Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βαφές για παιδικό δωμάτιο-"Οικολογικά" χρώματα


Recommended Posts

Για νεογέννητο δεν ψάχνετε απλά για «οικολογικό», αλλά για χρώμα με 0 Π.Ο.Ε. Συνήθως οι εταιρίες τα αναφέρουν ως κατάλληλα για παιδικά δωμάτια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντηση σας. Ο επαγγελματίας που θα μας βάψει το σπίτι (και το παιδικο δωματιο, γενναω σε λιγες εβδομαδες), απλά μου έδωσε το χρωματολογιο της  vernilac και μου είπε να διαλέξω αποχρώσεις.. Όταν του είχα πει σχετικα με οικολογικα και καταλληλα για την κατασταση χρωματα, μου είχε απαντησει ότι χρησιμοποιει πολυ ακριβά και τα καλύτερα στην αγορα οποτε να μην ανησυχω σχετικα με τοξικοτητα κτλ.... Πως μπορώ να ελεγξω σχετικά με τις ΠΟΕ; Στο site της εταιρίας δεν αναφερει %.... Όπως επίσης δεν αναφερει αν είναι καταλληλα για παιδικα δωματια.... Μονο απο τις ετικετες πάνω στα κουτια; 

Edited by ασχετη
Link to comment
Share on other sites

Οι Π.Ο.Ε. αναγράφονται υποχρεωτικά στο τεχνικό φυλλάδιο των προϊόντων. Ομοίως εκεί θα βρείτε και την χρήση που προορίζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θεό πια... ρε παιδια ηθελε τελικα να βαψει τα δωματια με master kraft .... ουτε καν master eco.... Συγγνώμη που κραταω αυτό το θεμα στην επιφανεια, αλλά, μπορώ εγώ να προμηθευτω (άμεσα!) χρωματα με 0 % voc; Θα μπορουσε κάποιος να μου προτείνει κάποιες εταιρίες και χρώματα; Να υπενθυμίσω ότι είμαι στο μήνα μου....

 

On 24/2/2013 at 11:35 ΠΜ, Ροδοπουλος said:

Θα υποστήριζα κάθε Ελληνική εταιρία που α) έχει επενδύσει σε επιστημονικό προσωπικό και τους πληρώνει για αυτό που είναι, β) που τα κέρδη των χρυσών εποχών δεν τα έκανε Cayenne και γ) που τηρεί διεθνή πρότυπα. Για εσωτερικούς χώρους προδιαγράφω μόνο Zero VOC (Volatile Organic Compounds) δηλαδή ΜΗΔΕΝ!!!!!!!!!

 

Προσοχή πολλές εταιρίες λένε οικολογικό κάτω απο την λογική οτι έχουν λίγα VOC π.χ. <12 γραμ/λιτρο. Είναι μύθος αλλα τους το επιτρέπει η γελοία ΕΕ. Εδω θα πρέπει να είμαστε κάθετοι VOC ΜΗΔΕΝ για εσωτερικούς χώρους. Εχουμε και λέμε

 

Benajmin Moore Natura/Aura και μόνο αυτό τίποτα άλλο.

 

Sherwin-Williams Harmony και μόνο αυτό

 

Η κορυφή στον χώρο είναι τα Yolo. Τα μόνα που επιτρέπονται στην Καλιφόρνια σε νοσοκομεία καρκινοπαθών παιδιών.

 

Ολα τα άλλα ακολουθούν την λογική της γελοίας ΕΕ στο θέμα διότι τα lobby πιέζουν.

Δυστυχώς, κανένα από τα χρώματα που προτείνει ο κ.Ροδοπουλος δεν μπορώ να βρω. Σε Ελλάδα βρίσκω μόνο την εταιρία Benajmin Moore, όπου το eco χρώμα της (δεν λέγετε Natura/Aura) έχει 2 g/l ΠΟΕ...

Link to comment
Share on other sites

Από 1gr/l και κάτω είστε εντάξει. Καλό θα είναι βέβαια να μεσολαβήσει διάστημα τουλάχιστον 1 βδομάδας μέχρι να μπει το παιδί μέσα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για το νέο χρώμα που κυκλοφόρησε στην αγορά, λέγεται Forma Free και είναι της ελληνικής εταιρείας Berling, το οποίο εκτός από 0% VOC και κατηγορία Α+ στις εκπομπες επικίνδυνων αερίων, έχει τη λειτουργική ιδιότητα της εξουδετέρωσης της φορμαλδεΰδης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 8 months later...
On 6/5/2019 at 3:26 ΜΜ, Giorgos Georgiou said:

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για το νέο χρώμα που κυκλοφόρησε στην αγορά, λέγεται Forma Free και είναι της ελληνικής εταιρείας Berling, το οποίο εκτός από 0% VOC και κατηγορία Α+ στις εκπομπες επικίνδυνων αερίων, έχει τη λειτουργική ιδιότητα της εξουδετέρωσης της φορμαλδεΰδης.

 

καλησπέρα! ενδιαφερόμενος για το ίδιο θέμα και με προβληματισμό στο βάψιμο παιδικών χώρων, επαναφέρω το θέμα που εκτιμώ έχει ..ας το πούμε ανθρωπιστικά μόνιμο ενδιαφέρον !Ρωτώντας σε επώνυμο χρωματοπωλείο της Θεσσαλονίκης μου ανέφεραν με κλειστά μάτια το συγκεκριμένο που ανέφερε ο κ. Georgiou λίγο πιο πάνω...

Η προσωπική μου έρευνα είναι ότι αρκετές εταιρείς όλο και περισσότερο κάνουν αναφορές σε πιστοποιήσεις με μη χρήσης χημικών στα χρώματα τους αλλά ως ιδιώτες δεν είμαστε ειδικοι .Έχουμε κάτι νεώτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.