Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • λοιπόν πρώτα 6000Ε έξοδα

έναρξη περιόδου: ημερομηνία έναρξης στη εφορία

λήξη: 30 μέρες μετά την προέγκριση (η νωρίτερα αν ερθουν γρηγορότερα απο τις 30 μέρες - αν εισαι έτοιμος)

 

  • έσοδα + έξοδα (κίνηση που λένε) 2500Ε για το πρώτο εξάμηνο

έναρξη περιόδου: ημερομηνία έγκρισης (την οποια την πέρνεις μετά τον πρώτο έλεγχο.αυτό αυτόματα σημαίνει ότι το τελευταίο έξοδο των 6000Ε δεν υπολογίζετε στην "κίνηση", διότι όταν έρθουν για τον πρώτο έλεγχο θα έχεις κάνει και τα 6000Ε ακόμα και αν έρθουν στις 20 μέρες-προφανώς με συνεννόηση)

λήξη: έξι μήνες μετά την έγκριση

 

 

 

  • έσοδα + έξοδα 2500Ε για το δεύτερο εξάμηνο

έναρξη περιόδου: η επόμενη της λήξης του προηγούμενου εξαμήνου (έξι μήνες και μια μέρα μετά την ΕΓΚΡΙΣΗ

ληξη: ενα χρόνο μετά την έγκριση (1/7/10 πήρα έγκριση - 30/6/11 λήγει το πρόγραμμα για μένα)

 

 

 

διαφωνεί κανείς?:oops:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα κι από εμένα. Μετά από χρόνια απασχόλησης στον ιδιωτικό τομέα (άνεργος τώρα), σκέφτομαι να προχωρήσω σε άνοιγμα τεχνικού γραφείου. Ψάχνοντας όπως όλοι για κάποια επιδότηση (δύσκολοι καιροί για ανοίγματα), βλέπω στον ΟΑΕΔ μόνο το Πρόγραμμα 2.500 νέων ελευθέρων επαγγελματιών ηλικίας 22 – 64 ετών με το διακριτικό τίτλο «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2009 - Β΄ ΚΥΚΛΟΣ» , το οποίο βλέπω ότι έχει τελειώσει για την Αττική. Μπαίνοντας στο forum βλέπω ότι κάποιοι συνάδελφοι κάνουν ακόμη αιτήσεις. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ακόμη θέσεις ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά? Αν δεν υπάρχει κάτι τώρα πότε περιμένουμε νέο πρόγραμμα και τί πρέπει να αποφύγω για να συμμετέχω? (π.χ μπορώ να κάνω έναρξη ή όχι?)

 

Επίσης στις προϋποθέσεις βλέπω 1.1. Να έχουν την ιδιότητα του ανέργου (διαθέτοντας δελτίο ανεργίας σε ισχύ την ημερομηνία έναρξης της δραστηριότητάς τους ή μέχρι και τριάντα (30) ημέρες πριν την έναρξη) και να έχουν ωφεληθεί από τη διαδικασία της εξατομικευμένης παρέμβασης.

 

Αυτή τη στιγμή ώς πρώην του ιδιωτικού τομέα έχω την ιδιότητα του ανέργου, όμως απ'ότι βλέπω ισχύει και για τους μηχανικούς που έχουν ήδη κάνει έναρξη, άρα μπορώ να κάνω έναρξη έπαγγέλματος, αν θ'ελω να συμμετέχω στο επόμενο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Μια χαζή ερώτηση...... για να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα από Εφορία και ΙΚΑ πρέπει να έχω κάποιο δικαιολογητικό μαζί μου ή απλά πάω εκεί και ζητάω να μου τα δώσουν?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα την αίτηση πριν κάνα δίωρο. Υπάρχει περίπτωση να με προεγκρίνουν σε λιγότερο από μήνα?

Και κάτι ακόμα. Γράφεται ότι ζητάνε αυταπάγγελτα από τη στρατολογία έντυπο τύπου Α. Μιας λοιπόν και απολύθηκα μόλις χθες μου είπαν ότι τα χαρτιά στο στρατολογικό γραφείο θα πάνε την άλλη βδομάδα.

Πιστεύετε ότι υπάρχει πρόβλημα δεδομένου ότι ενώ έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις η στρατολογία να μην έχει ενημερωθεί για κάτι τέτοιο. Ελπίζω να μη φάω κάνα άκυρο και να μπλέκω με ενστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

@vaggy αυτό http://www.oaed.gr/Pages/SN_858.pg ψάχνεις.

 

Nrg ευχαριστώ πολύ, έψαχνα λάθος πρόγραμμα. Σε αυτό όμως υπάρχει πρόβλημα γιατί έχει όρο Να μην έχει παρέλθει χρονικό διάστημα μέχρι την ημερομηνία έναρξης δραστηριότητας τους, μεγαλύτερο των έξι (6) ετών από το χρόνο κτήσης του πτυχίου τους.

 

Εγώ το έχω περισσότερα χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει πιθανότητα να έχω επιδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σημείο της προκήρυξης θα βρεις σαν επιπλέον όρο ότι:

 

"Να έχουν κάνει έναρξη επιτηδεύματος (στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.) υποχρεωτικά από την 2.1.2009 και μετά"

 

Επίσης για το θέμα της ανεργίας που ανέφερες, ενας εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ μηχανικός δεν θεωρείται άνεργος (ακομα και αν, επι της ουσιας, ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω περισσότερα χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει πιθανότητα να έχω επιδότηση?

 

 

 

λίγο δύσκολο εφόσον δεν ισχύει ένας απο τους ορους.

Οπότε ψαξε για κανενα πρόγραμμα στο ΕΣΠΑ το οποίο σου χρηματοδοτεί 60~80% του εξοπλισμού αλλά ελλάδα ήμαστε θα καλυφθεις 100%.

Δεν ξερω όμως αν τρέχει ακομα κατι αλλα μονο εκει αν βρεις κάτι, καθως έχουμε την φοβερη τιμή να μην έχουμε ποτε κάρτα ανεργίας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.