Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Από τα στοιχεία που έχω συγκεντρώσει για να γινει η ολη διαδικασια εναρξης για εναν νεο μηχανικο εν ετει 2011, που θα δουλεψει σε μια εταιρια ως ελευθερος επαγγελματιας με μπλοκακι :

 

1. Αγορά Σφραγίδας Μηχανικού Διαστάσεις 8 εκ. Χ 3 εκ. σε πλαίσιο

ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Διπλ. Ηλεκτρ. Μηχ. & Μηχ. Η/Υ ΕΜΠ

Α. Μ. ΤΕΕ: 123221

ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ 4 12765 ΑΘΗΝΑ

ΚΙΝ. 6976177366

Α.Φ.Μ. 00235320236 Δ.Ο.Υ. ΙΣΤ ΑΘΗΝΩΝ

 

2. Αγορά από βιβλιοπωλείο: Ένα βιβλίο Εσόδων - Εξόδων για μηχανικούς

διαστάσεων περίπου 25 εκ. x 35 εκ..

Το αριθμώ (αν δεν είναι ήδη αριθμημένο) ξεκινώντας από την πρώτη δεξιά σελίδα του δεύτερου φύλλου και αριθμώντας επάνω δεξιά μόνο τις σελίδες που βρίσκονται στο δεξί μέρος του βιβλίου συνεχόμενα (1,2,3...).

Ένα μπλόκ αποδείξεων Παροχής Υπηρεσιών με ανάλυση ΦΠΑ το οποίο αριθμώ και το σφραγίζω (πρέπει να υπαρχει σε κάθε σελίδα εντύπως ή με σφραγίδα το ονοματεπώνυμο ή την επωνυμία, το επάγγελμα, τη διεύθυνση, τον ΑΦΜ και τη ΔOΥ του εκδότη. Επίσης θα πρέπει να έχει ενιάια αρίθμηση (σελίδα παρά σελίδα - τα αποκόμματα δεν αριθμούνται)).

 

3. Σε ένα φάκελο βάζω και καταθέτω στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ:

3.1 Πέντε απλά φωτοαντίγραφα της Αστυνομικής μου Ταυτότητας

(εμπρός – πίσω). Μαζί μου στην εφορία παίρνω και το γνήσιο.

3.2 . πέντε απλά φωτοαντίγραφα και μαζι το γνήσιο της Βεβαίωσης εξώφλησης εισφορών ΤΣΜΕΔΕ όπως και βεβαίωσης εγγραφής στο τσμεδε.

3.3. πεντε απλα φωτοαντιγραφο και το γνησιο της Βεβαίωσης εγγραφής στο ΤΕΕ .

3.4 Συμπλήρωση του εντύπου Μ2 το οποίο παρέχεται και στις κατά τόπους ΔΟΥ αλλα καλύτερα να το έχω έτοιμο απο το σπιτι μου. Καλου κακου φτιαχνω 3 εντυπα Μ2 και τα παιρνω μαζι. Στο έντυπο Μ2 υπάρχουν οι ΚΑΔ.

Το τι ΚΑΔ δηλώνω φαίνεται εδώ : http://www.gsis.gr/e_kad.html

 

3.5. Αντίγραφο του συμβολαίου της επαγγελματικής στέγης-έδρας ατομικής επιχείρησης . Αυτο σημαίνει οτι αν ο γονέας παραχωρεί μέρος της ιδιόκτητης κατοικίας του: Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 του γονέα, εις διπλούν, επικυρωμένες από ΚΕΠ ή Αστυνομικό Τμήμα και δύο απλά φωτοαντίγραφα του Ε 9 όπου έχει δηλωθεί η κατοικία.

 

Ερώτηση: Δεδομένου ότι θα εργάζομαι σε εταιρία ως ελεύθερος επαγγελματίας, θα δηλώσω ως επαγγελματική στέγη το σπίτι του πατέρα μου και όχι την εταιρία που θα εργάζομαι; (η εταιρία δεν ειναι δική μου)

 

3.6 Υπεύθυνες δηλώσεις ΜΟΥ, του Ν.1599/86, επικυρωμένες από ΚΕΠ ή Αστυνομικό Τμήμα. Συγκεκριμένα:

 

* Δύο για την επαγγελματική μου έδρα. Δηλαδή το σπίτι.

