Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Έχω πάρει την επιδότηση από το καλοκαίρι του 2009. Πιστεύω όμως πωως δεν είναι αργά για τέτοιο εγχείρημα. Γνωρίζω επίσης κανα δυο τρεις φίλους που θα την κηνυγήσουν. Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι σημαίνει έχει παγώσει???

είναι ο ''ειδικός όρος'' του ελληνικού δημοσίου :P : ότι έχει σταματήσει το πρόγραμμα και όσοι περιμένουν να πάρουν τα λεφτά δε θα τα πάρουν σύντομα

 

Γτ να παρουν τα λεφτα??? Έχουν εγκριθει???

μάλλον όσοι έκαναν αίτηση θα τα πάρουν.. τι να σου πω.. αυτό μου είπαν :

''αφού έκανες αίτηση κάποια στιγμή θα τα πάρεις..''

 

Ποιος ειναι ο τελευταίος μήνας????

δεν έχω ιδέα!.. έβγαλε ποτέ κανείς άκρη με τα του δημοσίου? :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, βρίσκομαι στην Α' δόση της επιχορήγησής μου, και είναι να συμπληρώσω το τριμηνιαίο ΦΠΑ... διάβασα από προηγούμενα posts ότι το ποσό της προκαταβολής (5.000) μπορεί να μπει στα έσοδα, στον ειδικό κωδικό 310, και ότι τα ασφαλιστικά έξοδα του ΤΣΜΕΔΕ ΔΕΝ μπαίνουν στο βιβλίο.. ισχύουν αυτά ??

 

επίσης, στα εξοδα περιλαμβανεται και η εξοφληση λογαριασμων κινητης τηλεφωνιας?

Link to comment
Share on other sites

Τα ασφαλιστικα δε μπαινουν στο βιβλιο..... οσο για το λογαριασμο του κινητου νομιζω οτι αν ειναι δηλωμενο στο γραφειο θεωρειται εξοδο.

Link to comment
Share on other sites

..... οσο για το λογαριασμο του κινητου νομιζω οτι αν ειναι δηλωμενο στο γραφειο θεωρειται εξοδο.

ο λογαριασμός του κινητού μπαίνει στο μισό

 

μη ρωτήσετε γιατί .... έτσι καπνίζει της εφορίας

 

 

Ν. 3427/27.12.2005 (ΦΕΚ 312 Α΄)

΄Αρθρο 24

στ. Με τις διατάξεις της νέας περίπτωσης ψ΄ αναγνωρίζονται ως εκπεστέα δαπάνη τα ποσά που καταβάλλουν οι επιχειρήσεις για έξοδα κινητής τηλεφωνίας για λογαριασμούς που ανήκουν στην επιχείρηση.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκπτωση των εξόδων αυτών είναι οι λογαριασμοί των κινητών τηλεφώνων να μην υπερβαίνουν τον αριθμό των απασχολούμενων στις επιχειρήσεις υπαλλήλων αυτών. Σε περίπτωση που οι λογαριασμοί των κινητών τηλεφώνων υπερβαίνουν τον αριθμό των απασχολουμένων υπαλλήλων, το μέρος της δαπάνης κινητών τηλεφώνων που αναλογεί στους πέραν του αριθμού των απασχολουμένων υπαλλήλων δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση. Δηλαδή, αν η επιχείρηση απασχολεί π.χ. 30 υπαλλήλους, οι λογαριασμοί κινητών τηλεφώνων της επιχείρησης είναι 40 και το ποσό της δαπάνης είναι 12.000 ευρώ, θα ληφθεί υπόψη το ποσό των 9.000 ευρώ (12.000 Χ 30/40). Από το ποσό της δαπάνης αυτής, ποσοστό πενήντα τοις εκατό (50%) αναγνωρίζεται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων. Επίσης, επειδή στις προσωπικές εταιρίες προέχει το προσωπικό στοιχείο και οι εταίροι προσφέρουν την προσωπική τους εργασία (ως μισθωτοί ουσιαστικά) για τις ανάγκες της εταιρίας, γίνεται δεκτό, ότι στον αριθμό των απασχολουμένων υπαλλήλων στην επιχείρηση θα προστίθεται και ο αριθμός των εταίρων των εταιριών αυτών, αλλά με τον περιορισμό του ενός τηλεφώνου για κάθε εταίρο. Τα ίδια ισχύουν και για τις επιχειρήσεις που ασκούνται ατομικά από τον επιχειρηματία, δηλαδή από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης θα εκπίπτει το 50% της δαπάνης του κινητού του τηλεφώνου. Τα ανωτέρω θα έχουν εφαρμογή και για τα κινητά τηλέφωνα των Ε.Π.Ε., Α.Ε., δημόσιων, δημοτικών επιχειρήσεων, κλπ. που χρησιμοποιούνται από τους διαχειριστές ή εταίρους εταιρίας περιορισμένης ευθύνης και τον Πρόεδρο, τον Διευθύνοντα Σύμβουλο ή μέλη Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας, δημόσιας επιχείρησης, κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την αίτηση 6/10/09, ήρθαν για έλεγχο στις 17/12/09 και ακόμη περιμένω. Κοντά στις ημερομηνίες αυτές έχει πάρει κάποιος την 1η δόση; Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι το πρόγραμμα έχει παγώσει κτλ κτλ (χωρίς φυσικά να μου πουν πότε να περιμένω απάντηση).

 

─────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.