Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Προσωπικά πήγα μετά τον έλεγχο στο γραφείο τους με το αθεωρητο μπλοκ που αναφέρεις και έκοψα το τιμολόγιο. Μάλλον πρέπει να πας, μην τους αφήνεις να σε καθυστερουν.

 

Ανήκεις στον ΟΑΕΔ Δωδεκαννήσου Θεσνίκης; Τώρα πρόσφατα πήγες ή παλαιότερα; Σευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτός από αθεώρητο τιολόγιο χρειάζεται φορολογική ενημερότητα, ασφαλίστικη ενημερότητα από το ΙΚΑ και φυσικά η σφραγίδα σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανήκεις στον ΟΑΕΔ Δωδεκαννήσου Θεσνίκης; Τώρα πρόσφατα πήγες ή παλαιότερα; Σευχαριστώ

 

Οχι, ανήκω στην Κορινθία. Η περίπτωσή μου εμένα ήταν το καλοκαίρι του 2010.

 

Εκτός από αθεώρητο τιολόγιο χρειάζεται φορολογική ενημερότητα, ασφαλίστικη ενημερότητα από το ΙΚΑ και φυσικά η σφραγίδα σου...

 

Τις ενημερότητες τις ζητάει αυτεπάγγελτα ο ΟΑΕΔ από τις υπηρεσίες. Αν δε μπορέσει να τις πάρει τότε σου ζητάνε να τις πάρεις εσύ από ΔΟΥ και ΙΚΑ και να τους τις πας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι,

Εχω μπει και γω στο προγραμμα νέων επιστημόνων απο τον δεκέμβριο του 2009, εχω πάρει ήδη 2 δόσεις των 5000 ευρω καθε μια και τωρα έχω κάνει την αίτηση για την απόμενη δόση.

Θα ήθελα να ρωτησω αν για τον έλεγχο που πρέπει να γίνει από τον οαεδ σας ενημερωνουν για το πότε θα έρθουν?

Εμενα οι δουλειές μου είναι εκτός έδρας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρίσκομαι στο γραφείο αν πασα στιγμή αν περάσουν απροειδοποίητα.

Έχουν ήδη περάσει μια φορά και δεν με βρηκαν οπότε εχει σημειωθεί ήδη μια απουσία απο το γραφείο!

Τι γίνεται αν περασουν ξανα και δεν με βρουν?

Μεχρι πόσες φορές μου επιτρέπεται να μην με βρουν?

υπάρχει κίνδυνος να με κόψουν απο το πρόγραμμα και να μου ζητήσουν τα 10000ευρω πίσω?

δεν υπάρχει δυνατότητα να κλείσουμε ενα ραντεβού και να έρθουν?πρέπει να είναι απροειδοποίητο?

Αυτή την στιγμή ενω έπρεπε να βρισκομαι σε εργοτάξιο εκτός εδρας με εχουν καθηλώσει στο γραφείο να τους περιμένω και δεν προχωράει η δουλειά μου..αλλά για πόσο καιρό θα τους περιμένω??όλο τον μήνα?και δεν θα δουλεύω?

Αν μπορεί κάποιος να που πει τι να κάνω.

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου ο έλεγχος έγινε με ραντεβού. Γνωρίζω επίσης έναν συνάδελφο που του έγινε με ραντεβού. Είναι λίγο υπερβολικό να περάσουν μια-δυο φορές, να μην είσαι εκεί και να σου κόψουν την επιδότηση. Βέβαια στην ελλάδα βρισκόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό της επιδότησης μπάινει στη φορολογική δήλωση; Αν ναι φορολογέιται;

 

Είναι αφορολόγητο αλλά το δηλώνεις ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογείται αγορά τηλεόρασης για γραφείο ηλεκτρολόγου μηχανικού στα πρώτα 6000 έξοδα για εξοπλισμό; Τί λέτε; Γενικά δεν υπάρχει κάπου ένας μπούσουλας για το τί μπορούμε να αγοράσουμε και τί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλα δικαιολογούνται αρκεί να αφορούν εργασιακό χώρο και να περαστεί το έξοδο στο βιβλιο εσόδων-εξόδων με τιμολόγιο αγοράς (Βέβαια είναι προφανές πως ένα πλυντήριο ρούχων για παράδειγμα δε θα μπορούσε να δικαιολογηθεί).

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση απευθυνεται κυριως στους παλιοτερους του προγραμματος αλλα οποιος γνωριζει...ευπροσδεκτος

Εχει γινει σε κανεναν 2ος ελεγχος το ιδιο εξαμηνο για να δουν αν λειτουργει η επιχειριση;;η τους αρκει ο 1ος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.