Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Δυστυχώς σε εμένα τίποτα ακόμα. Τιμολόγιο από 20/01. Σε δύο παιδιά από εδώ μέσα, μπήκαν στις 28 και 29 Φεβρουαρίου, από Χανιά και από Θεσσαλονίκη με τιμολόγιο εκεί γύρω στις 20/01 επίσης. Δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα άλλο από υπομονή...:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ομαδικο χειρογλυκανο σε οποιαδηποτε υπηρεσια σε οποιοδηποτε φορεα δημοσιο σε ολη την Ελλαδα

 

και θελουν μετα να διαχειριστουμε μονοι μας την κατασταση

 

τι να διαχειριστουμε.εδω δεν μπορουν να μοιρασουν αχυρο σε 2 γαιδουρια.θελουμε να μας κανουν αναπτυξη αυτοι; πως;με ποιο τροπο; με τι ικανοτητες;

 

ειμαι εξω φρενων πραγματικα. δεν μπορεις να κανεις κανενα προγραμματισμο με αυτους τους αχρειους

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε μένα μπήκε σήμερα η Α΄δόση(Α΄εξάμηνο). Τιμολόγιο είχα κόψει στις 23/01/2012.

Δεν υπάρχει λόγος πάντος να αγχώνεστε ειδικά όσοι κόψανε τιμολόγιο πιο νωρίς από εμένα.

Έχει να κάνει σε ποιον τομέα (περιφέρεια) ανήκουμε δε θυμάμαι πως ακριβώς τα χωρίζανε.

Τα λεφτά είναι δεσμευμένα και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος,(λόγια από υπάλληλο του ΟΑΕΔ)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος ανησυχιας για την καταβολη των χρηματων,μπορει να καθυστερουν μερικες φορες αλλα μπαινουν

Δεν εχω ακουσει απο κανεναν γνωστο μου συναδερφο που μπηκε στο προγραμμα να εχει προβλημα με τα χρηματα,περα απο καποιες καθυστερησεις,ομολογουμένως μικρες σε σχεση με αλλα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρεις κάποιος να μου πει υπεύθυνα που μπαίνει στην εκκαθαριστική ΦΠΑ το ποσό της επιδότησης;Σίγουρα ξέρω ότι μπαίνει στο 611.Μήπως μπαίνει όμως και στο 613 ώστε να αφαιρεθεί από τον κύκλο εργασιών (614);

Link to comment
Share on other sites

... Να συνεχίσω με ακόμη μία ερώτηση... Τα χρήματα της συγκεκριμένης επιχορήγησης είναι αφορολόγητα, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγω τον πονο μου για την φορολογηση της επιδοτησης.

 

1. Ναι σίγουρα είναι αφορολογητο

2. Δεν θεωρείται όμως εσοδο της επιχειρησης

3. Οποτε το πρόβλημα ειναι το εξης, δεδομένου ότι οπως όλοι μας έκανα εξοδα 6000 ευρώ + φπα, όταν ήρθε η ωρα της εκκαθαριστικης ΦΠΑ για το 2011, η επιχειρηση παρουσίαζε ζημία, καθώς όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι τα ετησια έσοδα δεν κάλυπταν τα εξοδα που ειχα κάνει για την επιδοτηση.

Στην ευλογη απορια μου στον λογιστη μου ''για αυτο πηρα επιδοτηση γιατί δεν ειχα εσοδα'' η απαντηση ηταν κυνικη ''δεν την ενδιαφερει την Εφορια αυτο''

 

Αποτελεσμα να κοψω αποδείξεις παροχης υπηρεσιων και να επιβαρυνθω εγω το ΦΠΑ, (περιπου 700 ευρω πληρωσα απο την τσεπη μου τον γεναρη) ενω δεν εβγαινε ουτε αυτοπεραιωση καθως τα τελικα κέρδη ήταν περιπου 500 ευρώ

 

Σημειωτεον ακόμα δεν εχει μπει η α δοση (δευτερο 5χιλιαρο) :(

Edited by tristanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα θεμα...

Μπουρδες ελεγε ο λογιστης...

Φυσικα και δηλωνεις τα εσοδα απο την επιδοτηση, απλα δεν φορολογουνται (δεν ξερω πως ακριβως δηλωνονται)

Επισης, φυσικα και ξερει η εφορια οτι δηλωνεις και το εισοδημα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.