Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Έχω κάνει κι εγώ ηλεκτρονική αίτηση(πρίν απο 1 μηνα περίπου) και νοίκιασα χώρο για το γραφείο και επίσης βαρέθηκα κάθε μέρα να βλέπω οτι η αίτηση μου είναι στο στάδιο "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ". Είμαι στον άξονα που περιλαμβάνει την Θεσσαλία και πήρα σήμερα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ Λάρισας οπού μου είπανε ότι μερικοί περιμένουν από 23 Φεβρουαρίου σε αυτό το στάδιο. Προφανώς οι θέσεις που θα εγκριθούν, θα είναι πολύ λιγότερες από τις αιτήσεις που γίνανε και θα επιλεχθούν σύμφωνα με το επιχειρηματικό σχέδιο... Οπότε όσοι έγραψαν γενικολογίες και σάλτσες σε αυτό το πεδίο μάλλον δεν έχουν πολλές ελπίδες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tristanos έτσι όπως τα λες είναι, οπότε καλή τύχη σε όλους μας! ΑΝΝΕΤΑ φυσικά έχω και χαρτί βεβαίωσης συμμετοχής καλύτερα ξαναρώτα!

Μόλις τώρα είδα στην σελίδα του ΟΑΕΔ πως το στάδιο αίτησης μου άλλαξε από ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ σε ΠΡΟΕΓΚΡΙΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. Εύχομαι τα ίδια χαρμόσυνα μυνήματα σε όλους! Άντε να δούμε.......

 

Edit: nikosxero πολύ αμφιβάλω αν το επιχειρηματικό σχέδιο παίζει κανέναν ουσιαστικό ρόλο. Τα δικαιώματα του καθενός είναι ορισμένα (λέμε τώρα) οπότε και τα αντικείμενα που μπορεί να ασχοληθεί κάποιος δεν νομίζω να έχουν και τόσο διαφοροποίηση στην Ελλάδα, οπότε....Πιστεύω αυτό το πεδίο ίσως (μεγάλο ίσως) είχε αξία για το πρόγραμμα των ελεύθερων επαγγελματιών ανάλογα τι μαγαζί ή επιχείρηση θέλουν να ανοίξουν και όχι για αυτό τον επιστημόνων που όλοι λίγο πολύ ένα απλό γραφείο θέλουμε να ξεκινήσουμε. Προσωπική άποψη, μπορεί να κάνω και λάθος, χου νόουζ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε d_korkolis, σε ζηλεύω γιατί είμαι ακόμα στο στάδιο επεξεργασίας. Ναααα σε ρωτήσω πότε έκανες εσύ την ηλεκτρονική αίτηση; (μήπως παίζει προτεραιότητα σε αυτούς που έκαναν αίτηση πιο chuck νωρίς)

Link to comment
Share on other sites

2/3/2011 γράφει για ημερομηνία καταχώρησης στην σελίδα του ΟΑΕΔ, τότε έκανα. Από τότε έβλεπα σχεδόν κάθε μέρα το σπαστικό ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ! Μάλλον παίζει προτεραιότητα χρονική φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προς ενημέρωση όλων σήμερα έγινε update στην αίτηση που είχα υποβάλει στις 15 Μαρτίου σε φάση Προέγκρισης. Υποθέτω ότι σιγα σιγά θα γίνει και στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και καλή αρχή σε αυτούς που πήραν προέγκριση!! :) Σε ποιές περιοχές κάνατε αίτηση? Θα πάω να ρωτήσω στον ΟΑΕΔ ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με την βεβαίωση συμμετοχής..:( Είχατε γράψει επιχειρηματικό σχέδιο εσείς που πήρατε προέγκριση? Την βεβαίωση συμμετοχής την πήρατε την ίδια στιγμή που κάνατε την αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όσους "ξεκόλλησαν" από την επεξεργασία!!! Άντε και στα δικά μας οι "ελεύθεροι"! :grin:

 

Προσωπικά, πρώτα πήρα αίτηση από τον ΟΑΕΔ και μετά έκανα την ηλεκτρονική αίτηση, όπου έγραψα συγκεκριμένο επιχειρησιακό πλάνο χωρίς σάλτσες. Αννέτα καλύτερα ρώτα στον ΟΑΕΔ για την αίτηση που σου δίνει ο ίδιος ο ΟΑΕΔ.

 

Όσο για τα έξοδα, υπολογίζονται από την ημέρα που έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος!

 

Άντε και στα δικά μας βρε...

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την έκανα κανονικά στον ΟΑΕΔ της Ξάνθης απλά μου είπαν οτι δεν χρειάζεται να πάρω κάποια βεβαίωση από αυτούς. Θα πάω αύριο να ρωτήσω αλλά μέχρι τότε θα με ζώνουν τα φίδια.. :P Όσον αφορά το επιχειρηματικό σχέδιο δεν το έχω συμπληρώσει καν αφού δεν ήταν υποχρεωτικό το πεδίο και από ότι είδα υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που δεν το είχαν συμπληρώσει και έχουν μπεί στο πρόγραμμα.. Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς άλλος που έχει κάνει την αίτηση ως μέλος Εταιρείας (Ομόρρυθμης). Από ότι κατάλαβα σήμερα είδαν τις αίτήσεις του Μαρτίου επομένως λογικά μέχρι την Τρίτη θα έχουμε πάρει όλοι απάντηση. Μέχρι τότε καλό κουράγιο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.