Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη Επαγγέλματος Μηχανικού - Απορία/ες


Leonardo

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!Από οτι έχω διαβάσει στο φόρουμ όταν κάνεις έναρξη δηλώνεις κάποιους κωδικούς?Την έναρξη μου την έκανε λογιστής και λογικά δε νομίζω να δήλωσε κάποιο κωδικό που χει να κανει με τι ασχολούμαι.Μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα σε κάτι αυτό γιατί σκέφτομαι να κυνηγήσω κάποια επιδότηση ...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μη δήλωσε κωδικούς (ΚΑΔ=Κωδικοί Αριθμοί Δραστηριοτήτων). Τώρα αν οι κωδικοί που δήλωσε έχουν σχέση με το αντικείμενό σου...ψάξτο. Στο Ε3 τι κωδικούς έβαλες;

Γενικά οι επιδοτήσεις βγαίνουν για επαγγελματίες που διαθέτουν συγκεκριμένους ΚΑΔ...

Link to comment
Share on other sites

christopografow

να σου πω αφού έχεις λογιστή γαιτί δεν τον ρωτάς πρώτα τι έκανε

δηλ ποιούς ΚΑΔ δήλωσε

αποκλέιεται ο λογιστής να μην ξέρει πως είσαι τοπογράφος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδιά,

 

έχω διαβάσει όλο το post σε σχέση με την έναρξη, καθώς και άλλα forum.

Μου έχει λοιπόν δημιουργηθεί η απορία, όταν διάβασα κάπου:

"3.Θεώρηση βιβλίων και αποδείξεων στο τμήμα Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ.) της ΔΟΥ:

....

Βεβαίωση εξόφλησης εισφορών ΙΚΑ.

......"

 

Εγώ παιδιά με το που πήρα το πτυχίο μου (2007) γράφτηκα τεε/τσμεδε, και μεχρι τώρα ήμουν υπάλληλος μηχανικός οποτε είχα ασχοληθεί μονο με τσμεδε. Με το ΙΚΑ μονο ως προστατευομενο μέλος του πατέρα μου (με κάλυπτε η ασφαλεια ΙΚΑ που έχει)..

 

ΣΥΝΕΠΩΣ:

 

Γιατι χρειάζομαι απο το ΙΚΑ "Βεβαίωση εξόφλησης εισφορών ΙΚΑ";;;

και αν πούμε οτι "οκ ειναι τυπικο", ως τι θα πάω; Με τι αριθμό μητρώου κτλ;

 

 

και κάτι άλλο μικρό:

Με δεδομένο ότι θα έχω παραχώρηση του σπιτιού των γονιών μου ως έδρα (αρα απο ότι κατάλαβα ούτε έλεγχο θα κάνουν), ποσο καιρό παίρνει η όλη διαδικασία; μου έχουν πει μία μέρα, αλλά.... μου φαίνεται τρελο για ελληνικό δημόσιο και μάλιστα εφορία!!!

 

Ευχαριστώ πολύ

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελλένεσαι. 2 ώρες υπόθεση είναι η έναρξη. Έχε μαζί σου στη ΔΟΥ τα απαραίτητα έγγραφα, της σφραγίδα σου, την υπεύθυνη δήλωση από τους γονείς σου ότι σου παραχωρούν χώρο στο σπίτι που σε φιλοξενούν (ή το συμβόλαιο και το Ε9 αν πρόκειται για δίκό σου ακίνητο), ένα μπλοκ ΑΠΥ σφραγισμένο και αριθμημένο και ένα βιβλίο εσόδων-εξόδων και την ίδια μέρα είσαι έτοιμος να κόψεις απόδειξη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι χρειάζομαι απο το ΙΚΑ "Βεβαίωση εξόφλησης εισφορών ΙΚΑ";;;

 

Γιατί μπορεί να μην έχεις βάλει ΙΚΑ στους εργαζόμενους στην επιχείρησή σου τα τελευταία 2-3 χρόνια...δεν είναι ασυνήθιστο...;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

cv98019 εννοείς σε περίπτωση που είχα δικιά μου επιχείρηση...;

 

γιατι στην εφορία φαίνεται ότι όλα μου τα εισοδήματα είναι απο μισθο (6μηνιαιες συνεχόμενες συμβάσεις)...

 

οποτε τώρα που δεν έχω επιχείρηση... δεν πρέπει να κάνω τίποτα ε; (οσο αναφορά το ΙΚΑ) ή θα πρέπει να πάω σε κάποιο ΙΚΑ (ποιο; οποιοδήποτε; ) και να πάρω χαρτί που να λέει οτι ο ταδε δεν χρωστάει (και πάλι χωρις κανένα αριθμό μητρώου κλτ, μονο με το ονομά μου);

 

και πάλι σας ευχαριστώ παιδιά!

(είστε και γρήγοροι)

Link to comment
Share on other sites

sakrelaasta υποθέτω ότι θες να κάνεις έναρξη, βρήκες τι χαρτιά χρειάζονται και η βεβαίωση από το ΙΚΑ είναι ένα από αυτά...Προσωπικά δεν θυμάμαι καν αν απαιτείται...Αν απαιτείται να το πάρεις...άσχετα αν δεν είχες ποτέ επιχείρηση...

 

Πλεόν, για το ΙΚΑ, φεύγεις από την "ομάδα" του υπαλλήλου και μπαίνεις σε αυτήν του εργοδότη ή τελοσπάντον "δυνητικού" εργοδότη...

 

Αν δεν έχεις υπαλλήλους ή δεν είχες ποτέ, το ΙΚΑ θα σου δώσει ένα χαρτί που θα λέει ακριβώς αυτό...

 

Εννοείται να πας στο ΙΚΑ της περιοχής που κάνεις έναρξη...

 

edit: Καλή αρχή στη δουλειά και στην κοινότητά μας...Please διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

από όσο θυμάμαι δεν ήταν προαπαοτούμενο η ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ

κατά τη γνώμη μου κάνεις μια προφορική ερώτηση στην εφορία σου

 

την ασφαλιστική ενημερότητα την παίρνεις από το τοπικό υποκατάστημα ΙΚΑ της έδρας σου

και συνήθως γίνεται αυθημερων

 

όταν ζήτησα για πρώτη φορά ασφαλιστική ενημερότητα ΙΚΑ μου ζήτησαν τα χαρτιά έναρξης της εφορίας, οπότε το θεωρώ απίθανο να ζητά η εφορία το συγκεκριμένο έγγραφο για να ανοίξεις βιβλία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.