Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ george_ioa

Είναι σύμβαση έργου ή θα έχεις σχέση εξάρτησης??

 

Χριστίνα, τελικά συμφωνήσαμε για σύμβαση έργου, μέχρι να δώ τι θα κάνω με αυτό το πρόγραμμα. Η μεταξύ μας συμφωνία είναι οτι στο τρίμηνο επαναπροσδιορίζουμε τους όρους.

 

Για σύμβαση έργου τρειών μηνών κόβω μία απόδειξη παροχής υπηρεσιών;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με σύμβαση έργου είμαι κι εγώ και έχω παρει την επιδότηση. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκει να τους διευκρινισεις πως παίρνεις τις μελέτες και τις εκπονείς στο χώρο σου.

Όσο για το πόσες αποδείξεις θα κόψεις εξαρτάται απο το κάθε πότε θα πληρώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ενημερώσω πως στο παράρτημα του ΟΑΕΔ στο Περιστέρι όπως και της Καισαριανής έκοψαν η καλύτερα πάγωσαν τις επιδοτήσεις Νέων Μηχανικών «Επιστημόνων» μιας και ξεκίνησαν οι περικοπές.

 

Σύμφωνα με τους σύμβουλους εργασίας η 2η και 3η δόση ίσως να καθυστερήσει, ίσως και να μην έρθει ποτέ μιας και το κράτος δεν μπορεί να αντεπεξέλθει λόγω οικονομικής κρίσης.

 

Ακόμα και την πρώτη δόση την έχουν κόψει απ πολλούς.....

 

Τώρα για την Δεύτερη δόση που περιμένω ή περιμένουμε μάλλον θα τα πάρουμε όλα μαζί στο τέλος όπως με ενημέρωσαν απ τον ΟΑΕΔ Περιστερίου ...........

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαράδεκτοι. Απο την στιγμή που δεν έχουν να πληρώσουν γιατί δεν κλείνουν το πρόγραμμα και μπορεις ακομα και σήμερα να κάνεις αίτηση. Δηλαδή για ένα νέο που ξεκινάει τώρα είναι πάρα πολλα λεφτά τα 6000 ευρώ που πρεπει να ξοδέψεις στην αρχή, αλλα λές θα τα δώσω αλλα θα τα παρω πισω. Αν δεν έχουν σκοπό να τα δώσουν να μας έλεγαν απο την αρχή να μην κάναμε αίτηση και να μην ξοδευαμε τόσα χρήματα.

 

Και σκεφτήτε και κάτι αλλο. Απο την στιγμή που λέει προγραμμα ενισχυσης 6000 επιστημόνων σημαίνει πως τα χρήματα που απαιτούνται δλδ 6000x15000=90000000ευρώ, τα είχαν οταν ξεκίνησε το πρόγραμμα. Αλλιώς ας ελεγαν μέχρι εξαντλήσεως των χρημάτων και οχι 6000 ατομα. Μήπως αυτά τα χρήματα πήγαν στις τσέπες κάποιων; Μήπως πρέπει να οργανώθουμε λίγο για να πάρει το θέμα κάποια έκταση;

Link to comment
Share on other sites

LEO ποτε εκανες αιτηση?

Ποτε εγινε ο ελεγχος κ ποτε πληρωθηκες την 1η δοση?

Αυτα τα λιγα,ευχαριστω:rolleyes:

 

Την αίτηση την έκανα Οκτώβρη 09' και την 1η δόση την πήρα τέλη Νοέμβρη 09'.

Την πρώτη δόση εγώ την πήρα ναι.....

 

Ο φίλος μου και συνάδελφος, έκανε την αίτηση στην περιοχή της Καισαριανή μέσα Δεκέμβρη και την προηγούμενη βδομάδα τον ενημέρωσαν πως δεν έχουν την δυνατότητα να του δώσουν την επιδότηση λόγω το πάγωμα των επιδοτήσεων απ το οικονομικό αδιέξοδο που περνάει η χώρα...

 

 

Στο παράρτημα Περιστεριού με ενημέρωσαν πως ίσως τα πάρουμε αναδρομικά όλα μαζί στο τέλος.....

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται με τα εσοδα+εξοδα που πρεπει να ειναι >2500 ευρω για καθε εξαμηνο?

Το εξαμηνο ξεκιναει να μετραει απο ποτε?

Καλα μιλαμε τα εχουν κανει να μην πω πως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.