχει καλυφθει με τις θεσεις αυτες, επομενως δεν μπορουν να μεταφερθούν αλλού στο οικόπεδο (δεν έχουμε και υπόγειο)

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Για τις ΘΣΑ, ισχυουν τα ΦΕΚ  Α 194/79  και  Α 230/96

Οι ΘΣΑ ειναι υποχρεωτικες και "δημιουργουνται" προκειμενου να εκδοθει η αδεια δομησης, με βαση συγκεκριμενες διαταξεις..

Υπο προυποθεσεις, επιτρεπεται η εξαγορα ΘΣΑ, αλλα πριν την εκδοση της αδειας.

Δεν βλεπω να μπορει  να γινει καταργηση ΘΣΑ......

Ουδέ καν θυμαμαι να εχουμε αναφερθει ποτέ εδω στο φορουμ  στην δυνατοτητα καταργησης ΘΣΑ, μετα την αδεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που υπάρχει είναι η Τ.Ο. ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 17 παρ.2α (ΦΕΚ 79Α/2012), στην οποία αναφέρεται ότι "ο υποχρεωτικός ακάλυπτος οικοπέδου μειώνεται κατά 10% λόγω υπαίθριων θέσεων στάθμευσης"

μείωση θέσεων στάθμευσης δεν προβλέπεται κάπου από όσο ξέρω
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.