Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βεβαια η παρανθεση στο πληροφοριακο ειναι για κλαμματα.... Δλδ μονο η εγολαβοι: "δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος" ????

Link to comment
Share on other sites

Λέει "πχ.". Από πότε τα "πχ." έχουν νομική ισχύ; Άσε που το συγκεκριμένο παράδειγμα, δε με φωτογραφίζει - εγώ είχα ΚΑΔ κατασκευή οδικών δικτύων, λιμένων, αεροδρομίων - δηλαδή με απορρίψανε ως εργολάβο δημοσίων έργων :roll: , ενώ έχουν στα χέρια τους βεβαίωση από το τσμεδε που γράφει ότι ΔΕΝ είμαι στα μητρώα εργοληπτών, άσε που δεν έχω συμπληρώσει τριετία για να έχω καν το τυπικό δικαίωμα εγγραφής στο ΜΕΚ...

 

Εκεί το μόνο που λέει στην ουσία είναι "Δεν μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα όσοι δημιουργούν επιχείρηση με δευτερεύουσα δραστηριότητα η οποία δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος" - αυτό είναι εντελώς αόριστο! Μπορεί δηλαδή μεθαύριο σε άλλον να πούνε "δε συνάδει με το στόχο του προγράμματος να έχει τόσους μηχανικούς ο νομός" ή δεν ξέρω και εγώ τι δηλ. μπορούν πρακτικά να διώχνουν όποιον δεν τους αρέσει η φάτσα του. Δεν έχει καμία αντικειμενική ερμηνεία, εκτός και αν πλέον ο ΟΑΕΔ είναι και νομοθετικό όργανο και δεν το ξέρουμε και μπορεί ο κάθε υπάλληλος να ψηφίζει μόνος του προφορικά ΦΕΚ ad hoc...

 

Είναι εντελώς αυθαίρετη και αβάσιμη η απορριπτική απόφαση, και δεν παρουσιάζει τεκμήρια. Είναι εντελώς off...

 

Να επαναλάβω κιόλας ότι τα ΚΑΔ αυτά τα είχαν στα χέρια τους και όταν ενέκριναν την αίτηση μου και την Α΄ δόση. Δηλαδή, ανά εξάμηνο δίνουν και διαφορετική ερμηνεία στο "συνάδει" ;!- για να ξέρουμε δηλαδή...Εκτός και αν είναι γενικώς ανίκανοι και ανεπαρκείς, οπότε δεν έχουν καν δικαίωμα λόγου - προφασιζόμενοι και νόμους μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάμε από το γεγονός πως δεν διάβασες προσεχτικα τα έγγραφα

με την ελπίδα όσοι διαβάζουν το θεμα και έχουν σκοπό να κάνουν αίτηση να είναι πιο προσχετικοί και να αποφύγουν το λάθος σου

-----

στη συνέχεια άμα τελικά σε απορρίψουν > θα κάνεις ένσταση και θα γράφεις και ολίγα από την παραπάνω δημοσίευσή σου

 

επίσης ότι γράψεις στην ένσταση θα το γράψεις και λίγο διπλωματικά

δηλ θα αποφύγεις τους χαρακτηρισμούς :)

-----

κάτσε να δεις πρώτα τι θα κάνουν

και διάβασε προσεκτικά τα της ένστασης μην χάσεις τις προθεσμίες

Link to comment
Share on other sites

Eσυ καλα τα λες...

 

Αλλα αυτη του ΟΑΕΔ απο την τσεπη της τα εδωσε τα λεφτα.... Δεν πανε _______ λεω εγω....

 

Το πληροφορικο του ΟΑΕΔ ειναι πληροφοριακο δεν αναιρει το ΦΕΚ....

 

Κανε την ενσταση και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

@ myri

 

Προσεχτικά τα διάβασα, αλλά διάβασα το ΝΟΜΟ - το ΦΕΚ, όχι τις αλχημείες των αμόρφωτων υπαλληλίσκων - γιατί η "εξαίρεση" αυτή δε στέκει πουθενά νομικά με τέτοια διατύπωση. Το ΦΕΚ δε λέει "συνάδει" και τέτοια. Και δεν έχω ασκήσει εργοληπτική δραστηριότητα ούτε για πλάκα, πράγμα που πιστοποιείται από δέκα μεριές - τις οποίες πρέπει να τις βρουν αυτοί που υποστηρίζουν ότι είμαι εργολάβος, για να τεκμηριώσουν και γραπτώς το λόγο απόρριψης. Το ΚΑΔ το έβαλε εκ παραδρομής ο φοροτεχνικός στον οποίο απευθύνθηκα ως πρωτάρης επαγγελματίας - μηχανικός σπούδασα και όχι λογιστής - και ήταν η πρώτη φορά που έκανα έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας. Εγώ τήρησα τους όρους του προγράμματος ως νέος μηχανικός. Αν είχαν πρόβλημα αυτοί με τα ΚΑΔ, ας μη με κάνανε δεκτό από την αρχή, που τους υπέβαλα τα δικαιολογητικά με τα ίδια ΚΑΔ - όχι μετά από ένα χρόνο. Και όπως και να έχει - ΠΟΥΘΕΝΑ δεν τεκμαίρεται εργολαβική δραστηριότητα από μέρους μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.