Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι φυσικά και θα μπορώ να λάβω μέρος.

 

Μόνο αυτός ο κωδικός μου είπε πως θα μου δημιουργήσει πρόβλημα κατά 99%.

 

Οπότε λέω να μην τον προσθέσω. Δεν έκανα ακόμα αίτηση.

 

Από την άλλη σκέφτηκα να τον προσθέσω μετά αλλά όταν έρθουν για επιτόπιο έλεγχο και δουν απόδειξη παροχής υπηρεσιών διδασκαλίας (σεμινάρια) θα μου την πούνε και πολύ πιθανόν να με πετάξουν έξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μόλις πληροφορήθηκα από τον τοπικό οαεδ ότι υπάρχουν ακόμα θέσεις για το πρόγραμμα στην Αθήνα. Επειδή βαριούνται να εξυπηρετήσουν τις περισσότερες φορές και επειδή δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη αν μάθετε ότι έχει αλλάξει κάτι ενημερώστε σχετικά.

2 ερωτήσεις :

1) Μπορώ στην έναρξη επαγγέλματος να δηλώσω σαν έδρα το σπίτι μου (για να μην χάσω χρόνο) η πρέπει απαραίτητα να είναι η διεύθυνση του χώρου που θα νοικιάσω ως γραφείο μου?

2) Πρέπει να έχω εξοφλήσει ότι χρέος έχω στο ΤΣΜΕΔΕ πριν την ένταξη στο πρόγραμμα? χρέος το οποίο από ότι ρώτησα δεν καλύπτεται σαν έξοδα…

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή συνέχεια!:)

Link to comment
Share on other sites

1.~ Ως ύστατη λύση αν σε "κυνηγάει" τόσο πολύ ο χρόνος..Πάντως θα πρέπει άμεσα να νοικιάσεις χώρο(αν δεν έχεις δικό σου) και να προβείς κατόπιν στην μεταβολή(αλλαγή έδρας)της έναρξης στη ΔΟΥ και να ενημερώσεις έγκαιρα τον ΟΑΕΔ ώστε να γίνει η αυτοψία στο χώρου του γραφείου....Μάλλον περισσότερο χρόνο θα χάσεις έτσι.

2.~ standar.Ζητάνε ασφαλισυική ενημερότητα.Ναι δεν "μετράει" στα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα έξοδα που σκοπεύω να κάνω.

Μπορεί κάποιος να μου πει από δικιά του εμπειρία ποια δεν μπορώ να περάσω;

 

  • 1.Έπιπλα ( γραφείο βιβλιοθήκες καρέκλες αξεσουάρ γραφείου κλπ)
  • 2.Ηλεκτρονικός υπολογιστής ( ένας σταθερός & ένας φορητός)
  • 3.Προγράμματα για τον Η/Υ
  • 4.Πολυμηχάνημα (Εκτυπωτής Scaner)
  • 5.Διαφημιστικό υλικό (κάρτες , ταμπέλα κλπ)
  • 6.Χαρτικά
  • 7.Τεχνικά βιβλία
  • 8.Μετρητικά όργανα , εργαλεία
  • 9.Βαψίματα - Ηλεκτρολογικές εργασίας
  • 10.Σύνδεση ΔΕΗ , ΟΤΕ , ΕΥΑΘ
  • 11.Προκαταβολή ενοικίου
  • 12.Air-condition
  • 13.Κινητό τηλέφωνο

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει όλα αυτά που αναφέρεις πλην κινητού τηλ το οποίο δεν δοκίμασα να περάσω.Δεν μιλάω μόνο για την προκαταβολή αλλά κ' για τις δόσεις.Για τη προκαταβολή πρέπει να έχεις εξοφλημένα τιμολόγια και όχι "με πίστωση".

Link to comment
Share on other sites

και το κινητο εχει περασει σε γνωστο μου με την προϋπόθεση ότι εχεις επαγγελματικο συμβολαιο το οποιο περιλαμβανει και την συσκευη μεσα

Link to comment
Share on other sites

Βαψίματα και ηλεκτρολογικές εργασίες δεν μετράνε και γενικά κάθε είδους εργασίας.Μόνο τον εξοπλισμό δικαιολογούνε δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο; Διότι άλλος συνάδελφος λέει πως περνάνε και βαψίματα και ηλεκτρολογικά , πλακάκια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα το Σεπτέμβριο 2009,για την προκαταβολή:Βαψίματα-Γυψοσανίδα-Ηλεκτρολογικά ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Βέβαια πάντα με εξοφλημένα τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.