* Μία ότι δεν έχω θεωρήσει σε άλλη ΔΟΥ Βιβλία και Στοιχεία

* Μία ότι δεν απασχολω στην επιχείρησή μου προσωπικό.

 

Έπειτα παίρνω τη “Βεβαίωση Έναρξης Εργασιών” και τη “Βεβαίωση Μεταβολής Α.Σ.”, για το αρχείο μου.

 

4. Θεώρηση του βιβλίου εσόδων-εξόδων και του μπλοκ δελτίων παροχής υπηρεσιών στο τμήμα Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ.) της ΔΟΥ. Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι:

* Αντίγραφο έναρξης επαγγέλματος

* Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας και φωτοτυπία του

* Βεβαίωση εξώφλησης εισφορών ΤΣΜΕΔΕ

* Βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ

* Βεβαίωση εξόφλησης εισφορών ΙΚΑ (για να βεβαιώνεται ότι δεν υπάρχουν οφειλές προς το ΙΚΑ και ότι δεν απασχολείται προσωπικό στην ατομική επιχείρηση.)

* Βιβλίο εσόδων-εξόδων

* Μπλόκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών

 

1. Καταθέτεις στο Τμήμα Μητρώου τη Βεβαίωση Ν. 2084/92.

2. Ακολούθως στο Τμήμα Κ.Β.Σ.:

2.1 Συμπληρώνεις το B1/TAXIS Σημείωμα Κ.Β.Σ, που θα σου δώσουν.

2.2 Δίνεις για θεώρηση/τρύπημα το Βιβλίο Εσ.– Εξ. και τα μπλόκ Αποδείξεων και Τιμολογίων.

2.3 Παίρνεις το Αποδεικτικό Θεώρησης και θεωρημένα το Βιβλίο και τα 2 μπλόκ.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Βεβαίωση εξόφλησης εισφορών ΙΚΑ από που παίρνω;

2. Το μπλοκ αποδειξης παροχης υπηρεσιών να είναι με ανάλυση φπα καλύτερα;

3. Το μπλοκ αποδειξης παροχής υπηρεσιών να είναι διπλοτυπο ή τριπλότυπο;

 

4. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 από που βρίσκω;

 

5. Αγορά τιμολογίου χρειάζεται πάντα; (αν όχι, για ποιες περιπτώσει; )

6. O Kωδικός Αριθμος Δραστηριοτητων για εμας τους μηχανικούς ποιός είναι;

πχ εγώ που θα δουλεψω σε εταιρια που κανει οικονομικες μελέτες - παροτι μηχανικος- θα εχω ιδιο ΚΑΔ

με αυτον που θα δουλεψει σε εταιρια που κανει μελετες φωτοβολταικων;

 

7. Αν θέλετε ελέγξτε τα ανωτέρω γιατί ειναι από διάσπαρτες πηγές του διαδικτύου συγκεντρωμένα (το προηγουμενο ποστ εννοω)

Link to comment
Share on other sites

1. ΙΚΑ

2. Ναι

3. τριπλότυπο αν χρησιμοποιεί λογιστή.

4. http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html

5. Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. περίμενε κάποιον αλλο

Link to comment
Share on other sites

4. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 από που βρίσκω;

 

Είναι η υπεύθυνη δήλωση που συνηθίσαμε να την λέμε "υπεύθυνη δήλωση του Νόμου 105"

 

Μπορείς να την βρεις στο internet και να την εκτυπώσεις.

 

 

* δες το συνημμένο αρχείο

(είναι σε doc οπότε αν θέλεις γράφεις πρώτα τα στοιχεία σου και μετά την εκτυπώνεις)

 

υγ: τώρα είδα ότι σου απάντησε ήδη ο Faethon11 και για το α/α:4

ypeuthini_dilwsi_Nomou_105.doc

Link to comment
Share on other sites

Με το 5 τι εννοείς? Μπλοκ?

ΤΠΥ χρειάζεσαι για να κόβεις σε επαγγελματίες.Αν το θες για να κόβεις στον εργοδότη σου τότε θες ΤΠΥ και οχι ΑΠΥ.

6) Υπάρχει ΚΑΔ και είναι και ο βασικός που λέει "Γενικές υπηρεσίες μηχανικού"(κάπως έτσι) Αν οι οικονομικές μελέτες αφορούν τα τεχνικά έργα (προφανώς) τότε ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.