Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βαφές για παιδικό δωμάτιο-"Οικολογικά" χρώματα


Recommended Posts

Ζητώ συμβουλές από πιο εξειδικευμένους στο θέμα συναδέλφους για το ποιας εταιρείας τα χρώματα θεωρούνται ποιοτικότερα και καταλληλότερα από θέμα υγείας για το βάψιμο εσωτερικών χώρων κατοικίας. Ιδιαίτερα στα παιδικά δωμάτια. Παρατήρησα ότι μετά ελάχιστη πάροδο χρόνου (2-3 έτη) μπογιά οικολογική που χρησιμοποίησα για παιδικό δωμάτιο ξεθύμανε. Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν γνωρίζω ποιάς εταιρίας χρησιμοποιείς αλλά εγώ δεν είχα πρόβλημα με Benjamin Moore που έχω βάψει το σπίτι μου... Στα έργα χρησιμοποιώ βιβεχρώμ αλλά ξέρω ότι και η Sherwin Williams (με επιφύλαξη για την ορθογραφία) έχει καλά χρώματα...

Επίσης εταιρίες όπως η Sto έχουν ακριβά χρώματα αλλά δεν ξέρω σχετικά με τα οικολογικά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επίσης σε πολλά καταστήματα σου δείχνουν χρωματολόγιο της Χ εταιρείας, έχουν αναμείκτη και φούρνο της Χ εταιρείας, αλλά γεμίζουν τα δοχεία χρωμάτων με χρώματα από άλλες εταιρείες, μειωμένης ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υπάρχουν και της BASF. Πανάκριβα όμως.

 

Μπορείς να δεις και της CERESIT. Και αυτά ακριβώς όμως.

 

Τα ανωτέρω είναι "Γερμανοειδούς" προέλευσης. Οπότε κάτι επί του Ελληνικότερου, λέγε με ΒΙΒΕΧΡΩΜ, ΧΡΩΤΕΞ, εκτιμώ ότι θα σε καλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα υποστήριζα κάθε Ελληνική εταιρία που α) έχει επενδύσει σε επιστημονικό προσωπικό και τους πληρώνει για αυτό που είναι, β) που τα κέρδη των χρυσών εποχών δεν τα έκανε Cayenne και γ) που τηρεί διεθνή πρότυπα. Για εσωτερικούς χώρους προδιαγράφω μόνο Zero VOC (Volatile Organic Compounds) δηλαδή ΜΗΔΕΝ!!!!!!!!!

 

Προσοχή πολλές εταιρίες λένε οικολογικό κάτω απο την λογική οτι έχουν λίγα VOC π.χ. <12 γραμ/λιτρο. Είναι μύθος αλλα τους το επιτρέπει η γελοία ΕΕ. Εδω θα πρέπει να είμαστε κάθετοι VOC ΜΗΔΕΝ για εσωτερικούς χώρους. Εχουμε και λέμε

 

Benajmin Moore Natura/Aura και μόνο αυτό τίποτα άλλο.

 

Sherwin-Williams Harmony και μόνο αυτό

 

Η κορυφή στον χώρο είναι τα Yolo. Τα μόνα που επιτρέπονται στην Καλιφόρνια σε νοσοκομεία καρκινοπαθών παιδιών.

 

Ολα τα άλλα ακολουθούν την λογική της γελοίας ΕΕ στο θέμα διότι τα lobby πιέζουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.