Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο νόμος απαγορεύει την δωρεάν εργασία και φυσικά για την αμοιβή πρέπει να πληρωθεί φόρος (ΦΕΜ).

 

Για να γίνουν όλα αυτά, πρέπει να υπάρχει μπλοκάκι, άρα "έναρξη επαγγέλματος".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα!

Σχετικά με το έντυπο Μ2 είναι εύκολο να το συμπληρώσουμε μόνοι μας;

Ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει κυρίως για τη δεύτερη σελίδα και τα κελιά β3 ως β6;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά απλό είναι.

Οι οδηγίες που έχει στην τελευταία σελίδα, θεωρείς ότι δεν βοηθούν? 

 

Υ.Γ.

Σκόπιμο πάντως, κατά την γνώμη μου, τα πρώτα χρόνια να αφήσεις κάποιον λογιστή (ακόμη και με αυτό) να ασχολείται με τα φορολογικά σου όσο απλά και αν είναι ...τα λάθη κοστίζουν ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για τον Πίνακα β3 απλά δεν έχει κάποιες οδηγίες και επειδή είμαι άσχετη με αυτά δεν γνωρίζω τι πρέπει να συμπληρώσω στα πεδία "Διαχειριστική Περίοδος" και "Αναλυτική Λογιστική"..

Σχετικά με το θέμα του λογιστή σκοπεύω να απευθυνθώ σε κάποιον αργότερα, γιατί φαντάζομαι θα τα βρω σκούρα, απλά την έναρξη λέω να την κάνω μόνη μου..

Edited by Artemiscv
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που ρωτάς ""Διαχειριστική Περίοδος" και "Αναλυτική Λογιστική".." το αναφέρει κάτω δεξιά στον πίνακα β3 σε πλαίσιο.

 

edit:

Με την προϋπόθεση ότι θα εργασθείς ως ελ. επαγγελματίας (με απλογραφικό σύστημα ...τα πάλαι ποτέ Β' κατηγορίας βιβλία) και δεν θα έχεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, δες το παρακάτω.

post-2272-0-22233700-1522664250_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο το είχα διαβάσει αλλά για την ημ/νία λήξης της Διαχειριστικής Περιόδου και πάλι δεν ήξερα αν έπρεπε να βάλω 31/12 ή 30/06 για Β' Κατηγορία Βιβλίων και για την Αναλυτική Λογιστική σκεφτόμουν αν έπρεπε να επιλέξω το ΟΧΙ ή να το αφήσω κενό..Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω να πληρώσω ΤΕΕ 6 χρόνια και έχω και κλειστά βιβλία.

Μπορώ να κάνω έναρξη χωρίς να πληρώσω τα 6 χρόνια τεε;

 Έχω την άδεια άσκησης επαγγέλματος, και βεβαίωση τεε από το σύστημα ότι είμαι γραμμένος, απλά φαίνεται ότι δεν είμαι οικονομικά ενήμερος προς το τεε.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Δημήτρης Αγγελάκης said:

 Έχω την άδεια άσκησης επαγγέλματος, και βεβαίωση τεε από το σύστημα ότι είμαι γραμμένος, απλά φαίνεται ότι δεν είμαι οικονομικά ενήμερος προς το τεε.

 "Όχι".

Αν δεν πας στην ΔΟΥ χαρτί με σφραγίδα ότι πλήρωσες τις συνδρομές, ή ότι έχεις κάνει διακανονισμό, ε.ε. δεν κάνεις. Το μόνο που δεν μπορώ να ξέρω είναι αν το ΤΕΕ μπορεί πλέον να δώσει στην Εφορία on line τη βεβαίωση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.