Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

εγώ πάλι έχω υποβάλει την αίτηση από 15/10/2009 και είναι ακόμη υπό επεξεργασία. Έχω ακούσει πάντως ότι το έχουν παγώσει καλή τύχη σε εσάς γιατί το δικό μου δύσκολα το βλέπω να έχει ευτυχή κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πρόγραμμα εχει παγώσει....ακομα περιμένουν οδηγίες απο Αθήνα....και δεν ξέρουν καν πότε θα την εχουν...

 

ετσι μου είπαν χτες απο ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έκαναν έλεγχο στις 20/12 και από τότε τα γνωστά..

Αυτό που συμβαίνει είναι πρώτα απ' όλα ανήθικο κ κοροϊδία..Αν "δεν υπήρχε σάλιο" στον ΟΑΕΔ ας το σταματούσαν το πρόγραμμα.Για να μην χρεωνόμασταν με 6000 ευρώ.

Πρέπει να ξέκινήσουμε κάποιου είδους κινητοποιήση-διαμαρτυρία!

Εξάλλου, μόνοι τους το είπανε:opengoverment-ανοιχτή διακυβέρνηση...

Link to comment
Share on other sites

Χθες που πέρασα απο ΟΑΕΔ και τους είπα ότι ειμαι 2 μήνες στο σταδιο επεξεργασιας μου ειπαν "Μην ανησυχεις.Κανεις δε τα εχει παρει."

Και ετσι ησύχασα.......

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κανεις δεν τα εχει παρει μεχρι τωρα σου το ειπανε για να ησυχασεις, να παρηγορηθεις, να μετανιωσεις που εμπλεξες στην ιστορια,για κατι αλλο? Δεν παμε καλα.

 

Υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε εμένα άφησαν κανένα χαρτί...Σε άλλους;;

 

Σου 'χω απαντήσει σε π.μ. (για όποιους αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έκαναν έλεγχο στις 20/12 και από τότε τα γνωστά..

Αυτό που συμβαίνει είναι πρώτα απ' όλα ανήθικο κ κοροϊδία..Αν "δεν υπήρχε σάλιο" στον ΟΑΕΔ ας το σταματούσαν το πρόγραμμα.Για να μην χρεωνόμασταν με 6000 ευρώ.

Πρέπει να ξέκινήσουμε κάποιου είδους κινητοποιήση-διαμαρτυρία!

Εξάλλου, μόνοι τους το είπανε:opengoverment-ανοιχτή διακυβέρνηση...

 

Τι προτείνεις; Δε βλέπω άλλη λύση...

 

Σημερινή εξέλιξη: Επισκέφθηκα τα γραφεία του ΟΑΕΔ (για πολλοστή φορά) όπου και με ενημέρωσαν ότι ούτε εγκριτικές έχουν δοθεί ακόμη, επειδή δεν έχουν καν πρωτοκολληθεί (παρά τη θετική εισήγηση των ελεγκτών) γιατί αυτές τις εντολές είχαν...Αποτέλεσμα είναι ότι ενώ πήρα τη προφορική έγκριση στις 17/12, το διάστημα που έχει περάσει από τότε δε θα φαίνεται πουθενά!! ΝΤΡΟΠΗ !

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα έχει παγώσει και μάλλον θα μείνει παγωμένο τουλάχιστον μέχρι τέλη Μαρτίου, αν κρίνουμε από το ξαδερφάκι του, το ΕΣΠΑ. Όσον αφορά την ηθική πίσω από την όλη φάση, θα πρέπει αρχικά να σκεφτούμε κατά πόσο είναι ηθικό, και λογικό, να ζητάς από έναν νέο άνθρωπο να ξοδέψει 2.000.000 εκ. δραχμές (6.000 ευρώ φαίνονται λιγότερα), χωρίς εγγυήσεις, και να λες ότι του δίνεις και βοήθεια. Για άλλη μια φορά, χωρίς την γενιά τον πενηντάριδων και άνω (γονείς) είμαστε ένα τίποτα, που λέμε και ευχαριστώ. Υπομονή και ηρεμία, τα λεφτά θα δωθούν κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι πρόκειται να βγει παρόμοιο πρόγραμμα από το ΟΑΕΔ, μέσα στο 2010, με μεγαλύτερη επιδότηση (18.000 ευρώ), για νέους επιστήμονες που έκαναν έναρξη μετά τις 1/10/09. Έχει ακούσει κανείς τίποτα γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.