Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Στο πρόγραμμα πρέπει να συμπληρωσεις τριετία ή υποχρεωτικός είναι μόνο ο 1ος χρόνος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αυτούς που μπήκαμε με καθεστώς χρόνου, ισχύει ο χρόνος και προεραιτικά οι δύο επόμενοι. Για τους υπόλοιπους δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ετοιμάζω κ εγώ τα χαρτιά μου για το πρόγραμμα κ ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

1) Τα έξοφλημένα τιμολόγια που πρέπει να παρουσιάσουμε απο ποιά ημερομηνία θεώρουνται έγκυρα?Αφού κάνω την αίτηση ή μπορώ π.χ. να παρουσιάσω τιμολόγιο αγορά Η/Υ που έκανα 2 μήνες πριν κάνω την αίτηση?

2)Σε περίπτωση συστέγασης πρέπει το γραφείο να είναι δίχωρο?

3)Πότε λήγει το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

1) Aπό την ημερομηνία αίτησης κ μετά.

2) Ναι

3) Όταν συμπληρωθούν οι θέσεις. Σε κάθε περιοχή ανεξάρτητα.

Πρέπει να ρωτήσεις τον τοπικό οαεδ αν υπάρχουν ακόμα θέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κατ'αρχήν! Μια ερώτηση... Το συμβόλαιο που θα κάνω για το γραφείο δεν είναι απαραίτητο να είναι επαγγελματικό σωστά; Ρωτάω και όσον αφορά την έναρξη στην εφορία και όσον αφορά την επιδότηση του ΟΑΕΔ... Είχα ρωτήσει στον ΟΑΕΔ Αγ.Παρασκευής και μου είπε ότι δεν το αναφέρει ξεκάθαρα κάπου, αλλά δεν έχει δημιουργηθεί και πρόβλημα μέχρι τώρα σε όσους έχουν κάνει απλό μισθωτήριο... Έχει ακούσει κανείς κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!! χτες εκανα την ηλεκτρονικη αιτηση στον ΟΑΕΔ γλυφαδας και μ παν οτι μεχρι 10/1/2011 8α χω παρει προεγκριση κατα 99,9% αφου υπαρχουν ακομα κενες θεσεις.

γνωριζει καποιος κατι σχετικα με τον συγκεκριμενο ΟΑΕΔ ωστε να ειμαι υποψιασμενη οσο μπορω τουλαχιστον?

 

 

και μια αλλη παρατηρηση! συνολικα παιρνουμε 15000 ευρω.

στην αρχη πρεπει να ξοδεψουμε 6000 με το ΦΠΑ μεσα και εχουμε επιστροφη ΦΠΑ 1200 περιπου.

και στην πορεια στα εξαμηνα πρεπει να εχουμε αθροισμα ΕΣΟΔΑ+ΕΞΟΔΑ=2500 ευρω αντιστοιχα, αρα αν δειξουμε ουσιαστικα 2500 εσοδα και δεν εχουμε κανει εξοδα ολα τα χρηματα στην τσεπη μας.

Αρα δλδ, αν εχω καταλαβει σωστα προφανως μας δινουν 15000 και πρεπει να εχουμε σε τιμολογια αναγκαστικα μονο 4800 χωρις ΦΠΑ και επομενως στο τελος τ χρονου θα μας εχουν μεινει στο χερι 10200 ευρω συν οτι εξοπλισμο εχουμε παρει????

Link to comment
Share on other sites

@EE6077 δεν χρειαζεται να λεει το συμβολαιο τιποτα για επαγγελματικο χωρο. το δικο μου ειναι στα χαρτια αποθηκη. απλα σε εμενα στο συμβολαιο στην χρηση βαλαμε για καθε νομιμη χρηση. αν και ειναι πολυ τυπικο δεν τους ενδιαφερει. τη στιγμη που η εφορια το δεχεται ως εδρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά κ Χρόνια Πολλά σε όλους!

evrydiki τα νούμερα καλά τα λες. Υπολόγησε όμως ότι θα έχεις κ έξοδα όπως ενοίκια, δεη, νερό ,κοινόχρηστα, τηλέφωνο κ.α τα οποία δεν τα βάζεις σαν έξοδα στον οαέδ. Ακόμα αυτό που λες ότι μας μένει ο ΦΠΑ από τον εξοπλισμό που θα αγοράσουμε. Ξέρω ότι ο εξοπλισμός θεωρείται πάγιο έξοδο. Αν οπότε εγώ σε 1,5 χρόνο κλείσω το γραφείο, τι γίνεται? Ο εξοπλισμός αυτός τι θα γίνει? Μήπως πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδώσω τον ΦΠΑ? Δεν ξέρω κ εγώ ακριβώς, σκέψεις κάνω.

Ανακεφαλαιώνοντας, για να σου μείνουν τα λεφτά που υπολογίζεις στο τελός του χρόνου πρέπει οι δουλειές να πάνε καλά ώστε να μπορείς να καλύπτεις έξοδα γραφείου, ΤΣΜΕΔΕ, βενζίνες και ατομικά έξοδα.

Καλή αρχή σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.