Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

Μην το σκέφτεσαι...

 

Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη, είναι ο άνθρωπος που δεν κάνει τίποτε.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κατ΄αρχην για τις απαντησεις....

στην 2η αδεια απλα αναφερει οτι δεσμευεται με εξαγορα μια θεση κ τιποτε αλλο γεγονοσ που οπως μου ειπαν απο την πολεοδομια δεν επρεπε ουτε τοτε να συμβει....εν ολιγοισ απο οτι καταλαβα θα πρεπει να ψαξει για αγορα θεσησ εντοσ 500μ....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε περίπτωση οικοδομής με άδεια του 71, άρα προ του Ν. 960/79, διαχωρίζεται διαμέρισμα 95m2 σε δυο νέες ιδιοκτησίες κάτω των 50m2 η κάθε μία.

Με βάση την ΠΔ 111/2004 ισχύει το άρθρο 3 (Αριθμός θέσεων στάθμευσης για προσθήκες σε ύψος ή μεταβολές της χρήσης υφιστάμενων κτιρίων)

--> Για κατοικία εφόσον οι νέες ιδιοκτησίες είναι μικρότερες των 150m2 (η κάθε μια), άρα δεν απαιτείται δημιουργία νέας θέσης στάθμευσης. (όχι ότι υπάρχουν για τα υφιστάμενα διαμερίσματα [αφού είναι κτίσμα του 71] αλλά λέμε τώρα...)

 

Είμαι σωστός ή μου ξεφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

θες 1 επιπλέον θέση στάθμευσης επειδή δημιουργείς 2ο διαμέρισμα

διοτι απαιτείτα θέση στάθμευσης ανά διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα δημιουργηθεί μια (ξέμπαρκη) θέση στάθμευσης για ένα από τα δυο διαμερίσματα?? (παρόλο που δεν υπάρχει καμία θέση στάθμευσης στην οικοδομή, γιατί τότε δεν προβλεπόταν... περίεργο αλλά οκ)

 

και επίσης προβληματίζομαι κυρίως γιατί: Άρθρο 3 - ΠΔ 111/2004

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 150τμ επιφανείας κτιρίου.

 

σε αντίθεση με το Άρθρο 2 - ΠΔ 111/2004

1. Κατοικία: μια (1) θέση στάθμευσης ανά 100τμ επιφανείας κτιρίου. Πάντως ο αριθμός που προκύπτει δεν μπορεί να είναι μικρότερος της μια θέσης ανά διαμέρισμα ή ανά κατοικία.

 

Στο άρθρο 3 όπου και με ενδιαφέρει δεν αναφέρεται ο περιορισμός ανά διαμέρισμα!!

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα με την εξαγορά θέσεων στάθμευσης δεν έβγαλα.

Για λόγους αντικειμενικής αδυναμίας δημιουργίας θέσεων στάθμευσης, ισχύει η εξαγορά;

Στην περίπτωσή μου απαιτούνται 6 θέσεις και μπορώ να δημιουργήσω μόνο 3.

Μπορώ να εξαγοράσω τις υπόλοιπες 3;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εξαγοράσω τις υπόλοιπες 3;

Το οικόπεδο σου πρέπει να ειναι μικρότερο από 200m2. Για περισσότερες λεπτομέρειες δες εδώ: http://www.domiki.gr/info/021212-1.htm (εξαγορά θέσεων στάθμευσης)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο ακόλουθο θέμα.

Έχω μία οικοδομή με αρχική άδεια του 1933 (ισόγειο), προσθήκη ορόφου το 1956 και το 1996 προσθήκη κατ'επέκταση ισογείου και ορόφου. Στην άδεια του '96 λόγω τετραγωνικών στο Δ.Κ. βγήκε ότι δεν απαιτείται θέση στάθμευσης. Σε προσθήκη που θέλουν να κάνουν οι ιδιοκτήτες τώρα θα απαιτηθεί Θ.Σ.? Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει χώρος για θέση στάθμευσης καθώς το οικόπεδο είναι μικρό και το κτίριο κατασκευασμένο πρόσωπο στο πεζοδρόμιο. Σε αυτή την περίπτωση γίνεται εξαγορά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Εχω ενα δυοροφο κτιριο (ισογειο - οροφος) . Το ισογειο εχει αδεια το 1962 και ο οροφος το 1982. Στην προσθηκη του ορόφου (105 μ2) , στο ΔΚ λεει για μια θεση σταθμευσης στο ισογειο και την δειχνει στην κάτοψη του ισογειου σε μια κρεβατοκάμαρα στο ισογειο. Προφανως και η θεση στο ισογειο δεν εχει φτιαχτεί. τι γινεται τωρα που θελω να κάνω αλλαγές στην διαρυθμιση του α οροφου και να τα κάνω 2 διαμερισματα και θελω να βγάλω άδεια? τι δειχνω στο ισόγειο? (λογικα θα μου ζητήσουν τα εγκεκριμένα σχεδια και των δυο αδειών)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.