Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βαφές για παιδικό δωμάτιο-"Οικολογικά" χρώματα


Recommended Posts

Σιγά τα ωά μην θέλει και Νομπελ. Αυτά που γράφω είναι τα απλά που υπάρχουν σε βιβλία. Σιγά το δύσκολο να κάτσει ένας μηχανικός και να πει θα διαβάσω 2 ώρες τα βασικά των βαφών. Θα έρθει ο πελάτης θα του τα πω και θα το παίξω και φοβερός μηχανικός. 2 ώρες!!!!! και κάνεις την διαφορά!!!!!! και να το πω και διαφορετικά. Υπάρχουν και excelakia να το λύσουν εύκολα. Δηλαδή η OVE ARUP που το κάνει έχει μήπως τίποτα καλύτερο? Ξυπνάτε συνάδελφοι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον

 

http://www.sspc.org/Concrete-Coating-Basics/

 

και βιβλια στο θέμα εδω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερωτηση

ο προχρωματισμενος σοβας (που χρησιμοποιειται ως επιχρισμα στα κελυφη) προφανως (?) δεν χρειαζεται βαφη την πρωτη χρονια.

θα χρειαστει καποια στιγμη βαφη η πλυσιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν πρέπει να χρειαστεί βαφή για αρκετά χρόνια. Ρωτάς τον προμηθευτή/κατασκευαστή και θα το δεις στην πράξη αν θα χρειαστεί και πότε βάψιμο, πλύσιμο ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Ζητώ συμβουλές από πιο εξειδικευμένους στο θέμα συναδέλφους για το ποιας εταιρείας τα χρώματα θεωρούνται ποιοτικότερα και καταλληλότερα από θέμα υγείας για το βάψιμο εσωτερικών χώρων κατοικίας. Ιδιαίτερα στα παιδικά δωμάτια. Παρατήρησα ότι μετά ελάχιστη πάροδο χρόνου (2-3 έτη) μπογιά οικολογική που χρησιμοποίησα για παιδικό δωμάτιο ξεθύμανε. Ευχαριστώ

Γεια σου φίλε, εγώ πριν από 2 χρόνια έβαψα με berling τα οποία τα αγόρασα από το μπιπ. Ολα τα χρώματα ήταν 100% οικολογικά και κυρίως Ελληνικά

Θυμάμαι είχα επικοινωνήσει με το site γιατί είχα και πρόβλημα με την υγρασία και μου έδωσαν και ένα ειδικό αντιμουχλικό για τη υγρασία

 

 


Πρόσφατη εγγραφή με δύο μηνύματα και τα δύο αναφορά στην ίδια ιστοσελίδα δεν είναι τυχαίο.

Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα, επειδή θα βάψω το σπίτι μου εξωτερικά μπήκα στο forum σας μια και αρκετά συχνά από τότε που σας ανακάλυψα ενημερώνομαι από εδώ. Όμως πρέπει να ομολογήσω ότι αυτήν την φορά δεν με βοηθήσατε ιδιαιτέρως. Ρωτώντας επαγγελματίες μου είπαν να διαλέξω ανάμεσα σε Benjamin Moore, Vittex, και VIvechome. Κατοικώ στην Ρόδο εκτός πόλεως και κοντά στην θάλασσα (υψηλές θερμοκρασίες, υγρασία και αλάτι). Το σπίτι βάφτηκε πρώτη φορά πριν από 8,5 χρόνια με Benjamin Moore και φυσικά έχει αλλοιωθεί το αρχικό χρώμα αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι στα σημεία που δέχεται τη μεγαλύτερη καταπόνηση (λόγω προσανατολισμού) έχει γίνει σαν πούδρα, δηλαδή το αγγίζεις και μένει στο χέρι σου ένα λεπτό στρώμα μπογιάς. Είναι φυσιολογική αυτή η φθορά ή θα πρέπει να αλλάξω μάρκα γιατί αυτή δεν κάνει για τις καιρικές συνθήκες της Ρόδου; Οι υπερασπιστές της συγκεκριμένης μάρκας μου είπαν ότι μόνο το κουτί πρέπει να άνηκε στην μάρκα και το εσωτερικό να ήταν μαιμού (δυστυχώς υπάρχει και αυτή η περίπτωση). Θέλω επίσης να μάθω εάν θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω μονωτικό ελαστομερές καθέτων επιφανειών ή απλή ακρυλική μπογιά η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη. Ακούω για mercedes seat και λαγούς με πετραχήλια θα μου αρκούσε απλά η επιστημονική σας άποψη.  :???:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το άρθρο σας για τα ενεργειακά χρώματα θα ήθελα μια ενημέρωση σχετικά, μια και η τελευταία πρόταση απλώς με ξανά οδηγεί εδώ.

Να επιλέγετε σοβαρούς παραγωγούς ενεργειακών χρωμάτων που παρέχουν μετρήσεις για τους συντελεστές του προϊόντος τους από εξειδικευμένα εργαστήρια χωρίς να παραπλανούν τους καταναλωτές με υπερβολικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή θα βάψω το σπίτι μου εξωτερικά μπήκα στο forum σας μια και αρκετά συχνά από τότε που σας ανακάλυψα ενημερώνομαι από εδώ. Όμως πρέπει να ομολογήσω ότι αυτήν την φορά δεν με βοηθήσατε ιδιαιτέρως. Ρωτώντας επαγγελματίες μου είπαν να διαλέξω ανάμεσα σε Benjamin Moore, Vittex, και VIvechome. Κατοικώ στην Ρόδο εκτός πόλεως και κοντά στην θάλασσα (υψηλές θερμοκρασίες, υγρασία και αλάτι). Το σπίτι βάφτηκε πρώτη φορά πριν από 8,5 χρόνια με Benjamin Moore και φυσικά έχει αλλοιωθεί το αρχικό χρώμα αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι στα σημεία που δέχεται τη μεγαλύτερη καταπόνηση (λόγω προσανατολισμού) έχει γίνει σαν πούδρα, δηλαδή το αγγίζεις και μένει στο χέρι σου ένα λεπτό στρώμα μπογιάς. Είναι φυσιολογική αυτή η φθορά ή θα πρέπει να αλλάξω μάρκα γιατί αυτή δεν κάνει για τις καιρικές συνθήκες της Ρόδου; Οι υπερασπιστές της συγκεκριμένης μάρκας μου είπαν ότι μόνο το κουτί πρέπει να άνηκε στην μάρκα και το εσωτερικό να ήταν μαιμού (δυστυχώς υπάρχει και αυτή η περίπτωση). Θέλω επίσης να μάθω εάν θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω μονωτικό ελαστομερές καθέτων επιφανειών ή απλή ακρυλική μπογιά η διαφορά στην τιμή δεν είναι μεγάλη. Ακούω για mercedes seat και λαγούς με πετραχήλια θα μου αρκούσε απλά η επιστημονική σας άποψη.  :???:

 

Υπάρχουν ανακλαστικά χρώματα βάσει ΕΛΟΤ ΕΝ 1504-2. Με λίγα λόγια ψάχνεις να φέρει σήμανση. Επειδή είσαι στην Ρόδο καλό είναι να κοιτάξεις και επιπλέον

προδιαγραφές όπως αντίσταση στην ηλιακή ακτινοβολία, παραμόρφωση θραύσης, αντοχή στην αλατονέφωση.  

post-25466-0-31325200-1460559349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.