Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Φίλε tristanos το έψαξα και βρήκα τι είχε γράψει παλαιότερα η anka (συντονίστρια του φόρουμ, οπότε θεωρείται σχετικά αξιόπιστη πηγή) χωρίς στη συνέχεια κάποιος να το διαψεύσει:

 

Τώρα, επειδή καταλαβαίνω οτι δεν έχουμε όλοι την άνεση να νοικιάζουμε γραφείο χωρίς τη σιγουριά της επιδότησης, υπάρχουν δύο σενάρια:

1) νοικιάζεις ένα γραφείο, πολύ μικρό, σε μη κεντρικό σημείο, όσο φτηνότερο γίνεται (έστω για λίγους μήνες) και αν πάρεις την προέγκριση βρίσκεις κάτι καλύτερο και κάνεις μεταφορά έδρας. Πρόσεξε, να φαίνεται κάθε φορά η σωστή έδρα σου στην εφορία γιατί ελέγχουν και αυτά τα χαρτιά και όχι μόνο το μισθωτήριο. Θα ρισκάρεις ένα κάποιο κεφάλαιο για 2-3 μήνες για να κερδίσεις 12000ευρώ.

2) στην αίτηση μπορείς να δηλώσεις πχ έναν οποιοδήποτε χώρο (πχ γνωστού σου, συγγενή σου κλπ - μπορεί πχ να σου έχει παραχωρήσει μέρος του γραφείου του ένας φίλος κλπ) αρκεί να μην είναι οι δύο διευθύνσεις ίδιες (εργασίας και κατοικίας) γιατί θα "κοπεί" η αίτησή σου από την αρχή. Εξάλλου στο στάδιο της αίτησης δε ζητούν ούτε μισθωτήρια ούτε τίποτα (ό,τι δηλώσεις είσαι). Και αν πάρεις την προέγκριση τότε μεταφέρεσαι σε άλλο γραφείο και κάνεις πάλι μεταφορά έδρας. Στην αυτοψία τσεκάρουν μόνο την "τρέχουσα" έδρα σου και όχι τις παλαιότερες.

Πρόσεξε μόνο να το ψάχνεις στο μεταξύ και να μην επαναπαυτείς γιατί συνήθως η προέγκριση δεν αργεί πολύ και ο έλεγχος ακόμα λιγότερο, οπότε να μη σε βρουν απροετοίμαστο.

 

Το λινκ του ποστ είναι αυτό:

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=29025&postcount=64

 

Τελικά ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα τι ισχύει? Στον ΟΑΕΔ δεν θέλω να το ρωτήσω αυτό γιατί μπορεί να το πάρουν στραβά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, σήμερα ρώτησα στον ΟΑΕΔ και δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και να δηλώσεις σαν Έδρα στην ηλεκτρονική αίτηση και τη κατοικία σου , αρκεί στον έλεγχο να έχεις βρεί κάποιο χώρο για γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε προηγούμενη συζήτηση ότι δε μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα άτομα εργαζόμενα με σχέση εξαρτημένης εργασίας.

 

Εγώ έχω μπει στο πρόγραμμα και περιμένω τώρα την δεύτερη δόση.

 

Μου πρότειναν τώρα μια δουλειά με σύμβαση εργασίας. Αυτό θα σήμαινε τυπικά την έξοδο μου από το πρόγραμμα?

 

Ξέρει κανείς κάτι, του έχει τύχει?

 

Προφανώς εργαζόμενος με μπλοκάκι θα λυνόταν το πρόβλημα, αλλά αφήνεις έτσι εύκολα μια σύμβαση εργασίας στις μέρες μας?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις σε ποιον οαεδ ελαβες αυτην την απαντηση?γιατι από οτι βλεπω ο καθε υπάλληλος εφαρμοζει το προγραμμα οπως τον βολευει.

