Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

Καλησπέρα

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει απόφαση Νομάρχη για τον καθορισμό των απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης στην πόλη των Ιωαννίνων; 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στον ΝΟΚ
Αρθρο 17
Παρ.6β
"Κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους των ακάλυπτων χώρων για οικόπεδα εμβαδού
έως και εξακοσίων (600) τμ. επιτρέπεται η επέκταση υπογείων ορόφων έως τα όρια του οικοπέδου.
Στην περίπτωση αυτή, επιτρέπεται η εξαγορά των θέσεων στάθμευσης που δεν εξασφαλίζονται από τη μελέτη."

Δηλ. εξαντλώ υποχρεωτικά όλες τις δυνατότητες που μου δίνει το κτίριο να βγάλω θέσεις στάθμευσης και όσες δεν μπορώ τις εξαγοράζω;
Η προαιρετικά δείχνω όσες θέσεις στάθμευσης θέλω πχ. δύο ή και... καμμία; και τις υπόλοιπες τις εξαγοράζω;

Eυχαριστώ για όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα να προσπαθήσεις να βγάλεις όσο το δυνατόν περισσότερες μπορείς και τις υπόλοιπες να τις εξαγοράσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι  καλησπέρα,

 

για αλλαγή χρήσης επαγγελματικού χώρου ΚΑΙ διαχωρισμό ιδιοκτησίας  από 1 σε 2 αυτοτελείς χώρους σε πολυκατοικία με άδεια του 1985 (άρα μετά την έναρξη ισχύος 960/79), προκύπτει επιπλέον θέση στάθμευσης.

 

1. Αν επιλέξω εξαγορά, θέλω να υπολογίσω για να ενημερώσω τον πελάτη μου. Ο υπολογισμός είναι: 

(Αξία γης ανά τ.μ.) Χ 25τ.μ. /Σ.Δ. Χ 25% ;; (τον μειωτικό ελπίζω να τον υπολογίζω, είναι έτσι; έχω αλλαγή χρήσης αλλά η ανάγκη εξαγοράς προκύπτει από τον διαχωρισμό)

 

2. Αν επιλέξω δημιουργία θέσης στάθμευσης, με δεδομένο ότι υπάρχει χώρος στο Δ του ακάλυπτου που αφήνει ελάχιστο πλάτος διέλευσης κατά τα οριζόμενα στην ΥΑ 98728/7722/93,  πρέπει να περάσω από οικοδομική άδεια για να τις δεσμεύσω; ΕΕΔΜΚ (Αλλά δε βλέπω ποια επιλογή); ή αρκει η συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης; σημειώνω ότι στην αρχική άδεια, έλεγχος φύτευσης ΔΕΝ υπάρχει, για να μην πω ότι πλην πρασιάς δεν έχει γενικώς φύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δέσμευση θέσης, προς το παρόν, χρειάζεσαι μόνο συμβ. πράξη, η οποία θα σου ζητηθεί κατά την έκδοση της άδειας. Αν η άδεια του κτιρίου εκδόθηκε προ ΓΟΚ 85, ορθώς δεν έγινε υπολογισμός φύτευσης (και ούτε χρειάζεται). Αν εκδόθηκε μετά, ίσως έχεις θέμα.

Ως προς το μειωτικό συντελεστή, νομίζω πως αφορά μόνο σε προσθήκες επί προϋφισταμένων του 1979. Θα το δω το πρωί. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει σίγουρα και αλλαγές χρήσεις, δεν αναφέρει τους διαχωρισμούς ίσως γιατί δεν υπήρχε ως έννοια τότε να συναντάται. Αλλα είναι τραγικό για προσθήκη νεόδμητου να πληρώνεις Α ευρώ και για διαχωρισμό υφιστάμενης κατοικίας εδώ και 35 χρόνια να πληρώσεις 4Α!

Δες το και αν εχεις την καλοσυνη μου λες. Σε ευχαριστώ πολύ!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Update μετα απο επικοινωνια με την Πολεοδομια: Εξαγορα θεσεων σταθμευσης ΔΕΝ γινεται σε περιπτωση διαχωρισμου ιδιοκτησιας. Κοινως, αν η πολυκατοικια εχει χτιστει με αδεια μετα την ισχυ του 930/79 και δεν μπορειτε να βρειτε χωρο να οριοθετησετε επιπλεον θεση σταθμευσης, δε γινεται. Τουλαχιστον οχι νομιμα.

Το καλο ειναι οτι με αδεια μικρης κλιμακας διαχωρισμου δεχονται και την οριοθετηση της θεσης σταθμευσης, δεν απαιτειται νεα οικοδομικη αδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κύριοι τα φώτα σας, 

Το αρχιτεκτονικό γραφείο το οποίο έχει αναλάβει την κατασκευή οικοδομής εντός Δ. Αθηναίων έδωσε στη συμβολαιογράφο τα παρακάτω στοιχεία:

  • ΕΜΒΑΔΟΝ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ:  339,47 ΤΜ
  • Συντ. ΔΟΜΗΣΗΣ: 3,6
  • ΚΑΛΥΨΗ: 60% 
  • ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ: ΚΤΙΡΙΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΜΕ ΠΥΛΩΤΗ (ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΓΕΙΟ)
  • 15 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ,
  • ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ: 15
  • ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ: 7 (ΠΥΛΩΤΗ)
  • ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΠΡΟΣ ΕΞΑΓΟΡΑ: 15-7 = 8 
  • ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ: 
  • Συντ.ΔΟΜΗΣΗΣ 3,6 

άρα 25/3,6 = 6,9444 ΤΜ ΓΗΣ / ΘΕΣΗ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΞΑΓΟΡΑΣ: 8 Χ 6,9444= 55,55 ΤΜ ΓΗΣ

Η συμβολαιογράφος με χρήση του "Εντύπου 3" υπολόγισε οτι για τα 55.55 μ2 η αντικειμενική αξία ανέρχεται στα 152.100 ευρώ περίπου, δηλαδή 2.738 ευρώ/μ2

Το θέμα ειναι οτι το οικόπεδο αγοράστηκε τον 07/2021 με αντικειμενική 1640 ευρώ/μ2 (αναφέρομαι σε αυτή που αναγράφεται στο συμβόλαιο αγοράς). 

Τι μπορεί να έχει πάει στραβά? θεωρώ απίθανο να αυξήθηκε η αντικειμενική 1.100 ευρώ από πέρυσι.

 

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 οι αντικειμενικες αυξηθηκαν με το ΦΕΚ Β 2375/21

αλλα θα ισχυαν απο 1-1-22

αρα, αγορασες με παληες τιμες...

εξαγοραζεις με τις νεες.

[τα αριθμητικα μεγεθη δεν εχω στοιχεια και δεν μπορω να τα ελεγξω]

Την συμβ/φο δεν την ρωτησες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.