Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Απο κει και περα, υπαρχουν συναδελφοι σε εταιρειες όπου επειδη κοβουν ΑΠΥ στον ιδιο "πελατη-αφεντικο" καθε μηνα στανταρ ποσό, τότε και αυτό μπορεί να θεωρηθει εξαρτημενη εργασια, παρα το γεγονος οτι μεταξυ τους εχουν συναψει συμβαση παροχης ανεξαρτητων υπηρεσιων.

 

Αυτό δεν ισχύει πλέον, έστω και ένα ευρώ να έχεις κόψει σε διαφορετικό πελάτη μέσα στο έτος, δε θεωρείται ότι εργάζεσαι εξαρτημένα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έκανα την αίτηση και περιμένω την προέγκριση προς το παρόν.

 

Κάτι ακόμα: όταν αγοράζουμε προγράμματα από το εξωτερικό υπάρχει κάποιο πρόβλημα να συμπεριληφθούν στα απαραίτητα πρώτα έξοδα (6000)?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω κάνει έξοδα δηλαδη(μαζί με φπα) λιγότερα απο 7.380 κι έρθουν για έλεγχο τι γίνεται;;Δε παίρνω καθόλου τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει δλδ και για τα εξάμηνα 2500 τζίρος χωρίς τον εκπιπτόμενο ΦΠΑ?

 

 

 

 

BTW, μην "δένετε κόμπο" το ποσό 7380€ (6000*1,23) αφού δεν έχουν όλες οι δαπάνες ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Leon T , σου προτείνω να πας στον ΟΑΕΔ και να ρωτήσεις τον υπεύθυνο σχετικά με τα προγράμματα για νέους επαγγελματίες, ποιά τιμολόγια δικαιολογούνται και αν τα 6 χιλιαρικα είναι περιλαμβανομένου με φ.π.α(που νομίζω ότι είναι) γιατί όταν εγώ μπήκα στο πρόγραμμα το 2010 είχα τιμολόγια συνολικής αξίας 6300ευρό και εγκρίθηκε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.