 

φαγαμε τα ματια μας 2 μηνες να βρουμε εναν αξιοπρεπη και οικονομικο χωρο και μετα να υποβαλλουμε αιτηση γιατι αλλιως θα απορριπτομασταν.Ηδη εχουμε πληρωσει τα τρεχοντα ενοικια και δεν ξερουμε ποτε και εαν θα παρουμε την επιδοτηση. και τελικα σε καποιους οαεδ εφαρμοζουν το προφανες.δηλαδη κανε αιτηση και εαν προεγκριθεισ προχωρα τα υπολοιπα.

 

τι να πω δε ξερω αισθανομαι κοροιδο

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες είναι συνάδελφε tristano, η έδρα που δηλωνεις στην ηλεκτρονικη αίτηση πρέπει να συμπίπτει με την έδρα σου όταν γίνει ο έλεγχος. 100%. - όποιος υπάλληλος δίνει άλλες πληροφορίες απλα δε γνωρίζει. πάντα ρωτάμε προϊστάμενο στο τμήμα των προγραμμάτων. έχω την εντύπωση οτι δε γίνονται δεκτές ουτε αιτήσεις απο αυτους που εκαναν έναρξη με εδρα το σπίτι τους μετα το 09 και μετα μεταβολη σε επαγγελματική έδρα με την οποία γίνεται η αίτηση στον ΟΑΕΔ. Η εξαίρεση αυτη ίσχυε μόνο για τους επαγγελματίες που είχαν κάνει έναρξη με εδρα το σπίτι τους το 2008 και μεταβολη μεσα στο 09. και η εξαίρεση αυτή προέκυψε ως τροπολογία στο αρχικό ΦΕΚ γιατί έγιναν ενστάσεις για τους νεους του 08 που δεν συμπεριλήφθησαν σε πρόγραμμα επιδότησης.

Link to comment
Share on other sites

για το δευτερο που λες 100% σου απαντω οτι εφοσον εχεις κανει εναρξη από 1.1.2009 και μετα οσες μεταβολες και να εχεις κανει, ειτε εχεις κανει εναρξη στο σπιτι ειτε αλλου, δεν επηρεαζει και συμμετεχεις κανονικα.

 

 

αυτο που λες ηταν πραγματι μια ειδικη περιπτωση για να δοθει η δυνατοτητα σε καποιους που ειχαν κανει το 2008 εναρξη να συμμετασχουν στην προκηρυξη του 2009 (και ΟΧΙ καποιους απο το 2008 για την πρκηρυξη του 2008 ή αντιστοιχως από το 2009 για την προκηρυξη του 2009)

 

ειναι ξεκαθαρο γιατι στην επιδοτηση αυτη σημερα το ετος 2011 συμμετεχουν επιστημονες με εναρξη απο διετιας που εχουν κανει εναρξη οπουδηποτε αλλου (οικια, συστεγαση, αλλο γραφειο μηχανικου) εκτος από τον χωρο που θα φτιαξουν με το κινητρο της επιδοτησης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το γραφείο μου είναι δίπλα στην κατοικία μου(ίδιο όροφο) και κατά συνέπεια έχουν ίδια διέθυνση λέτε να έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε προηγούμενη συζήτηση ότι δε μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα άτομα εργαζόμενα με σχέση εξαρτημένης εργασίας.

 

Εγώ έχω μπει στο πρόγραμμα και περιμένω τώρα την δεύτερη δόση.

 

Μου πρότειναν τώρα μια δουλειά με σύμβαση εργασίας. Αυτό θα σήμαινε τυπικά την έξοδο μου από το πρόγραμμα?

 

Ξέρει κανείς κάτι, του έχει τύχει?

 

Προφανώς εργαζόμενος με μπλοκάκι θα λυνόταν το πρόβλημα, αλλά αφήνεις έτσι εύκολα μια σύμβαση εργασίας στις μέρες μας?

 

 

γιατι αν κανεις συμβαση με μπλοκακι δεν θα σαι;

 

μισθωτος με συμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διάβασα ότι οι δηλώσεις για το πρόγραμμα τελιώνουν στις 7/6/2011.

Γνωρίζει κανείς αν θα συνεχιστεί το πρόγραμμα και το 2012 γιατί στο ΦΕΚ προβλέπονται συγκεκριμένα ποσά και θέσεις για κάθε χρόνο από 2009 εως 2012;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.