Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι οι απαιτήσεις είναι για όσο επιθυμείς να μείνεις στο πρόγραμμα. Εάν δηλαδή εσύ θες και τον 2ο χρόνο, δεν θα πρέπει να έχεις εξαρτημένη σχέση εργασίας.

 

ΡΩΤΑ καλύτερα όμως στον ΟΑΕΔ που ανήκεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την ολοκλήρωση του 1ο χρόνου (προκαταβολή+1η δοση+ 2η δόση) πρέπει να κάνουμε κάποια διαδικασία για να συνεχίσουμε και για τον δεύτερο χρόνο ή απλά περνάμε εκεί αυτόματα?

Έκανα αυτή την ερώτηση στην υπάλληλο που ήρθε για έλεγχο και μου είπε ότι δεν απαιτείται κάποια διαδικασία.

Εγω θυμαμαι οτι ειχα καταθεσει μια ΥΔ στον ΟΑΕΔ οτι θα λειτουργω το γραφειο για δυο ακομα χρονια.

 

 

Αναρωτιέμαι αν μετά την ολοκλήρωση του 1ου χρόνου κάποιος δεν επιθυμεί τη συνέχεια του προγράμματος, χρειάζεται να το δηλώσει στον ΟΑΕΔ ή δεν είναι απαραίτητο;

 

Ή απλά θα περιμένει να του τηλέφωνήσουν για τον έλεγχο του 2ου χρόνου και τότε τους ενημερώνει ότι δεν ενδιαφέρεται; Και τι γίνεται αν κάποιος έχει ήδη κλείσει το γραφείο και διακόψει την επαγγελματική του δραστηριότητα, οπότε και δε θα μπορέσουν να έρθουν τότε σε επαφή μαζί του;

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα κοπο και πηγαινε στον οαεδ και μιλα με τον υπευθυνο του προγραμματος. Εκτος και αν θες να σε παρω εγω ή καποιος αλλος στο λαιμο μου/του λεγοντας σου κατι που ισως δεν θα ισχυει.

Εγω ειχα υπογραψει κατι για να περασω σε 3ετες προγραμμα, αλλα ουτε ποτε το υπεγραψα θυμαμαι, ουτε σιγουρες λεπτομερειες.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη πάει από τον ΟΑΕΔ ckiriako αλλά η υπεύθυνη εκεί δε μου έδωσε σημεία ότι είναι καλή γνώστης των όρων & προϋποθέσων του προγράμματος, μεταξύ άλλων ανέφερε π.χ. ότι δεν μπορώ να κλείσω το γραφείο μετά το τέλος του 1ου χρόνου... πράγμα άτοπο, οπότε και προσπαθώ να διασταυρώσω πληροφορίες, thanks πάντως!

 

Πάντως για τα 2 επιπλέον αυτά χρόνια δεν αισθάνεσαι κάπως δεσμευτικά επαγγελματικά; Γιατί τα χρήματα είναι σχετικά λίγα και δεν μπορεί να έχει κανείς τους ΚΑΔ που επιθυμεί αλλά τους συγκεκριμένους για το πρόγραμμα μόνο.

Edited by Τινάκι
Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξω αυριο το φακελο του προγραμματος, τι εχω υπογραψει και ποτε, και δεν θυμαμαι αν ειχα κρατησει αντιγραφο απο το επιμαχο εγγραφο. Υποθετω πως ναι...

Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι δεν ημουν υποχρεωμενος να κατσω 3 χρονια στο προγραμμα, ασχετα αν εγω το επελεξα ετσι. Γνωστη μου δικηγορος εκατσε 1 χρονο στο προγραμμα μονο. Μιλαμε για ενταξη στο προγραμμα τελη του 09-αρχες του 10.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχει η δυνατοτητα να μην συνεχισεις στο προγραμμα για αλλα 2 χρονια.

Γνωριζω συναδελφους που το εχουν κανει, αλλα δεν γνωριζω τη διαδικασια

 

Πάντως για τα 2 επιπλέον αυτά χρόνια δεν αισθάνεσαι κάπως δεσμευτικά επαγγελματικά; Γιατί τα χρήματα είναι σχετικά λίγα και δεν μπορεί να έχει κανείς τους ΚΑΔ που επιθυμεί αλλά τους συγκεκριμένους για το πρόγραμμα μόνο.

 

 

Αυτο με τους ΚΑΔ ειναι μια πονεμενη ιστορια.

Ειναι μια μλκ και μιση του ΟΑΕΔ που το ανεφερε σε καποιο πληροφοριακο εντυπο και δεν εχει καμια σχεση με το αντιστοιχο ΦΕΚ.

Γτ ο μηχανικος να θεωρειται επιστημονας οταν κανει μελετες και οχι οταν πχ κανει εργολαβιες ειδικων αγκυρωσεων, ενισχυσεων ή ακομα και απλες κατασκευες ή μαθηματα σε 3βαθμια εκπαιδευση.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα πρόσφατα και δεν χρειάζεται κάποια διαδικασία για να συνεχίσεις και το 2ο χρόνο. Τώρα αν δεν θέλεις είναι άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.