Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

ετσι ειναι οπως τα λες,αν δεν εχεις εξοδα ενοικιου και λειτουργικα εξοδα γραφειου

πχ αν εχεις καποιο ιδιοκτητο χωρο,στον οποιο δεν πληρωνεις ρευμα,νερο,θερμανση γιατι απο πανω μενουν οι δικοι σου και εκμεταλευεσαι τα κοινο δικτυα.

αλλα δεν πρεπει να ανοιξεις το γραφειο με μονη προπτικη να παρεις 5 φραγκα απο τον οαεδ

καλα ειναι και αυτα ,δε λεω,καλοδεχουμενα,ολοι μας τα περιμενουμε, αλλα πρεπει να βλεπουμε και επιχειρηματικα ως μηχανικοι,να δημιουργησουμε ενα βιωσιμο ανταγωνιστικο γραφειο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Υπάρχει περίπτωση να μου παραχωρηθεί χώρος απο συγγενικό πρόσωπο όχι πρώτου βαθμού, στον οποίο δεν θα καταβάλω ενοικιο. Σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να κάνω τις διαδικασίες για την επιδότηση?Η εφορία θα το δεχτεί για έδρα όπως με την υπευθυνη δήλωση των γονιών μου αν έκανα έναρξη στο σπίτι μου/?Κάπου διάβασα ότι μπορεί να γίνει ένα εικονικο ενοικιαστήριο με χαμηλό ενοικιο, αλλά αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να γίνει, για λόγους που αφορούν τον ιδιοκτήτη. Εμένα απλά θα μου παραχωρηθεί για γραφείο. Λογικά έτσι όπως το έψαξα για να κάνω έναρξη εκεί δεν θα έχω πρόβλημα, αλλα μήπως έχω με την επιδότηση?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ.

olga kai moldovanis το γραφειο ειναι στο ονομα μου και σε ιδιοκτητη πολυκατοικια οποτε ισχυουν ολα αυτα που λες moldovanis. Δεν το ανοιγω μονο και μονο για τα χρηματα προφανως, απλα ηθελα να δω μονο και μονο απο την επιδοτηση τι θα μου απομεινει τελικα, πηγαινοντας προφανως ολα ΟΚ, και προφανως μη εχοντας άλλα εξοδα οπως πχ το ΤΣΜΕΔΕ το οποιο το εχω οπως και να χει (με επιδοτηση η χωρις).

Εντωμεταξυ μεσα στο ΦΕΚ ελεγε οτι απο 22-33 δινουν 18000 ευρω. Αυτο τελικα ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

ναι για ηλικια προκειται! μεσα σε ενα ΦΕΚ του προγραμματος ελεγε κατι τετοιο.

στο ΦΕΚ 275/2010 στη σελιδα 3374 στο αρθρο 7 λεει :

το ποσο της επιχορηγησης για καθε νεο ελευεθερο επαγγελματια που υπαγεται στο προγραμμα ξαθοριζεται ως εξης :

1)για ανεργους ηλικιας 22-32 στα 18.000,00 ευρω

2)για ανεργους ηλικιας 33-64 στα 15.000,00 ευρω

και στη σελιδα 3381 αρθρο 7 παλι κατι τετοιο λεει για 18.000,00 ευρω

 

 

επισης γνωριζει τελικα καποιος κατι για τους ελεγκτες του ΟΑΕΔ Γλυφαδας ωστε να με προιδεασει καπως???

Link to comment
Share on other sites

Tο ΦΕΚ 275/2010 στη σελίδα 3374 άρθρο 7 αναφέρεται στο «Πρόγραμμα 4.500 νέων ελευθέρων επαγγελματιών ηλικίας 22−64 ετών με το διακριτικό τίτλο «ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2009». Όπως επίσης στο ίδιο φεκ η σελιδα 3381 αρθρο 7 αναφέρεται στο «Πρόγραμμα 3.000 Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών ηλικίας 22−32 ετών, με το διακριτικό τίτλο «Νέοι και Επιχειρηματικότητα» και όχι στο «Πρόγραμμα επιχορήγησης 6.000 Νέων Ελευθέρων Επαγγελματιών − Νέων Επιστημόνων, έτους 2009». Άρα ισχύουν τα 15.000,00 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 15000 σε ενα χρονο, σε 3 δοσεις των 5000 ευρω. δλδ αν η 1η δοση ηταν στις 1/1/11 , η 2η θα ταν ασ πουμε στις 1/7/11 και η 3η στις 1/1/12 και αν δε 8ες να συνεχισεις το προγραμμα για 2ο χρονο το διακοπτεις. (απο οτι εχω καταλαβει)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία.

 

Αφού έγινε ο έλεγχος στις 23/12/10 και ολοκληρώθηκαν και κάποιες εκκρεμότητες με την αρχή του χρόνου, μου είπαν να περιμένω τηλέφωνο από τον ΟΑΕΔ (Θεσσαλονίκης) και αυτοί θα μου πούν τι να κάνω και πότε προκέιμένου να μπουν τα πρώτα 5000 στο λογαριασμό. Είναι λογικό αυτό; Δε θα έπρεπε κανονικά εντός εβδομάδας να πάω από μόνος μου με αθεώρητο τιμολόγιο για να δρομολογηθεί η πληρωμή;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήγα μετά τον έλεγχο στο γραφείο τους με το αθεωρητο μπλοκ που αναφέρεις και έκοψα το τιμολόγιο. Μάλλον πρέπει να πας, μην τους αφήνεις να σε καθυστερουν.

 

ειναι 15000 σε ενα χρονο, σε 3 δοσεις των 5000 ευρω. δλδ αν η 1η δοση ηταν στις 1/1/11 , η 2η θα ταν ασ πουμε στις 1/7/11 και η 3η στις 1/1/12 και αν δε 8ες να συνεχισεις το προγραμμα για 2ο χρονο το διακοπτεις. (απο οτι εχω καταλαβει)

 

Έτσι είναι, τα πρώτα 5000 είναι η προκαταβολή

μετά το εξάμηνο άλλα 5000

στο χρόνο άλλα 5000

στα δύο χρόνια ακόμη 5000

και αν το κρατήσεις και 3ο χρόνο άλλα 1000 ευρώ.

Σύνολο 21,000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.