Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να βγάλεις δελτίο παροχής υπηρεσιών αν δεν έχεις γραφτεί ακόμα στο ΤΕΕ.

(Έχω κάνει αίτηση και περιμένω να δώσω εξετάσεις)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι γιατί θα σου λείπει η βεβαίωση μη οφειλής από το επιμελητήριο που είναι ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την θεώρηση των βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

παρακατάτηση 20% υπάρχει όταν κόβεις απόδειξη σε επαγγελματία

τότε αυτός σου παρακρατά το φόρο και τον αποδίδει αυτός στην εφορία

 

δηλ στο χέρι παίρνεις το συμφωνηθέν ποσό +21%-20%

 

στο τέλος του χρόνου ζητάς βεβαίωση από τον επαγγελματία πως παρακρατήθηκε ποσό τάδε και απόδωθηκε στην εφορία σύμφωνα με το διπλότυπο τάδε

εγγραφο που το προσκομίζεις με τη φορολογική σου δήλωση

 

προσοχή πάνω στην ΑΠΥ γράφεις

παρακρατήθηκε φόρος 20% ταδε ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι μηχανολόγος και ρωτήθηκε εδώ αλλά δεν απάντησε κανείς συνάδελφος. Έχω κάνει έναρξη και δουλεύω ήδη σε δουλειά που δεν απαιτεί να κάνω έναρξη στην τοπική διεύθυνση βιομηχανίας. Χάνω τίποτα? Προς το παρών δεν έχω κάποια δουλειά που να απαιτεί υπογραφή-σφραγίδα. Έχω κάποιον συγκεκριμένο λόγο να βιαστώ να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

άκουσα ότι από 1-1-2011 η διπλή δραστηριότητα απαιτεί εισφορά σε δύο ταμεία.ισχύει και πόση;

 

Εισφορά σε δύο ταμεία ισχύει για τους ασφαλισμένους πριν το 1993. Για τους νεότερους το είχαν κόψει, αλλά κι εγώ άκουσα για επαναφορά. Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

παρακατάτηση 20% υπάρχει όταν κόβεις απόδειξη σε επαγγελματία

τότε αυτός σου παρακρατά το φόρο και τον αποδίδει αυτός στην εφορία

 

δηλ στο χέρι παίρνεις το συμφωνηθέν ποσό +21%-20%

 

στο τέλος του χρόνου ζητάς βεβαίωση από τον επαγγελματία πως παρακρατήθηκε ποσό τάδε και απόδωθηκε στην εφορία σύμφωνα με το διπλότυπο τάδε

εγγραφο που το προσκομίζεις με τη φορολογική σου δήλωση

 

προσοχή πάνω στην ΑΠΥ γράφεις

παρακρατήθηκε φόρος 20% ταδε ευρω

 

Ο συγκεκριμενος μηχανικος μου λεει οτι μπορω να παρακρατω εγω τον φορο και να τον αποδιδω την ιδια μερα στην εφορια. Ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο οτι διαβαζω,για να κανεις εναρξη χρειαζεσαι βεβαιωση απο το ΤΣΜΕΔΕ οτι εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος και οτι εχεις πληρωσει εισφορες.

 

Ομως απο την εγγραφη στο ΤΕΕ αργει πολυ να σου ερθει το χαρτι απο το ΤΣΜΕΔΕ (εως και 2 μηνες βλεπω στο φορουμ) και υπαρχει σοβαρη περιπτωση να χασω το προγραμμα του οαεδ για νεους επιστημονες διοτι δε θα χω κανει εναρξη στην ΕΦΟΡΙΑ.

 

Μπορω να επισπευσω εγω ο ιδιος εστω τα πραγματα?

Αναφερθηκε οτι πρεπει να πας στα κεντρικα στην Αθηνα.Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

bill_arianos, έχεις κύρια ασφάλιση σε κάποιο ταμείο αυτή την στιγμή;

(όχι ως προστατευόμενο μέλος, μόνος σου εννοώ)

 

Αν ναι, τότε κάνεις έναρξη με αυτό το ταμείο. Απλά δεν θα μπορείς να βγάλεις αμοιβές, παρά μόνο να κόβεις ΑΠΥ. Όταν μπεις κανονικά πια στο ΤΣΜΕΔΕ, πάς μια βεβαίωση στην εφορία για την αλλαγή ταμείου και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.