Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Μήπως θα μπορούσε να μου ξεκαθαρίσει/επιβεβαιώσει/απαντήσει κάποιος τα παρακάτω σχετικά με την Έναρξη Επαγγέλματος;

 

 

1. Η Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος σχετίζεται με την εγγραφή στο ΤΕΕ ενώ η Έναρξη Επαγγέλματος με τη δήλωση στην κατά τόπους εφορία (ΔΟΥ).

 

2. Έναρξη Επαγγέλματος απαιτείται όταν ένας μηχανικός επιθυμεί να δουλέψει μόνος του, είτε ανοίγοντας το δικό του γραφείο, είτε δουλεύοντας ως εξωτερικός συνεργάτης για άλλα γραφεία. Ποιό από τα δύο ονομάζεται freelance;

 

3. Έναρξη Επαγγέλματος δεν απαιτείται όταν ένας μηχανικός επιθυμεί να δουλέψει ως υπάλληλος σε μία μελετητική ή κατασκευαστική εταιρεία.

 

4. Έναρξη Επαγγέλματος δεν απαιτείται όταν ένας μηχανικός επιθυμεί να δουλέψει στο Δημόσιο. Αν έχει ήδη κάνει έναρξη θα πρέπει να κάνει παύση;

 

5. Η Έναρξη Επαγγέλματος δε σχετίζεται με το ΤΣΜΕΔΕ, τη συνδρομή στο οποίο πληρώνει ο μηχανικός ή ο εργοδότης του μηχανικού.

 

6. Αν δουλεύω ως υπάλληλος σε ένα γραφείο, χωρίς να έχω κάνει Έναρξη Επαγγέλματος, μπορώ να υπογράψω μία μελέτη του εργοδότη μου ή ο ίδιος ο εργοδότης μόνο έχει αυτό το δικαίωμα;

 

7. Αν δουλεύω ως υπάλληλος σε ένα γραφείο, χωρίς να έχω κάνει Έναρξη Επαγγέλματος, μπορώ να υπογράψω μία μελέτη δική μου π.χ. ενός συγγενή ή φίλου; Μπορώ να είμαι και υπάλληλος και να έχω δικό μου γραφείο;

 

8. Έναρξη Επαγγέλματος σημαίνει ότι έχω δική μου σφραγίδα; Σφραγίδα σημαίνει ότι έχω δικαίωμα υπογραφής; Αφού έχω ΑΦΜ από φοιτητής και επίσης τώρα που τελείωσα Αρ. Μητρώου ΤΕΕ, τί τη θέλω τη σφραγίδα;

 

9. Έναρξη Επαγγέλματος σημαίνει ότι έχω δικό μου μπλοκ αποδείξεων παροχής υπηρεσιών.

 

10. Αυτό το "δουλεύω κατά αποκοπή" τί ακριβώς σημαίνει; Πρέπει να έχω κάνει Έναρξη Επαγγέλματος για αυτό;

 

 

Παρακαλώ λίγη διαφώτιση γιατί είμαι νέος στο χώρο, ψαράς και μπερδεμένος με όλα αυτά του επαγγέλματος!

 

Ευχαριστώ θερμά,

Leonardo

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Ναι.

2. Στο πρώτο σκέλος, ναι. Για το δεύτερο· δεν γνωρίζω.

3. Σωστά.

4. Δεν γνωρίζω. Υποθέτω πως έχεις δίκιο.

(Δεν προτείνω το δημόσιο, ειδικά για νέο Μηχανικό.)

5. Με την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε., εγγράφεσαι αυτομάτως στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.

6. Δικαίωμα υπογραφής έχει ο Μηχανικός μετά την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε., όμως δεν γίνεται

να λάβει αμοιβή ως ελεύθερος επαγγελματίας αν δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος.

7. Το πρώτο σκέλος, όπως το 6. Για το δεύτερο, πρέπει έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.

8. Πρώτο σκέλος: Σημαίνει πολλά πράγματα.

