Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Δηλ υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην πάρει την προέγκριση αν πληρεί όλες τις προυποθέσεις και είναι τυπικός σε όλα???

 

Το πρόβλημα της Ιrene φαντάζομαι είναι το ότι δε προλαβαίνει και όχι αν πάρει το ρίσκο η όχι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχάς η ένταξη στο πρόγραμμα γίνεται με τον επιτόπου έλεγχο και όχι με την προέγκριση οπότε το ρίσκο παραμένει το ίδιο.Ενώ στον τοπικό ΟΑΕΔ πήγαν να μου δώσουν θετική απάντηση από τα κεντρικά στην Αθήνα μου το ακυρώσαν,ήταν αρνητικοί. Ευτυχώς όμως για καλή μου τύχη έκλεισα ένα γραφείο που είχα στο μυαλό μου κι έτσι δεν χρειάζεται να το ψάξω περισσότερο και να μπω σε τέτοιες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι η ειρηνη το κανει για να γλιτωσει το ρισκο. καταλαβαινω οτι την πιεζει ο χρονος. ειπα γενικοτερα ότι εαν ισχυε κατι τετοιο θα ακολουθουσαν ολοι αυτη την τακτικη και δεν θα ετρεχαν τα ενοικια χωρις να ξερεις εαν και ποτε θα επιδοτηθεις.

 

αν παρεις την προεγκριση παιρνεις την επιδοτηση κατα 99,9%, το ποσο δηλ. της επιδοτησης ειναι δεσμευμενο για σενα.το μονο που χρειαζεται ειναι να κανεις τα εξοδα των 6000 + φπα. εκει σε συνεννοηση με τον οαεδ και με προσοχη κανεις τα εξοδα που πρεπει και εισαι οκ.

 

κωνσταντινε πλεον ο μονος λογος να μην παρεις την προεγκριση ακομη και αν πληροις τις προυποθεσεις ειναι να καλυφθουν οι θεσεις. που δε νομιζω να αφορα οσους εχουν κανει τουλαχιστον πριν τον Μαιο αίτηση, αν και νομιζω ότι ολοι θα εγκριθουν.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αιτηση online οπως ζητανε στο προγραμμα αλλα διαβασα μεσα στο ενημερωτικο εντυπο οτι πρωτα πρεπει να εχουμε ''ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ'' κατι το οποιο οταν ειχα ρωτησει την υπαλληλο του ΟΑΕΔ πατησιων μου ειπε οτι δεν χρειαζετε.

Ξερετε κατι σχετικα με αυτο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν το γραφείο είναι στο ίδιο όροφο με την κατοικία σου και κατα συνέπεια έχουν κοινή διύθυνση υπάρχει θέμα απόρριψης στο στάδιο της προέγκρισης;;

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθηνα ηταν κατηγορηματικοι με αυτο. Θα πρεπει η διευθυνση που θα δηλωσεις στην αιτηση να ειναι αυτη που θα γινει αυτοψια και θα δοθει επιδοτηση.Αλλιως θα εκαναν ολοι αιτηση στο σπιτι τους και με το που επαιρναν την προεγκριση θα νοικιαζαν εναν αλλο χωρο και ολα καλα, ουτε ρισκο ουτε τιποτα
Ισχύει αυτό? Επειδή από ό,τι έχω συμπεράνει διαβάζοντας όλο το τόπικ, πολλοί δήλωσαν αρχικά το σπίτι τους και αφού πήραν την προέγκριση νοίκιασαν γραφείο και έκαναν αλλαγή έδρας. Δεν ήταν κανείς από Αθήνα? Ας επιβεβαιώσει σίγουρα κάποιος από Αθήνα που να το έχει κάνει για να ξέρουμε τι ισχύει γιατί είναι πολύ σημαντικό το συγκεκριμένο θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αιτηση online οπως ζητανε στο προγραμμα αλλα διαβασα μεσα στο ενημερωτικο εντυπο οτι πρωτα πρεπει να εχουμε ''ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ'' κατι το οποιο οταν ειχα ρωτησει την υπαλληλο του ΟΑΕΔ πατησιων μου ειπε οτι δεν χρειαζετε.

Ξερετε κατι σχετικα με αυτο?

Ευχαριστω

 

 

σε μερικους οαεδ την βεβαιωση στην δινουν μετα την αιτηση.σε βλεπουν στο συστημα τους και στην ετοιμαζουν και πας 1-2 μερες μετα και στην δινουν. και σε μενα ετσι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό? Επειδή από ό,τι έχω συμπεράνει διαβάζοντας όλο το τόπικ, πολλοί δήλωσαν αρχικά το σπίτι τους και αφού πήραν την προέγκριση νοίκιασαν γραφείο και έκαναν αλλαγή έδρας. Δεν ήταν κανείς από Αθήνα? Ας επιβεβαιώσει σίγουρα κάποιος από Αθήνα που να το έχει κάνει για να ξέρουμε τι ισχύει γιατί είναι πολύ σημαντικό το συγκεκριμένο θέμα!

 

 

δε νομιζω να εχει γραψει κανεις στο φορουμ κατι τετοιο.μαλλον το παρερμηνευσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.