Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

δε θεωρώ πως θα έχεις πρόβλημα με την έναρξη

--------

τα άλλα όπως τα λέει ο συναδελφος stratoz

είναι 750+ΦΠΑ

 

το ύψος της αμοιβής το θεωρώ πολύ χαμηλό διαπραγματεύσου να σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ

και να σου δίνει και δώρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δε θεωρώ πως θα έχεις πρόβλημα με την έναρξη

--------

τα άλλα όπως τα λέει ο συναδελφος stratoz

είναι 750+ΦΠΑ

 

το ύψος της αμοιβής το θεωρώ πολύ χαμηλό διαπραγματεύσου να σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ

και να σου δίνει και δώρα

 

 

Το ΤΣΜΕΔΕ θα μου το πληρωνει + δωρα. Δεν ειμαι αποκλειστικα εργαζομενος εκει (δηλαδη με ωραριο κτλ).

 

Η τιμη που αναφερα ειναι με το ΦΠΑ, επομενως η σωστη σκεψη ειναι οτι θα παιρνω στο χερι 750-150 =600 και απο αυτα θα αποδιδω το ΦΠΑ στην εφορια, σωστα; Μετα απο κανενα χρονο θα παιρνω απο την εφορια 150*12.

Link to comment
Share on other sites

Η κάτι δεν λες σωστά ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.

 

Σου διευκρίνησε ότι ο μισθός σου θα είναι 750 ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΦΠΑ? Δηλαδή 750 - 20% = 600 ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ 600 θα πρέπει να επιδίδεις μόνος σου ΦΠΑ 23% (το οποίο βέβαια θα είναι 23% ΕΠΙ των 750 και όχι των 600)? Σα να λέμε καθαρή εισροή 600 - 23%*750 = 427,5. Καλύτερα άνεργος που λέει ο λόγος δηλαδή.

 

Κάνε σαφές το θέμα με τον ΦΠΑ, συνήθως όταν λένε τόσα θα πάρεις προσμετρούν τον 20% προκαταβλητέο ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ ΦΠΑ (το ΤΣΜΕΔΕ συζητείται).

 

Edit: Επίσης αυτό το "κάνα χρόνο" μην το δένεις σκοινί κορδόνι. Υπάρχουν συνάδελφοι που αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχουν πάρει ακόμα την επιστροφή του 2008 και έτσι όπως παν τα πράγματα στην οικονομία προβλέπω να είναι φυσιολογική μια χρονική διαφορά επίδοσης προκαταβλητέου με επανείσπραξή του μία 2ετία.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια.Αν εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος μηχανικου ΑΕΙ και καθυστερησεις λογω κρισης να κανεις εναρξη στην εφορια θα υπαρξει προβλημα?Αν καθηστερυσω να παω στο υπουργειο βιομηχανιας για την αδεια ηλεκτρολογου εγκαταστατη θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Απορια:Εγω εδωσα εξετασεις στο ΤΕΕ 25/2/2010 και πηρα την αδεια ασκησεως επαγγελματος στις 27/4/2010.Ποτε πρεπει να πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ υποχρεωτικα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθει ταχυδρομικά επιστολή απ'το ΤΣΜΕΔΕ περίπου τέλη Μαϊου με μέσα Ιουνίου που θα σε καλεί να πας να εγγραφείς. Θα πας να γραφτείς, και απ'την ημερομηνία της εγγραφής έχεις 3 μήνες περιθώριο για την πληρωμή.Αυτό ισχύει μόνο για την πρώτη δόση.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα τελευταία μηνύματα:

 

Οι νέοι μηχανικοί Φεβρουαρίου 2010 έχουν λάβει τα χαρτιά τους από το ΤΕΕ, αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει κάνει τίποτα ακόμα.

 

Αυτοί οι μηχανικοί μπορούν να κάνουν έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία, αρκεί να προσκομίσουν βεβαίωση ότι είναι ασφαλισμένοι σε κάποιο ταμείο (συχνότερη περίπτωση: ΤΕΒΕ λόγω συμμετοχής στην εταιρεία του πατέρα, ή παρόμοιο).

 

Με το που θα γίνει η έναρξη, πρέπει να καταθέσουν αντίγραφο της έναρξης επαγγέλματος στο ταμείο που είναι τώρα και αμέσως μόλις γραφτούν στο ΤΣΜΕΔΕ, να προχωρήσουν την διαδικασία απαλλαγής/διακοπής εισφορών.

 

[Εκτός θέματος]

Αυτά τα παιδιά που πέρασαν το τελευταίο μάθημα τον Σεπτέμβρη, λόγω πολλών καθηστερήσεων -σχολές-ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ- 8 ολόκληρους μήνες μετά δεν έχουν τακτοποιηθεί επαγγελματικά! Ντροπή!

[/Εκτός θέματος]

Link to comment
Share on other sites

Ενας νεος διπλωματουχος ηλεκτρολογος μηχανικος που πηρε τωρα την αδεια ασκησεως επαγγελματος του ΤΕΕ

αν δεν εχει γνωριμιες με εταιριες ή με γνωστους μηχανικους με ποιο τροπο μπορει καποιος σημερα να βρει δουλεια?Το ρωταω γιατι εδω και 2 μηνες ειμαι ανεργος και δεν ξερω πως θα την βγαλω απο δω και περα?

Οσο για βιογραφικα σε εταιριες εχω στειλει απειρα αλλα δεν βλεπω ανταποκρισμα.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να βρει καποιος νεος μηχανικος σημερα δουλεια?Αν μπορειτε να βοηθεισετε θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.