Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

σημερα με πήραν τελ απο τον οαεδ και μου είπαν οτι πρέπει να μπω στο εσπα αναγκαστικά (για τα δύο επιπλέων χρόνια) και ισχύει για όλους που έχουν κάνει αίτηση μετα τις 21/9/9. Είναι δυνατόν? ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο έντυπο λέει εάν λειτουργήσει η επιχείρηση τα επιπλέον χρόνια, επιδοτείται με τα επιπλέον ποσά.

Δηλαδή σου λένε ότι πρέπει αναγκαστικά να κρατησεις το γραφείο για 3 χρόνια συνολικα?

Ελπίζω να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει κατί τέτοιο. Κρατάς υποχρεωτικά το γραφείο για ένα χρόνο, παίρνεις 15000 και αν αποφασίσεις να το κρατήσεις άλλα δύο χρόνια παίρνεις άλλα 6000.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδια δεν ισχύει εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο με ρώτησαν αν θέλω να συνεχίσω τους είπα οχι και τέλειωσε το θέμα.(ετσι πιστεύω τουλάχιστον)

 

Καλά μα τι γίνεται κάθε ΟΑΕΔ κάνει οτι του γουστάρει?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει απαντηθεί...

 

Αν πληρώσω τον εξοπλισμό σε 12 δόσεις για παράδειγμα,υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από τους ελεγκτές?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εκανα πριν 5 μερες την ηλεκτρονικη αιτηση και σημερα λεει:

ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

 

Τωρα τι κανω?Ηρθε γρηγορα η προεγκριση η αργα?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τόσο γρήγορα μου ήρθε.Από την ημερομηνία της προέγκρισης έχεις 30 μέρες να έχεις έτοιμο το γραφείο ,τιμολόγια εξοφλημένα 6000 ευρώ και κάποια χαρτιά που χρειάζονται. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ να στα πούν αναλυτικά και να κλείσεις και ραντεβού ελέγχου.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως έχει απαντηθεί...

 

Αν πληρώσω τον εξοπλισμό σε 12 δόσεις για παράδειγμα,υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από τους ελεγκτές?

 

Αν πληρώσεις με πιστωτική (με δόσεις) και συνεννοηθείς τα τιμολόγιά σου να γράφουν πάνω "εξοφλήθη" και έχεις και την απόδειξη πληρωμής δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το εγγραφο που έστειλαν τα κεντρικα του οαεδ στο τοπικο που λεει οτι οσοι έχουν κάνει αίτηση μετά τις 21/9/9 μπένουν στο ΕΣΠΑ "αυτοδίκαια". Με το ετσι θέλω μας αλλάζουν τους όρους ουσιαστικά παράνομα, μα καλα, οτι θέλουν κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα των Νέων Ελευθερων Επαγγελματιων-Επιστημόνων θα ήθελα την εμπειρία κάποιου που έχει επιδοτηθεί. Πιο συγκεκρμένα:

Επειδή άλλα μου είπαν 2 διαφορετικά γραφεία ΟΑΕΔ και επειδή στο "πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ" αναφέρεται μόνο η δεύτερη δραστηριοτητά του εργολάβου σαν λόγος απόρριψης, η πώληση ηλεκτρολογικού εξοπλισμού σαν 2η δραστηριοτητα από ηλ. μηχανικό είναι λόγος απόρριψης?

Επισημαίνω ότι σε κανένα ΦΕΚ από αυτα τα 3 στο site του ΟΑΕΔ δεν αναφέρεται τίποτα για δευτερες δραστηριοτητες, παρα μόνο στο "ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ" που όμως δεν είναι κάποιος νόμος για να στηρίζονται οι ελεγκτές σε αυτό.

Εαν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.