Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

εγω με αιτηση 4/11 προεγκριθηκα χθες ,

σημερα που πηρα τηλεφωνο μου είπαν να μαζεψω τα τιμολογια, να έχω όλα μου τα χαρτια (πτυχιο τεε, τσεμδε κλπ) έτοιμα και σε ένα περιπου μηνα θα περασουν για ελεγχο (κατοπιν τηλεφωνηματος)

τωρα εσύ γιατι να πας απο τον οαεδ με τα χαρτια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μάλλον και με μενα το ίδιο έγινε

τώρα είδα ότι γραφει προέγκριση στο site αλλά δε με πηρε τηλεφωνο κανεις οπότε και αρχιζω να αμφιβάλλω...

άρα αυριο θα επικοινωνησω μαζι τους

 

Εμένα με πήρανε τηλέφωνο την επόμενη μέρα απο τη προέγκριση.

 

Έκανα αίτηση την 5/11 και προεγκρίθηκα. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περάσω από εκεί με όλα τα δικαιολογητικά. Τα δικαιολογητικά είναι εκκαθαριστική δήλωση βεβαίωση εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων κλπ? Από το χώρο θα έρθουν αργότερα?

 

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να έχεις τίποτα μαζί σου, απλά πας και βάζεις μια υπογραφή, ρώτησε του

 

12/10 Αίτηση

21/10 Προέγκριση

Έλεγχος στο γραφείο (πολυ φιλικοί)

17/11 Έγκριση χρηματοδότησης

 

Πραγματικά όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Οφείλω να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν σε αυτό το θέμα καθώς οι πληροφορίες είναι πολύ κατατοπιστικές! Όσο αφορά το πρόγραμμα οτι και να πω είναι λίγο, κάνεις ένα μεγάλο άλμα στην επαγγελματική σου ζωή χωρίς κανένα(?) ρίσκο και με εξασφαλισμένα τα έξοδα σου για αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους!

στα τιμολογια των 6000 που πρεπει να διακαιολογησουμε κατα τον ελεγχο μπορούμε να βάλουμε και το τσμεδε που πληρωθηκε πριν την εναρξη ?

επίσης το φεμ που πληρωνουμε για τις αδειες δικαιολογείται και αυτό?

και τελος έχει δικαιολογησει κανεις φορητο υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε όλους!

στα τιμολογια των 6000 που πρεπει να διακαιολογησουμε κατα τον ελεγχο μπορούμε να βάλουμε και το τσμεδε που πληρωθηκε πριν την εναρξη ?

επίσης το φεμ που πληρωνουμε για τις αδειες δικαιολογείται και αυτό?

και τελος έχει δικαιολογησει κανεις φορητο υπολογιστή?

 

Στα 6000 ευρώ μπορείς να βάλεις μόνο τιμολόγια απο αγορές που έκανες για να ξεκινήσεις το γραφείο. Εγω έβαλα και laptop και σταθερό υπολογιστή και δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να κανω αιτηση στο προγραμμα, αλλα κολλαω σε μια παραμετρο που αναφερεται στο ΦΕΚ.

 

Λεει καπου «ο ελευθερος επαγγελματιας να μην εχει συναψει σχεση εξαρτημενης εργασιας με άλλο φορεα ή αλλα επιχειρηση»

 

Εγω ειμαι από τον Οκτωβριο ωρομισθιος καθηγητς στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ με σχεση εξαρτημενης εργασιας ορισμενου χρονου. Το ΦΕΚ δεν ξεκαθαριζει αν εννοει σχεση εξαρτημενης εργασιας αοριστου ή ορισμενου χρονου ή αν περιλαμβανονται ολες οι περιπτωσεις σχεσης εξαρτημενης εργασιας.

 

Σκεφτομαι να παω στον ΟΑΕΔ να ρωτησω,

μηπως όμως υπαρχει καποιος που αντιμετωπισε/αντιμετωπιζει παρομοιο θεμα?

υπαρχει κανεις σε αντιστοιχη θεση που εχει "ρισκαρει"?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Είμαι ΗΜΜΥ

Θα ανοίξω μάλλον τεχνικό γραφείο τον Μάρτιο στο οποίο εκτός από τις συνηθησμένες υπηρεσίες μηχανικού (μελέτες κλπ) θα παρέχω και λογισμικό που θα κατασκευάζω ο ίδιος ή γενικά παροχές υπηρεσιών που αφορά το λογισμικό.

1ον μέχρι πότε θα ισχύουν τα προσράμματα για νέους επιστήμονες.

2ον Μπορώ να μπω σε πρόγραμμα για νέους επιχειρηματίες ή λόγω ιδιότητας μόνο ως νέος επιστήμονας.

Επίσης μήπως θα υπάρχει πρόβλημα αν το τεχνικό γραφείο κόβει αποδείξεις για παροχή υπηρεσιών σε ζητήματα λογισμικού;

3ον μήπως γνωρίζει κανείς αν θα υπάρξει νέα δράση για το 2011

Link to comment
Share on other sites

kkostorp,

1ον)Τα προγράμματα ισχύουν μέχρι εξαντλήσεως των διατιθέμενων θέσεων.Πρέπει να ρωτήσεις τον τοπικό ΟΑΕΔ,αν υπάρχουν προσφερόμενες θέσεις.

2ον)Μπορείς να μπεις και σε άλλα προγράμματα αρκεί να πληρείς τις προϋποθέσεις.Στο πρόγραμμα για νέους επιχειρηματίες δεν μπορείς να μπεις ως διπλωματούχος μηχανικός απ'όσο ξέρω.

Για το άλλο που ρωτάς φαντάζομαι πως δεν θα χεις πρόβλημα.Άλλωστε συνδέεται και με την ειδικότητά σου.

3ον)Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό.Συνήθως βγαίνουν ανα 2 χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.