Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση τμήματος εντός οικισμού


Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι καλησπέρα.

 

Πριν 5 χρόνια αποτύπωσα ένα ακίνητο 4.700 τ.μ. εκ’ τον οποίων τα 2.900 τ.μ. είναι εντός ορίων οικισμού και τα 1.800 εκτός.

 

Η αρτιότητα του οικισμού είναι 300 τ.μ. είναι προϋφιστάμενος του 1923 και το οικόπεδο βρίσκεται και εντός ζώνης του οικισμού.

 

Το τεμάχισα στα εξής οικόπεδα:

1 ) σε 1 οικόπεδο με 1.800 εκτός οικισμού + 300 εντός οικισμού και

2) σε 5 οικόπεδα των 500 τ..μ.

 

Ο νέος αγοραστής του 1ου οικοπέδου έβγαλε άδεια οικοδομής και κατασκεύασε κτίριο στο τμήμα του εντός οικισμού.

 

Τώρα θέλει να πουλήσει το τμήμα του εντός οικισμού (δηλ. τα 300 τ.μ. με το κτίριο) και να του μείνει το τμήμα του εκτός οικισμού (δηλ. τα 1.800 τ.μ.)

 

Γίνεται από οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο να κοπεί τμήμα του μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο??

 

Και αν ναι σε ποια νομοθεσία θα το βρω.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να το κατατμήσει?

και το 1800 ως μη άρτιο τι θα το κάνει?

γιατί δεν το πουλάει όλο?

 

πάντως έχω την εντύπωση ότι μπορεί. δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να το κατατμήσει?

και το 1800 ως μη άρτιο τι θα το κάνει?

γιατί δεν το πουλάει όλο?

 

πάντως έχω την εντύπωση ότι μπορεί. δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.

 

Θέλει να πουλήσει τα 300 με το κτίριο για οικονομικούς λόγους αλλά δεν θέλει να πουλήσει όλο το ακίνητο γνωρίζοντας ότι τα 1800 δεν θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Η χρησιμότητα των 1800 τ.μ. είναι ότι επειδή έχει πρόσοψη σε εμπορικό δρόμο ήδη το έχει ενοικιάσει σαν μάντρα αυτ/των και έτσι θα παραμείνει.

Link to comment
Share on other sites

@Μimar:

Κάτι στα δεδομένα που δίνεις ΔΕΝ μου "κολλάει"...

Με δεδομένο λοιπόν το ότι είναι οικισμός πρό '23, έχω σου πω τα εξής:

Τους Ν.690/48 & 651/77 τους γνωρίζεις, να φανταστώ...

Αν διαβάσεις προσεκτικά τα εν ισχεί άρθρα τους θα βρείς αρκετά που έχουν εφαρμογή στην περίπτωσή σου.... για το ατόπημά σου και την επαγγελματική σου υπόσταση.

Ο πελάτης σου μπορεί να ήθελε να κόψεις και σε 29 οικόπεδα των 100τμ ... αυτό δε σημαίνει ότι δύνασαι να το κάνεις... Μή παρασύρεσαι από τις ασύστολες επιθυμίες του πελάτη σου για πλουτισμό.

Κατά την ταπεινή μου άποψη: ... μάζεψέ το όσο έχεις καιρό

Συναδελφικά και φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια αποτύπωσα ένα ακίνητο 4.700 τ.μ. εκ’ τον οποίων τα 2.900 τ.μ. είναι εντός ορίων οικισμού και τα 1.800 εκτός.

Η αρτιότητα του οικισμού είναι 300 τ.μ. είναι προϋφιστάμενος του 1923 και το οικόπεδο βρίσκεται και εντός ζώνης του οικισμού.

Το τεμάχισα στα εξής οικόπεδα:

1 ) σε 1 οικόπεδο με 1.800 εκτός οικισμού + 300 εντός οικισμού και

2) σε 5 οικόπεδα των 500 τ..μ.

Ο νέος αγοραστής του 1ου οικοπέδου έβγαλε άδεια οικοδομής και κατασκεύασε κτίριο στο τμήμα του εντός οικισμού.

Τώρα θέλει να πουλήσει το τμήμα του εντός οικισμού (δηλ. τα 300 τ.μ. με το κτίριο) και να του μείνει το τμήμα του εκτός οικισμού (δηλ. τα 1.800 τ.μ.)

Γίνεται από οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο να κοπεί τμήμα του μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο??

 

Και αν ναι σε ποια νομοθεσία θα το βρω.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον GRTOPO ότι κάτι δεν πάει καλά με την περιγραφή. Δεν μπορεί το οικόπεδο να είναι σε οικισμό προ 23, να έχει αρτιότητα 300 (που αποτελεί την παρέκκλιση στους οικισμούς προ 23 και είναι, συνήθως, ο κανόνας στους οικισμούς <2000) και παράλληλα να συζητάμε για ζώνη.

 

Επειδή, συνήθως, ο οικισμός που είχε χαρακτηριστεί ως προϋφιστάμενος του 23, θεωρείται το συνεκτικό τμήμα της νέας οριοθέτησης ως οικισμού <2000, θεωρώ ότι ο mimar πρέπει να ξεκαθαρίσει τα δεδομένα, αν εξακολουθεί να θέλει απάντηση στο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο.

Ο οικισμός είναι οριοθετημένος με Π.Δ. 85 και είναι κάτω τω 2000 κατοίκων με αρτιότητα 300 τ.μ.

Χίλια συγνώμη για τις λάθος πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα συνεννοηθούμε...

Το 300άρι με το κτίριο.... το "έκοψες" καλά?? (Δ, Σ.Δ κλπ)

Θεωρώ ότι με τα δεδομένα που δίνεις ... μπορείς αν δεν έχεις ΖΟΕ στο εκτός ορίων οικισμού τμήμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι GRTOPO το 300αρι έχει και το ανάλογο Δ και υπόλοιπο Σ.Δ.

Το τμήμα εκτός δεν βρίσκεται σε Ζ.Ο.Ε. απλά μετά τον νέο τεμαχισμό θα είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο και αυτή είναι η απορία μου.

«Αν από οικόπεδο άρτιο μπορεί να δημιουργηθεί μη άρτιο»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.