Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειναι υποχρεωτικο ο χωρος (το γραφειο) να εχει και τουαλετα?

 

δεν το λεει πουθενα στην προκυρηξη, στον ΟΑΕΔ που ρωτησα μου λεει "δεν ξερω σιγουρα".

 

 

 

 

edit: http://www.michanikos.gr/search.php?searchid=2797761 μετα απο το παραπανω search θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα αν δεν εχω τουαλετα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι υποχρεωτικο ο χωρος (το γραφειο) να εχει και τουαλετα?

 

δεν το λεει πουθενα στην προκυρηξη, στον ΟΑΕΔ που ρωτησα μου λεει "δεν ξερω σιγουρα".

 

 

 

 

edit: http://www.michanikos.gr/search.php?searchid=2797761 μετα απο το παραπανω search θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα αν δεν εχω τουαλετα.

οχι, εγω στο γραφειο μου δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι, επειδή το θέμα είναι λίγο επείγον, υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που έχει πάρει την επιδότηση ήδη, να έχει γραπτώς από κάποιον οαεδ ότι τα 6.000 ήταν με Φ.Π.Α ;;;;

Γιατί να μας απορρίπτουν τώρα λόγω της τελευταίας εγκυκλίου που παραλάβανε και να πρέπει να βάλουμε από την τσέπη μας άλλο 1,5 χιλιάρικο,χωρίς καν να είμαστε έγκαιρα ενήμεροι γι'αυτό είναι επιεικώς απαράδεκτο.

Και επειδή καλό είναι στην ένσταση που θα κάνουμε να έχουμε γραπτώς κάποια πράγματα, παρακαλώ όποιον έχει κάποιο τέτοιο έγγραφο στα χέρια του να το μοιραστεί με τους συναδέλφους του. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θεματάκι το παραπάνω. Εγώ θα ήθελα να εκφράσω απορία σε κάτι άλλο, αν έχει κάποιος γνώση και μπορεί να απαντήσει.

Μπορεί κάποιος που έχει μπεί ήδη στο πρόγραμμα να κάνει σύμβαση ορισμένου χρόνου εργασίας;;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι. Το θέμα είναι μη το μάθει ο ΟΑΕΔ...

 

Υπάρχει κανείς που πήρε πρόσφατα δόση; Γιατί πλησιάζω στη 1η δόση και αναρωτιέμαι αν δίνουν χρήματα κανονικά ή υπάρχουν πάλι καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτο με ενδιαφερει και εμενα...

 

το προγραμμα λεει ξεκαθαρα πως δεν πρεπει ο ελ.επαγγελματιας να συναψει συβαση εξαρτημενης εργασιας με αλλο φορεα ή αλλη επιχειρηση.

 

δεν ξεκαθαριζει αν θα ειναι ορισμενου χρονου ή οχι, επιπλεον, με ποια λογικη το γραφουν το παραπανω? για λογους ασφαλισης, (πχ. αν εχεις συμβαση ακομα και ορισμενου χρονου, σου πληρωνει το ΤΣΜΕΔΕ ό εργοδοτης), θελουν να το πληρωνουμε μονοι μας και μονο? ή για λογους "πολυθεσιτων" (πχ.αφου εισαι ελ.επαγγελματιας γιατι να καλυψεις και την θεση της χ ψ συμβασης ορισμενου χρονου, ενω θα μπορουσε να την καλυψει καποιος αλλος) ;

 

για μενα και τα δυο παραπονα σεναρια ειναι απλα ακυρα. το οτι μας επιδοτουν για να ανοιξουμε γραφειο, προφανως δεν σημαινει πως θα πλακωσει δουλεια την επομενη ημερα!

 

Οπως και να εχει, εγω θα πω κατι αλλο, πιστευετε οτι θα καταλαβουν ποτε οτι εχετε συναψει συμβαση εξαρτημενης εργασιας ορισμενου χρονου?

ο μονος τροπος που μπορουν να το αντιληφτουν, ειναι απο τον εκκαθαριστικο σημειωμα της φορολογικης δηλωσης οπου θα φαινονται τα εισοδηματα απο μισθωτες υπηρεσιες.

 

αν δεν κανω λαθος, στους εκαστοτε ελεγχους και στα δικαιολογητικα για τις δοσεις της επιχορηγησης ζητουν μόνο τις τριμηνιαιες περιοδικες που δειχνουν τα εσοδα-εξοδα. δεν νομιζω πουθενα να ζητανε εκκαθαριστικο σημειωμα.

Link to comment
Share on other sites

Τον ΟΑΕΔ δεν τον νοιαζει αν εχεις τουαλετα η οχι,αν εχεις πλακακι η μωσαικο,η κανουρια τζαμαρια η αν το γραφειο σου ειναι μεγαλο η μικρο

Τον νοιαζει να δειξεις οτι εχεις νοικιασει ενα χωρο,τον εχεις εξοπλισει καταλληλα,γραφειο,καρεκλες ωστε να δειχνει σαν γραφειο και να ειναι ανεξαρτητο(να μην ειναι τμημα της κατοικιας σου η χωρος μεσα σε ενα αλλο μεγαλυτερο γραφειο)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να είναι χώρος σε ενα μεγαλύτερο γραφείο δλδ μπορείς να συστεγαστείς με άλλον μηχανικό αρκεί να υπάρχουν δύο αυτοτελείς χώροι (δυο δωμάτια) και να μη χρειάζεται κάποιος να περνάει από το δικό σου χώρο για να πάει στο χώρο του άλλου. επίσης οι αυτοτελείς χώροι θα πρέπει να φέρουν τα διακριτικά του καθενός δλδ σσε καθε πόρτα εντός του ίδου διαμερίσματος ταμπέλα με τα στοιχεία του επαγγελματία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, το πρόγραμμα αυτό του ΟΑΕΔ περιλαμβάνει και τους μηχανικούς των ΤΕΙ?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.