Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Δεσμευτικό (για να πάρεις τα χρήματα εννοείται) είναι για κάθε χρόνο. Δηλαδή για να πάρεις τα 15.000€ και να μην στα ζητήσουν πίσω (!!!) πρέπει να είσαι ΟΚ για 1 χρόνο σε αυτά που λέει το πρόγραμμα. Μετά, τον 2ο χρόνο, για να πάρεις τα 5.000€ πρέπει να είσαι ΟΚ για τον 2ο χρόνο. Το ίδιο για τον 3ο χρόνο, που παίρνεις 1.000€.

 

Δηλαδή δεσμεύεσαι για 1+1+1 χρόνο και όχι για 3 χρόνια.

 

Για την περίπτωση του εξωτερικού δεν ξέρω. Υποθέτω όμως ότι εάν διατηρείς γραφείο στην Μπανανία (ΕΕΕΕ..... Ελλάδα ήθελα να πω) και είσαι ΟΚ στα του προγράμματος, μπορείς να δουλεύεις και εκτός συνόρων. Δεν ξέρω εάν μπλέκονται η εφορία και οι ΚΑΔ που έχεις δηλώσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεσμευτικό (για να πάρεις τα χρήματα εννοείται) είναι για κάθε χρόνο. Δηλαδή για να πάρεις τα 15.000€ και να μην στα ζητήσουν πίσω (!!!) πρέπει να είσαι ΟΚ για 1 χρόνο σε αυτά που λέει το πρόγραμμα. Μετά, τον 2ο χρόνο, για να πάρεις τα 5.000€ πρέπει να είσαι ΟΚ για τον 2ο χρόνο. Το ίδιο για τον 3ο χρόνο, που παίρνεις 1.000€.

 

Δηλαδή δεσμεύεσαι για 1+1+1 χρόνο και όχι για 3 χρόνια.

 

Για την περίπτωση του εξωτερικού δεν ξέρω. Υποθέτω όμως ότι εάν διατηρείς γραφείο στην Μπανανία (ΕΕΕΕ..... Ελλάδα ήθελα να πω) και είσαι ΟΚ στα του προγράμματος, μπορείς να δουλεύεις και εκτός συνόρων. Δεν ξέρω εάν μπλέκονται η εφορία και οι ΚΑΔ που έχεις δηλώσει.

 

Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα συνάδελφοι!

 

Από Αθήνα μήπως κάποιος που έλαβε την 1η δόση (2ο πακέτο 5000 ευρώ) και να είχε κόψει τιμολόγιο 20/01/2012??

 

Ακόμα τίποτα εγώ με δικαιολογητικά 16/01/2012 και τιμολόγιο 20/01/2012...Να ανησυχώ ή τα δίνουν ανά περιοχή?

 

 

από Αθήνα ρε παιδιά κανείς? Από τον ΟΑΕΔ τον τοπικό δεν ειχα ευχάριστα νέα.Μου έθεσαν σαν ορόσημο την 20η Ιανουαρίου. Όσοι είναι μετά θα καθυστερήσουν τα χρηματα μου ειπαν. ''Υπάρχει πρόβλημα'' μου ειπε χαρακτηριστικά!!Για εμένα που εκοψα 20/01/2012 μου εδωσε κάποιες πιθανοτητες χωρις ομως σιγουριά και χωρίς ακριβή ημερομηνία εκταμίευσης. Αν ειναι και άλλοι συναδελφοι στην ιδια θέση ας γραψουν την ενημερωση που εχουν. Μιλάμε για χρήματα που τα χρωστάω ακόμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα τα δικαιολογητικά την περασμένη εβδομάδα και μου είπαν ότι εντός των ημερών θα έρθει ο έλεγχος και μετά θα με καλέσουν να κόψω τιμολόγιο. Δεν μου είπαν τίποτα για πρόβλημα ή καθυστέρηση πληρωμών...

Link to comment
Share on other sites

19/1 και ακόμα στην αναμονή για την πρώτη δόση (δλδ, την δόση στο τέλος του πρώτου εξαμήνου μετά την εισαγωγή στο πρόγραμμα). Στο τηλέφωνο μου είπαν πως υπάρχει καθυστέρηση γιατί κάνουν διάφορες υπηρεσίες προϋπολογισμό αυτή την περίοδο ή κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς πάνε και μέρες που πήρα τελευταία φορά) αλλά τα λεφτά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι δεσμευμένα οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος, μόνο καθυστέρηση.....είδωμεν............

Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει τιμολόγιο χωρίς ημερομηνία.Μου παν ότι θα μου πουν ποια ημερομηνία να βάλω.!!Τι να πω.Δε ρώτησα και πολλά γιατί ήμουν εκπρόθεσμος για τη 2η δόση.

Link to comment
Share on other sites

τραγικο κρατος τραγικες καταστασεις

 

κλαψ... κλαψ... ένα ακόμα Σάββατο βράδυ και πάλι μέσα, εκεί στον ΟΑΕΔ παίζουν τάβλι μάλλον :sad:

Link to comment
Share on other sites

και τι σχεση εχουν τα σαββατοβραδα με την επιδοτηση???

3/2 η αποδειξη και μετα απο τηλεφωνημα την προηγουμενη εβδομαδα μου ειπαν οτι δεν εχει ανεβει ακομα στο διαυγεια η αποφαση και θα με παρουν τηλ για να αλλαξω ημερομηνια στο τιμολογιο, χωρις να μου εξηγησουν το λογο και χωρις να μπορεσω να φανταστω καποιον..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.