Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι και εγω ενας απο τους πολλούς που προεγκρίθηκαν πρόσφατα, αλλά έχω μια σημαντική απορία που πραγματικά όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει... Μπορώ να νοικιάσω άλλο γραφείο-μεταβολή έδρας-αγορές των 6000Ε-ειδοποιήσω Οαεδ χωρίς να υπάρξει πρόβλημα να με κόψουν στον έλεγχο λόγω μεταβολής έδρας.

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον Οαεδ μου θέλω πρώτα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα εχεις προβλημα !

Μολις κανεις τη μεταβολη της εδρας θα πας στον ΟΑΕΔ και θα κανεις μια αιτηση οπου θα αναφερεις οτι πραγματοποιηθηκε μεταβολη εδρας του γραφειου. Στη συνεχεια θα πας στον υπαλληλο με τα προγραμματα και θα του πεις να βαλουν στο φακελο σου την αιτηση αυτη. Τωρα αν πας σε αλλο δημο την εδρα σου θα πρεπει να αναφερθεις στον ΟΑΕΔ που ανηκει ο Δημος της νεας εδρας. Αυτη ειναι η διαδικασια. Παντως σε καθε περιπτωση αναφερσου για να εισαι σγουρος 100% πρωτα στον ΟΑΕΔ πριν κανεις την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν ¨τρέχει¨ κάποιο πρόγραμμα επιδότησης για νέους μηχανικούς ή πρόκειται να ξεκινήσει;

Link to comment
Share on other sites

Στο πληροφοριακό έντυπο του ΟΑΕΔ λέει ότι μεταξύ άλλων "ελέγχονται τα κάτωθι: Εξοφλημένα τιμολόγια ή αποδείξεις αγοράς σχετικά με τον εξοπλισμό του επαγγελματικού χώρου, περασμένα στα επίσημα θεωρημένα από την αρμόδια ΔΟΥ βιβλία", άρα (θα πρέπει να) δέχονται και αποδείξεις.
Προσοχή με τις αποδείξεις γιατί στο δικό μου ΟΑΕΔ που ρώτησα για επιβεβαίωση μου είπαν ότι δέχονται μόνο τιμολόγια!
Link to comment
Share on other sites

όχι το πρόγραμμα ''νέοι ελέυθεροι επαγγελματίες - νέοι επιστήμονες'' απευθύνεται σε δικηγόρους, γιατρους, οδοντίατρους, κτηνίατρους,φαρμακοποιους και μηχανικούς απόφοιτους πανεπιστημιακών και πολυτεχνικών σχολών. τρέχει εχω την εντύπωση και ενα πρόγραμμα νέων ελέυθερων επαγγελματιών που απευθύνεται γενικά σε επιχειρήσεις νέων οπότε τσέκαρε αυτό

 

τα ΤΕΙ είναι πανεπιστήμια εδώ και 5 χρόνια περίπου,απλά για να μην λέμε ότι μας κατεβάζει η κούτρα........

Link to comment
Share on other sites

Στις 17/05 πήρα την έγκριση από τον ΟΑΕΔ.

 

Ε κάπου στα τέλη Ιουνίου λογικά θα μπει η προκαταβολή (Α' δόση), το τελευταίο δεκαήμερο συνήθως (σήμερα, αύριο ή μεθαύριο).

 

Διάβασε και λίγο παραπάνω τι έγραψα σχετικά με τον έλεγχο και τις ημερομηνίες.

 

Υ.Γ. 17/05 εννοείς προφανώς ότι έγινε ο έλεγχος.

 

Προσοχή με τις αποδείξεις γιατί στο δικό μου ΟΑΕΔ που ρώτησα για επιβεβαίωση μου είπαν ότι δέχονται μόνο τιμολόγια!

 

Στα περισσότερα υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ (αν όχι σε όλα), δέχονται για το πρόγραμμα Ν.Ε.Ε. μόνο τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.