Δεύτερο σκέλος: Δικαίωμα υπογραφής έχεις από την στιγμή που διαθέτεις άδεια

άσκησης επαγγέλματος Μηχανικού.

Τρίτο σκέλος: Για να σφραγίζεις.

9. Μεταξύ άλλων, και αυτό.

10. Σημαίνει ότι δεν αμείβεσαι με την ώρα αλλά για το σύνολο μιας εργασίας.

Για το δεύτερο σκέλος, ναι.

 

Δεν είσαι ούτε ψαράς ούτε κυνηγός, είσαι Μηχανικός.

Γι' αυτό να συμπληρώσεις την ειδικότητά σου στα προσωπικά στοιχεία (προφίλ).

Αν αναζητήσεις παρόμοια θέματα στο forum, θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!

 

 

8. Πρώτο σκέλος: Σημαίνει πολλά πράγματα.

Δεύτερο σκέλος: Δικαίωμα υπογραφής έχεις από την στιγμή που διαθέτεις άδεια

άσκησης επαγγέλματος Μηχανικού.

Τρίτο σκέλος: Για να σφραγίζεις.

 

Επομένως ένας υπάλληλος μηχανικός που δεν έχει κάνει Έναρξη Επαγγέλματος δε χρειάζεται να έχει σφραγίδα, ένα στιλό να υπογράφει μόνο. Εκτός και αν υπάρχουν διαφορετικά είδη σφραγίδας και έχω μπερδευτεί...

 

Επισης αν θελήσει κάποτε να κάνει μία μελέτη για ένα δικό του πελάτη τότε η αμοιβή θα πρέπει να βγει στο όνομα π.χ. του εργοδότη και θα μου δώσει αυτός τα λεφτά, αφού κρατήσει φυσικά ένα μέρος για το γραφείο και τον εαυτό του;

Link to comment
Share on other sites

Η σφραγίδα συνοδεύει την υπογραφή. Όταν λέμε "υπογράφω" εννοούμε υπογράφω και σφραγίζω.

 

Όπως ανέφερα και προηγουμένως, "δικαίωμα υπογραφής έχει ο Μηχανικός μετά την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε." δηλαδή μπορεί να υπογράψει (και να σφραγίσει) όποιος διαθέτει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Μηχανικού.

Στην σφραγίδα Μηχανικού πρέπει να αναγράφονται συγκεκριμένα πράγματα, όπως η ειδικότητά του.

Δυστυχώς, αρκετοί βάζουν ό,τι τίτλο θέλουν. Παραδείγματος χάριν, η ειδικότητά σου είναι Δομοστατικός Μηχανικός ή αυτή είναι η εξειδίκευσή σου; (Ελπίζω να μην με παρεξήγησες, παράδειγμα ήταν.)

 

Όταν εκπονείται μία μελέτη τότε πρέπει να πληρωθεί ο Μηχανικός, άρα δεν γίνεται να "βγει η αμοιβή στο όνομα του ιδιοκτήτη".

Σε αυτή την περίπτωση (δηλαδή όταν δεν έχει γίνει έναρξη επαγγέλματος), η αμοιβή θα πρέπει να κατατεθεί στο λογαριασμό κάποιου Μηχανικού που έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά!

 

 

Αν όταν λέμε "υπογράφω" εννοούμε "υπογράφω και σφραγίζω" τότε καταλαβαίνω ότι για να έχω σφραγίδα δεν απαιτείται να έχω κάνει Έναρξη Επαγγέλματος, πάω απλά σε ένα βιβλιοπωλείο και παραγγέλνω μία.

 

Υπάρχει μήπως κάποιο υπόδειγμα από το Τ.Ε.Ε. για τη μόρφη & περιεχόμενο της σφραγίδας μηχανικού; Επιβάλλεται ένα συγκεκριμένο format ίσως;

 

(Δομοστατικός Μηχανικός είναι η ειδικότητα που μου έδωσε για την ώρα το Τ.Ε.Ε. και που αναγράφεται στο Δελτίο Μέλους που πρόσφατα παρέλαβα.)

 

 

"Να βγει η αμοιβή στο όνομα του ιδιοκτήτη;" Αναφέρθηκα στον εργοδότη μου (για τον οποίο θα δουλεύω σαν υπάλληλος μηχανικός) και όχι στο δικό μου πελάτη. Αλλά προφανώς ο εργοδότης μου μπορεί να μην είναι μηχανικός... δεν το είχα σκεφτεί αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Η σφραγίδα συνοδεύει την υπογραφή. Όταν λέμε "υπογράφω" εννοούμε υπογράφω και σφραγίζω.

 

Όπως ανέφερα και προηγουμένως, "δικαίωμα υπογραφής έχει ο Μηχανικός μετά την εγγραφή στο Τ.Ε.Ε." δηλαδή μπορεί να υπογράψει (και να σφραγίσει) όποιος διαθέτει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Μηχανικού.

Στην σφραγίδα Μηχανικού πρέπει να αναγράφονται συγκεκριμένα πράγματα, όπως η ειδικότητά του.

Δυστυχώς, αρκετοί βάζουν ό,τι τίτλο θέλουν. Παραδείγματος χάριν, η ειδικότητά σου είναι Δομοστατικός Μηχανικός ή αυτή είναι η εξειδίκευσή σου; (Ελπίζω να μην με παρεξήγησες, παράδειγμα ήταν.)

 

Όταν εκπονείται μία μελέτη τότε πρέπει να πληρωθεί ο Μηχανικός, άρα δεν γίνεται να "βγει η αμοιβή στο όνομα του ιδιοκτήτη".

Σε αυτή την περίπτωση (δηλαδή όταν δεν έχει γίνει έναρξη επαγγέλματος), η αμοιβή θα πρέπει να κατατεθεί στο λογαριασμό κάποιου Μηχανικού που έχει κάνει έναρξη επαγγέλματος.

 

Η μελέτη δε μπορεί να εκπονείται - υπογράφεται από εταιρεία μελετητική - κατασκευαστική;

Σε αυτήν την περίπτωση την αμοιβή δεν παίρνει η εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή κατατίθεται στον λογαριασμό της εταιρείας (η οποία έχει αριθμό μητρώου στο Τ.Ε.Ε.), αλλά την μελέτη την υπογράφει Μηχανικός.

Δηλαδή τα σχέδια έχουν δύο σφραγίδες (και της εταιρείας και του Μηχανικού).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

4. Δεν γνωρίζω. Υποθέτω πως έχεις δίκιο.

(Δεν προτείνω το δημόσιο, ειδικά για νέο Μηχανικό.)

 

Γιατί δεν προτείνεται το Δημόσιο για νέο μηχανικό; Σίγουρα οι οικονομικές απολαβές είναι μικρότερες, αν και σταθερές, αλλά τεχνικά ένας μηχανικός δε θα μάθει πράγματα στο Δημόσιο; Ή μήπως είναι το εργασιακό περιβάλλον του Δημοσίου που βαλτώνει και περιορίζει τις όποιες προσωπικές φιλοδοξίες και προοπτικές επαγγελματικής και επιστημονικής ανέλιξης;

 

Ρωτάω γιατί εγώ ζαχαρώνω την ελευθερία/ευελιξία και ενδιαφέρον του ελεύθερου επαγγελματία αλλά ο μπαμπάς μου έχει ζαλίσει τα αυτιά με τη σιγουριά του Δημοσίου. Αλλά προσωπικά δε βλέπω κάτι θετικό επιπλέον της επαγγελματικής εξασφάλισης, εκτός κι αν είμαι λάθος... Ούτε σωστό το βρίσκω να παίρνω δουλειές από έξω, με άλλου υπογραφή, για οικονομική ενίσχυση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.